Tartu elanikud saavad kuni 2. maini esitada ideid kaasavasse eelarvesse avaliku hüve investeeringuteks. Juba enne ideede esitamise tähtaega on teada, et ilmselt võidab rahvahääletusel idee keelata ülejäänud ideede elluviimine.
Linnavalitsus kaalub ideekorje ennetähtaegset sulgemist.
Algas kõik suure hurraaga
Aprillikuu keskel avati Tartu kaasava eelarve ideekorje, kuhu linnakodanikud saavad esitada oma nägemusi sellest, mida võiks 100 000 euro eest Tartu linnas ära teha.
Esitatud ideede seas on nii rattateid, paviljone kui ka Emajõe-äärse supluspaiga korrastamisi, kuid kõige rohkem paelub tartlasi idee olla kõigi ülejäänud ideede vastu. Idee autor on Kvissentali piirkonna elanik Raido Säga (43), kes on ka varem häälekalt erinevate Tartu arenduste vastu võidelnud.
„Ma pole nii halbu ideid näinud alates sellest ajast, kui minu kodulinnaosas taheti ühe tänava nimeks panna Madruse tänav!“ ütles Raido raevukalt.
„Kurat võtaks! Kõik need barbaarsed ideed on Tartu linnakodanikule näkku sülitamine ja meie kodulinna huku algus,“ põhjendas ta oma suhtumist.
Raido on edukalt võidelnud ka tselluloositehase rajamise vastu ja viimasel ajal oli ta ametis Tartusse kavandatava südalinna kultuurikeskuse vastu võitlemisega. „Kui ma selle kaasava eelarve vastu saan ära võideldud, siis tuleb kiiremas korras asuda lahingusse Rally Estonia toimumise vastu Tartus,“ avaldas ta oma suveplaane.
Kodanikuaktivist Raido idee kõnetab tartlasi
Raido ettepanek olla kõigi ülejäänud ideede vastu pälvis hääletusplatvormi VOLIS kommentaariumis ülevoolavalt positiivset vastukaja. Kõige rohkem kardetakse, et millegi tegemine võib põhjustada linnapildis muutusi.
Tartu elanike meelsust uuris ka uuringufirma Norstat koostöös Ühiskonnauuringute Instituudiga. Esialgsetest küsitlustulemustest selgus, et 92% tartlastest olid Raido Säga ideele vastu. Paraku leiti viga metoodikas ning kordusküsitluse käigus selgitati tartlastele, et Säga idee on olla kõigile teistele ideedele vastu ning küsitlusse lisati võimalus olla vastu ka ülejäänud ideedele.
Küsitlusmetoodika selgemaks muutmine tähendas seda, et Raido Säga ideed olla kõigile ülejäänud ideedele vastu pooldas 40% tartlastest. Lisaks olid 52% küsitletutest Raido Säga ideele küll vastu, kuid samas väljendati vastumeelsust ka kõigile teistele kaasava eelarve ideedele.
Linnavalitsus võttis rahvast kuulda
Tartu linnapea Urmas Klaas ütles, et linnavalitsus ei jäta kodanike arvamusega arvestamata ning kaasava eelarve hääletus vaadatakse üle. „Hetkel on laual kaks varianti – kas lisada kaasavale eelarvele hääletusele võimalus anda vastuhääli või siis sulgeda ideekorje ennetähtaegselt ja kuulutada kodanik Säga idee võitjaks,“ avaldas Klaas.
„Asi on vormistamises, sest tulemus on mõlema variandi puhul sama ning võin kohalike omavalitsuste valimiste eel kallitele linnakodanikele teatada, et me oleme teid kuulda võtnud ja kaasava eelarve eest mitte midagi ei tehta,“ lisas ta rõõmsalt.
Klaas selgitas ka, et vastavalt linnakodanike palvetele kaasavaks eelarveks kavandatud 100 000 euroga mitte midagi ei tehta ja see jääb lihtsalt kappi seisma.
Tartus ei toimu midagi
Loo lõpetuseks küsisime Raidolt, et miks ta kõige vastu võitleb – kas siis Tartu linnas on nii hea elada, et siia ei tohiks midagi uut teha?
„Ei ole, jumala sitt on!” põrutab Raido. “Kuradi Reformierakond ainult tiksub seal linnavalitsuses juba mitukümmend aastat!”
“Kõik seisab, ühtegi uut asja ei arendata! Mitte ühtegi sündmust ei toimu ka, jumala igav on siin elada! Minu jaoks on täiesti arusaamatu, miks mitte midagi ei tehta,“ laiutas Raido nõutult käsi.
Tartus käis ja sama nõutult tuli ka tagasi püstolreporter Mati Saar
Kas Sina polegi veel toetanud Eesti kõige usaldusväärsema ja tõsiseltvõetavama uudisteportaali Lugejakiri.ee ilmumist? Kliki siia ja pane õlg alla!
Tartus
29. apr. 2021 - 10:34Võiks ära keelata ka divesinik monooksiidi tarvitamise, mis tapab maailmas igal aastal miljoneid inimesi pmslt sellesse uppumise kombel. Emajõgi kuivaks! Võrtsjärv voolaku Pärnusse, kui tahab!