Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

IT-minister Raul Siem tahab e-valimistel kõiki valijaid veebikaameras paljalt näha

IT-minister Raul Siem tahab muuta Eesti e-valimised 100% läbinähtavaks!
jagamist

IT-minister Raul Siemi hinnangul tuleks lõpetada ainult ID-kaardiga e-valimine – inimene peaks valimiste ajal end veebikaamera kaudu näitama end talle paljalt ja saaks alles siis hääletada.

Kui tavavalimiste käigus läheb valija valimisjaoskonda, esitab seal isikut tõendava dokumendi, valimisjaoskonna ametnik kontrollib dokumenti ja annab allkirja vastu valimissedeli, siis Siemi hinnangul peaksid e-valimised olema ekstra läbipaistvad.

Läbipaistvus ennekõike

„Ärge nüüd hakake sellest teemast mingit suurt asja üles tõmbama nagu te seal meedias alati teete,“ ütleb IT-minister Raul Siem, kui kuuleb, miks talle helistame.

„Mul pole mitte mingit isiklikku huvi kõiki valijaid paljalt näha – teen seda ikkagi ausate ja läbipaistvate e-valimiste nimel,“ märkis Siem.

Siemi sõnul toimub elektrooniline isikutuvastamine samadel alustel. „Isik teeb oma arvuti või telefoni ekraanil siis nii-öelda terve palja keha tuvastuse ja see tuvastatakse ära isiku dokumendiga,” ütles Siem.

Siemi hinnangul uue süsteemi kasutuselevõtt tehnoloogiliselt keerukas ei oleks, sest inimestel on seadmetes kõrglahutustega kaamerad, millega saaks edukalt pildistada nii ennast kui ka dokumente.

Raul Siem lubab, et jälgib puhtalt professionaalsest huvist ka ise kõiki paljalt e-hääletajaid.

Inimesed harjunud paljaste piltide tegemisega

„Enamik inimesi on ju harjunud endast ka täna poolpaljaid pilte Instagrami või oma kallima jaoks tegema, mõni asi sama siis ausate ja läbipaistvate valimiste heaks teha,“ sõnas Siem.

„Ega tegelikult peaksid valijad selle minu uue lahendusega väga rahul olema ja mind kiitma, sest algselt oli meil plaanis üldse see, et iga valija tuleb kohtub enne valimist isiklikult minuga ja annab vere-ja DNA proovi,“ tutvustas Siem algset plaani.

„Aga seal tekkisid mingid juriidilised probleemid ja seega valisime ikkagi selle variandi kasuks, kus inimene peaks valimiste ajal end veebikaamera kaudu näitama end paljalt ja saaks alles siis hääletada,“ sõnas ta.

Küsimusele, miks on vaja seda süsteemi muuta, vastas Siem, et talle öeldi partei peakontorist, et tuleb öelda, et manipulatsioonide ja valimispettuste vältimiseks.

„Porgandpaljal valijal on ju keeruline midagi varjata. Selle mõtlesin ma muide oma peaga välja, seda mulle ette ei öeldud,” lisas ta.

Hea lugeja! Mida arvad Sina meie tubli IT-ministri plaanist? Anna oma arvamusest märku loo all kommentaarides!

Hea lugeja! Kas Sina polegi veel Lugejakiri.ee ilmumist toetanud? Kliki siia ja tee see parem ruttu ära!

Kommentaarid (4)

 • plapla

  20. nov. 2020 - 17:02

  Oh teda küll, tahab igas vanuses ja kehaehitusega poolpaljaid mehi näha, aga muud selle legaalseks vaatamiseks välja ei osanud mõelda.

  Vasta
 • Matilde Pärituul

  22. nov. 2020 - 18:34

  Võtsin riided seljast, nagu sooviti. Nüüd ootan oma webikaamera ees juba kolmandat tundi ID-kaart lugejas ning ministeeriumi webileht avatud (https://www.mkm.ee/et/ministeerium-kontaktid/valiskaubandus-ja-infotehnoloogiaminister-raul-siem-0). Tundub, et vaatab mind kogu aeg ning on lausa pahviks löödud (mingit liikumist pole märgata). Ma enne riideid selga ei topi, kui ta pilgu mujale pöörab. Aga millal ta autentimisprotseduuri lõpetab? Mul on juba natuke külm 🙁

  Vasta
  • Alma

   27. nov. 2020 - 18:28

   😁😁😂😂😂🤣🤣🤣

   Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Nüüd, kui käima läks selle suve viimane soe nädal, siis kas arbuusiseemneid on veel mõtet maha panna või mitte?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles