Eesti elanike seas läbiviidud uuring, millele uurijad lisasid ka toksilisuse meetri, näitab, et kõige muhedam tuntud inimene Eestis on muusikalegend Ivo Linna.
Turu-uuring toob veidi vaheldust viimase aja peksule ja sõimule, mis meie ühiskonnas valdavaks on saanud.
Konkurents polnud paraku tihe
Uuringu üks läbiviijatest, sotsioloog Pärt Toomaspoeg, sõnas, et läbiviidud küsitlustest ja ka intervjuudest kumas läbi, et paljud inimesed pole Eestis kuulsad just oma muheduse ja ebatoksilisuse poolest.
„Nii poliitikas kui ka meelelahutuses domineerivad sageli just pahelisemad tegelased. Ega pole vaja uuringut tõestamaks, et meile meeldivad mässajad ja pahad poisid/tüdrukud,” selgitas ta.
„See aga kindlasti ei vähenda muhedate inimeste väärtust. Neid tuleb imetleda, et nad suudavad sellises ühiskonnas, ja veel ka tähelepanu all, jääda vaimselt terveteks inimesteks,” täpsustas Toomaspoeg.
Kes jäid veel sõelale?
Peale Ivo Linna tõusis esile ka teisi. Uuringus ei toetutud ainult inimeste arvamusele, vaid sotsioloogid töötasid välja ka toksilisuse meetri, mis võttis kokku erinevad skandaalid, tülid ja väljaütlemised. „Napilt jäid kõige muhedama tiitlist napilt ilma Kihnu-Virve ja üks Madis, kes on tuntud mees oma kodulinnas Paides,” ütles Toomaspoeg.
„Madis on end tõestanud vägagi muheda inimesena, aga uuringust selgus, et ta pole veel oma täit muhedust realiseerinud. Tavaliselt tuleb see aastatega.”
Miks mitte Kihnu-Virve? “Ta teab, mida ta tegi,” ütles Toomaspoeg selle peale lühidalt.
Venekeelse elanikkonna muhedaimaks kuulsuseks osutus kirjanik ja pikaaegne kolumnist Jelena Skulskaja. Nii vene- kui ka eestikeelsete elanike seas jagas aga võrdväärset tähelepanu Tanja Mihhailova-Saar.
Miks siis Ivo Linna?
„Ivo Linna on end aastast aastasse tõestanud kui väga rahulik ja hea ütlemisega inimene,” ütles Toomaspoeg tutvustades uuringu lõpptulemusi.
“Olemata sellest, kas ta esineb rahvale või on mõne toote või teenuse reklaam-isikuks, jääb ta alati iseendaks ja näitab siirast huvi misiganes projekti vastu, mis tal tol hetkel käsil on,” märkis mees.
Lisaks on tema aastakümnete pikkuse karjääri jooksul olnud tal väga vähe, peaaegu olematul arvul skandaale. „Isegi mitte fännidega suheldes või isikliku elu traagikaga tegeledes pole tema muhe fassaad murdunud. Meid kui uurijaid on see pannud kohe mõtlema, et mis on tema elus nii koledat juhtunud, et ta selline on!” imestas ka kogenud uuringute läbiviija Toomaspoeg.
Küsimusele, kas uuringut korratakse millalgi jälle, vastas Toomaspoeg, et muhedus on piiratud ressurss ja ta pole kindel, kas põlvkondade vahetumisel üldse enam leidubki muhedaid inimesi.
Autor: Holger-Hendrik Hang, uurivpuuriv sügavutijuuriv külalisajakirjanik
Kommenteeri