Alates tänasest on kõigis hästi varustatud kauplustes üle Eesti müügil mitte nii väga õnnelike kanade munad. Munad on tavalistega võrreldes pisut kallimad, sest õnnetud kanad munevad vähem.
Kuna mitte nii õnnelikud kanad munevad vähem, on nende munad eksklusiivsemad ja hinnatud just munagurmaanide hulgas, kes pidevalt otsivad uusi ja põnevaid maitseid.
Munad täis kurbust, stressi ja klassiviha
Erinevalt vabakäigu kanade munadest või siis õnnelike kanade munadest, nagu neid ka kutsutakse, on mitte nii õnnelike kanade munad teistsuguse maitsega.
Kui õnnelike kanade munades on rohkelt inimese organismile vajalikke valke, B-grupi vitamiine ja antioksüdante, siis mitte nii õnnelike kanade munades on koheselt äratuntav spetsiifiline maitsebukett – selles on lausa füüsiliselt tunda kurbust, stressi ja isegi kerget klassiviha nooti.
On tõestatud, et õnnetute kanade munade söömine toodab ajutiselt juurde stressi, sest munad sisaldavad stressihormooni kortisooli tootmist soodustavaid aineid. Juba ühe taolise stressis muna söömine päevas teeb inimesed vähem õnnelikumaks ja ilmselt ka teadmine, et kana, kes on muna munenud, elab tegelikult õnnetut isiklikku elu, annab muna sööjale kehva enesetunde.“
Kuna mitte nii õnnelike kanade munad sisaldavad stressihormooni soodustavaid aineid, peavad nad olema erimärgistatud.
Mitte nii õnnelikud kanad olid enne õnnelikud kanad
Enamik õnnetutest kanadest olid enne õnnelikud kanad, kuid kätte antud vabadus ja igasuguste ühiskondlike reeglite puudumine on nad viinud suurde stressi ja vallandanud kurbuselaine.
Kuid ärge uskuge meie öeldut, siin on info otse allikast:
„Kui ma veel kuulusin õnnelike kanade hulka, sain ma ise otsustada, milline on minu päev – ise valisin, millal ma sõin, ise valisin, millal ma munen ja mul tuli ise ka valida, millal teen jalutuskäigu õuealal või munen mõne muna. Kõik eluks vajalik oli mul pidevalt nokaulatuses,“ kirjeldas nüüd mitte nii õnnelike kanade hulka kuuluv kana Milvi (2).
„Kas te üldse kujutate ette ka, milline stress see kõik oli?? Hommikul ärkad üles ja tahaks lihtsalt olla aga ei, kohe pead ise otsustama hakkama, mida sa teed, sööd või oled. Mittemingisuguseid reegleid polnud ja valitses täielik anarhia! Kuidas ma sellistes oludes elada ja muneda saan normaalselt?“ küsib Milvi.
Pidev võitlus pisaratega – tema on mitte üldsegi nii õnnelik kana Milvi.
Pidev stress kinnisvaraomanikuna
Kõik vabapidamisel kanad omavad oma pesa ning õrt ning saavad liikuda aiaga piiratud alas, kus neil on võimalik minna-tulla siis, kui ise soovivad.
„Jeebus jumal aita – kogu see kinnisvara eest hoolitsemine ka veel juurde lisaks kõigele muule. Niikui õuele läksid, siis meeles mõlkus ikka pidev mure, et ega keegi minu kinnistule ei roni ja seal mingit sigadust korda ei saada,“ meenutab Milvi. „Nii ei ole normaalne ju elada.“
„Ütlen ausalt, mina enam ei suutnud. Õnneks oli minusarnaseid veel ja meid pandi lõpuks kokku ühte kitsasse puuri. Nüüd saame sealt välja ainult pooleks tunniks päevas ja ülejäänud aja saame tihedalt üksteise kõrvale pressituna kurta teineteisele oma rasket elu, stressata pingevabalt ja kui tunne peale tuleb, siis aegaajalt ka mõne muna muneda,“ selgitas Milvi. “Kukk ka ei roni enam nii palju selga kui varem, sest tal pole lihtsalt seal ruumi rahmeldada ja see on igati positiivne.”
„Vot alles nüüd tunnen ma, et elan,“ lisas kana lõpetuseks.
NB! Kuidas teha vahet ja mida tähendavad numbrid kanamunadel?
Lähemal vaatlusel on kanamunadele trükitud koodid, mille esimene number tähendab lindude pidamisviisi. Mitte nii õnneliku kana munad tunned ära selle järgi, et munadele on trükitud tähed: MNÕKM (mitte nii õnneliku kana munad, toim.).
Hea lugeja! Mida arvad Sina uutest kallitest ja eksklusiivsetest kanamunadest? Kas ostad ja proovid ka ära? Anna oma arvamusest teada loo all kommentaarides!
Hakka Lugejakirja jälgijaks Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha!
Objektiivne Kommentaator
5. mai 2019 - 20:18Jutud levivad, et järgmisel hooajal on turul uus hitt – Õnneliku kuke munad