Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Kõrgetest üürihindadest tüdinud Harjumaa mees ehitas endale välipeldikust mugava ja avara kodu

Kalmeri välipeldikust ehitatud minimaja väljast (vasakul) ja seest (paremal).
jagamist

Harjumaa mees, kel sai lõplikult kõrini kõrgetest üürihindadest, mida ta napilt maksta jõudis, otsustas ehitada oma kodu hoopis ootamatust asjast – tavalisest välipeldikust. Tulemuseks on maja, kus tahaks elada igaüks!

43-aastane Harjumaa mees Kalmer Terane tüdines sellest, kui palju ta igakuiselt palgast üüriks ära pidi maksma ja otsustas endale ehitada ratastel minimaja. Otsus osutus aga elumuutvaks, sest nüüd ehitab ta sääraseid kodusid ka teistele ja teenib sellega head raha.

Rõõmus Kalmer oma minimaja ees – rõõmustamiseks on ka põhjust – tellimusi juba sajab uksest ja ühest õhuavast sisse.

Väljast väike, seest suur

Terase väljast 2-ruutmeetrine, seest aga  17-ruutmeetrine maja on unikaalne seetõttu, et selle ülalpidamiskuludeks läheb kuus kõigest 20 eurot ning hoolimata napist pinnast on selles tänu nutikale planeeringule olemas kõik vajalik: isegi kaks magamistuba.

Üks kahest magamistoast, mis välipeldikust majaks saanud hoonest leida võib.

 

Kalmer ostis endale tüki maad käesoleva aasta jaanuaris, viis seni sõbra hoovil vedelenud välipeldiku maatükile ning ehitas maja sinna peldikusse sisse kõigest 11 nädalaga. „Avastasin, et Eestis on väga menukas minimajade liikumine ja leidsin, et see on täpselt see, mida mul vaja on,“ räägib Terane.

Oma minimajas on ta märtsi lõpust peale sees elanud ja armastab oma kodu väga. Raha, mida enne 600 eurot kuus üüriks maksnud mees nüüd säästab, paneb mees kõrvale: sellest saab tema pensionifond.

Kaunis elutuba kerkis selle koha peale, kus enne oli WC-paberi rulli hoidja.

 

Maja üllatab suurusega

Kas sina oled varem näinud ratastel välipeldikust ehitatud minimaja, milles on olemas köök, söögituba, elutuba, oma jõusaal ja mullivann? Meie ka mitte aga siin see on.

Peldikmajja sisenedes avaneb üks väga kõrge laega ruum, mille alumisele korrusele mahub ära nii köök, söögituba ja eraldi uksest avanev üpris suur vannituba.

Vannitoa üle on Kalmer eriti uhke – see on ehitatud endise heitmepaagi asemele.

Ülemistel avatud korrusel paiknevad magamistuba ja pisike lugemisnurk/elutuba. Kui tihti ei ole minimajades üldse tualettruumi või on see väga väike, siis selles minimajas  on vannitoas olemas isegi mullivann.

Kõige ebatavalisem on aga minimaja välisein ja ilme – nimelt on see jäänud täiesti samasuguseks nagu välipeldik ikka välja näeb. “Siiski olen sinna katusele teinud pisikese terassi, ainult 13 ruutmeetrit – seal saab teha paar peenart ja miks mitte ka lamamistoolidel õhtuti või öösiti ka tähistaevast ja kuuvaadet nautida,” sõnas mees.

Tellimusi juba koguneb

Terase minimaja osutus aga nii menukaks, et nüüd teeb ta neid ka tellimuse peale. Maja saab valmis kahe kuni kaheksa nädalaga, olenevalt kliendi erisoovidest, ja ta annab sellele kõhklematult eluaegse garantii.

Köögi ja söögitoa üle oleks uhke iga kokk – nende ruumide äramahutamiseks pidi Kalmer plastseinu pisut õhemaks lihvima – ja ruumi jäi pärast veel ülegi!

Maja sobib igasugusesse kliimasse ja igasugustele inimestele. „Olen neid müünud noorpaaridele, vanadele inimestele, suvekoduks, esimeseks koduks,“ loetleb Kalmer. Praegu on mehel pooleli kuus tellimust.

Mõned ohud siiski on

Kalmeri sõnul on pisikeseks probleemiks kujunenud see, et kuigi tema ehitatud maja on seest uskumatult äge ja suur, siis otsus jätta maja väljast täiesti muutmata, on saanud mõningaid tagasilööke.

„Jah, on olemas kohad, kuhu ma ei soovita selle majaga minna liiga lähedale,“ räägib mees.

„Näiteks igasugused festivalid, laadad ja muud taolised avalikud üritused. Inimesed kipuvad minu ehitatud maju liialt kergelt sassi ajama tavaliste välipeldikutega ja püüavad sinna sisse häda tulla tegema,“ hoiatas mees.

Selline nägi sissepääs välipeldikusse välja enne…

ja selline sissepääs minimajja nüüd:

Kuidas maja täpsemalt valmib?

„Ma arvan, et minu puhul tuli kasuks see, et elasin ülikooli ajal Tallinnas kesklinnas sõbra juures kapis. Mul oli seal väga vähe ruumi ja tuli olla äärmiselt leidlik. Sealt saingi selgeks nipid, kuidas kasutada väga väikest pinda äärmiselt nutikalt ja läbimõeldult,“ märkis mees.

Vaade Kalmeri välipeldikust kenaks minimajaks ehitatud hoone katuseterassile.

„Kõige suuremaks väljakutseks kujuneski see, et kuidas mahutada 2-ruutmeetrisele pinnale ära 17-ruutmeetrit. Ma ei saa kõiki oma ärisaladusi kahjuks paljastada aga niipalju ütlen, et paljuski on asi kinni mõtlemises, et see pole võimalik,“ selgitas mees

“Kui sellest kohast mööda saad, siis edasi läheb kõik juba lihtsamalt,” lubas Kalmer.

Hea lugeja! Kas Sina tahaksid sellises majas elada? Anna oma arvamusest märku loo all kommentaarides!

Hakka Lugejakirja jälgijaks Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha!

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles