Meie toimetuse valduses on prokuratuuri dokumendid, mis paljastavad, et Savisaar suunas aastaid rahasid salajasele suurprojektile, mis oleks rajatud otse Vabaduse väljakule. Projekt, nii väheüllatav kui see ka pole, hõlmas mausoleumi rajamist Savisaarele endale.
Paljude Eesti inimeste pettumuseks sai Edgar Savisaare kohtusaaga liiga lihtsa lõpu. Kuigi süüasi on Savisaare kehva tervise tõttu lõpetatuks loetud, on kohus andnud prokuratuurile loa avaldada meedias dokumente Tallinna kurikuulsa meeri korruptiivsetest tegevustest. Nüüd kaevusime me nendesse dokumentidesse ja paljastame šokeeriva tõe.
Alguses Tõemuuseum, edaspidi hauakamber
Ehitis, millest plaanide järgi oleks saanud Savisaare mausoleum, oleks omanud algselt funktsiooni Ajaloolise Tõe Muuseumina, ehk lihtsalt Tõemuuseumi või Tõemuna. Konstruktsioon nägi ette näinud hiigelsuurt silda, mis katkeb otse Kaarli grillbaari ja parkla kohal ning moodustab loomuliku ühtsuse Vabamuga. Katkemine oleks sümboliseerinud korruptiivset ajajärku, mis järgnes Savisaare kukutamisele peaministri ametist.
Ülejäänud ehitis oleks olnud inspireeritud iidsetest tsivilisatsioonidest, Vana-Sumeri tsikuraatide või Egiptuse püramiidide järgi. Muuseumis oleks olnud eksponaatideks kõik tõendid Reformierakonna pattudest ja Keskerakonna saavutustest. Üheks väljapanekuks oleks olnud isegi pikka aega kasutuna seisnud Edelaraudtee vedur, sest kes siis veel tõi Eestile tagasi reisijate rongiveo kui mitte Savisaar?
Mausoleumi oli planeeritud ka kunstigalerii, mis oleks näidanud Suurt Juhti ainult oma parimas vormis.
Pühitsemine mausoleumiks
Kui aastakümnete pärast saabunuks see saatuslik päev, oleks Edgar Savisaar lõpuks sängitatud Tõemusse puhkama. Teda oleks plaanide järgi nimetatud Igaveseks Linnapeaks ja edaspidi oleks Tallinna juhtinud ametlikult vaid asetäitjad.
Savisaare kristallsarkofaag oli kavas paigaldada keset keskset kambrit, millega joonistunuks ka kujuteldav liin otse Moskvaga. Kõrvalkambritesse oleks matusepäeval müüritud ka kõige ustavamad Savisaare teenrid, erinevad vihmavarjukandjad ja Tõeline Netisõdalane Priit Kutser.
Mausoleum oleks olnud avatud esmaspäevast reedeni. Sissepääs oleks olnud tasuta kõigile linnakodanikele ühiskaardi valideerimisel, väljast tulnutele oleksid kehtinud tavalised muuseumihinnad. Ainsa riigiasutusena Eestis oleks mausoleum olnud avatud 24. veebruaril, küll aga oleks mausoleum olnud iga-aastaselt suletud kinniseks ürituseks 20. augustil.
Üks kurikuulsamaid fotosid Edgar Savisaarest – hetk enne poksimatši. See pilt pidi kaunistama mausoleumi sissepääsu.
Savisaare kullast testament ja projekti kurblooline lõpp
See üritus oleks olnud avatud vaid valitud seltskonnale, kelle Savisaar oleks täpsustanud oma kullale trükitud testamendis. Õigus üritust külastada oleks olnud pärandatav. Kell 23.03, samal hetkel, mil tänu Edgar Savisaarele kuulutati välja uuesti Eesti Vabariik, oleks tema kristallsarkofaagi ümber paigutatud pühad esemed: erinevad vihmavarjud ja Priit Kutseri tööarvuti.
Sarkofaag ise oleks seejärel tõusnud lakke laulu „Kaunis maa” taustal ja salajasest arhiivist selle alt oleks tõusnud uus, seniteadmata tõde.
Kahjuks jäävad kõik need ilusad plaanid teostamata, sest Savisaar anti kohtu alla ja tema linnapeaks olemine külmutati. Nagu ka kõik projekti rahad. Ja nii jäidki pooleli Eesti ühe kaasaegseima hoone ehitusplaanid.
Prokuratuur on lubanud, et jätkab sarnaste dokumentide avaldamist ka edaspidi ning Lugejakirja toimetus lubab, et avaldab ka need.
Prokuratuuri avaldatud tohututesse materjalidesse kaevus superstaarajakirjanik Holger-Hendrik Hang.
Kommenteeri