Täna läbib Riigikogus kolmanda lugemise eelnõu, mille raames planeeritakse muu hulgas kiirtoidukohtadele kliendi kaalupiirangu kehtestamist ning riigiametites istuvate töökohtade vähendamist.
„Kuna surve Eesti Alkohoolikute Liidu poolt oli suur, siis olime nõus neile vastu tulema ning ka teisi rahva tervist kahjustavaid faktoreid ümber mõtlema. Nii sündiski eelnõu, mille lühidalt võiks kokku võtta sloganiga „Oled paks, maksa maks!“ kommenteeris Ossinovski värsket eelnõud.
Eelnõu võtab käsile veel mitmed rahvatervise teemad
Näiteks on praeguse eelnõu sisu kohaselt alates 1. jaanuar 2020 keelatud normaalhinnaga müüa kiirtoitu inimesele, kelle kehamassiindeks ületab 35 ehk ta tugevalt rasvunud. Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringu põhjal avaldatud tulemuste järgi on 52 protsenti Eesti täisealistest inimestest ülekaalulised.
Opositsiooni vastuseis plaanile oli tugev ning sõna võttis Jaak Madison: “Minule selline asi küll probleeme tekitama ei hakka, aga ehk võiks auväärt eelnõu algatajad siinkohal mõelda, et kui nüüd siin norima hakata, siis kehamassiindeks 35 näitab tugevat rasvumist, kuid see pole inimese tervisele otseselt ohtlik ja piir tuleks, kui üldse, tõmmata alates 40-st, mis tähistab tervisele ohtlikku rasvumist.”
“Selle piiri tõmbamine 35 juurde sai otsustatud komisjonis, mis leidis, et pigem tegeleda probleemiga juba enne, kui see kardinaalselt ohtlikuks muutub,” vastas Ossinovski kriitikale.
Ka eestlased on kiirtoiduusku ja rasvuvad seetõttu kiiresti. Sellega on vaja kiiresti võidelda. Ja karmilt.
“Lihtsustatult öeldes tähendab see tavalise inimese jaoks seda, et kui ta astub 1.jaanuaril 2020 mõnda kiirtoidukohta ja ta on silmnähtavalt ülekaaluline, siis kõigepealt mõõdetakse ta üle ja arvutatakse välja kliendi kehamassiindeks. Kui see ületab teatud numbrit, siis peab ta oma burgeri eest rohkem maksma,” märkis Ossinovski. “Kogu see lisaraha suunatakse aga omakorda Haigekassasse, et võidelda rasvumise vastu.”
Riigiteenistujad hakkavad vähem istuma tööl
Eelnõu sisaldab ka peatükki riigiteenistujate istuvate töökohtade vähendamise kohta, sest arsti peavad istuvat kontoritööd hullemaks kui suitsetamine. Nimelt planeeritakse kõrvaldada riigile kuuluvatest ministeeriumitest kõik personaalsed istekohad ning ehitada töölauad ümber viisil, mis lubaks nende taga seistes töötada. Lisaks peavad riigiteenistujad seisma nende laudade taga ilma jalanõudeta ning spetsiaalses kastis, kus on LEGO klotsid laiali laotatud.
“See kõik on rahva tervise nimel,” kaitses Ossinovski algatust. “Kavatseme riiklikult näidata eeskuju ning ootame, et ka eraettevõtted meie sammudega kaasa tuleksid. Mida varem, seda parem, sest kaks aastat pärast pilootprojekti algust on kavas teha sarnased nõuded kõigile ettevõtetele ja siis tuleb juba hakata trahvidele mõtlema,” märkis Ossinovski.
Riigihanke võitja on ette teada
Riigihange inventari muretsemiseks kuulutatakse välja juunis ja selle võitja on juba ette teada: OÜ Inventuuriproff. See ettevõte vastab täna ainukesena etteantud nõudele omada juhtkonnas piisavalt valitsusele lähedalseisvaid isikuid.
Otsust kommenteeris ka OÜ RahvaMööbel, mille tegevjuht Teet Kääpa oli kõigest hoolimata tuleviku suhtes optimistlik: “No, meile see riigihanke nõue muidugi hetkel ei meeldi, aga kuna tulemas on Riigikogu valimised, siis äkki muutub valitsuse koosseis piisavalt, et me ka pumba juurde saaks mingis mahus kasvõi,” hindas tegevjuht.
Eelnõu lõpphääletus on planeeritud järgmise nädala reedeks.
Hea lugeja! Mida arvad Sina valitsuse planeeritavast paksumaksust ja sellest, et lõpuks ometi on riik hakanud võitlema istuvate kontoritöökohtade vastu. Anna oma arvamusest teada loo all kommentaarides!
Eha
21. jaan. 2019 - 12:35Miitingud on moes, riigiametnikud peaks miitinguid ja marsse pidevalt tervise edendamiseks tegema. Tahaks loota, et siis rahvas veendub, kuidas seal niisama suuri palki ei saada !
Mõmmi
22. jaan. 2019 - 21:57Hea aprillinali küll 😀