Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Nädala poliitanalüüs ehk mis huvitavat toimus sel nädalal Eesti poliitikas

Ilus sügis hakkab läbi saama ja nüüd lähevad ilmad tõeliselt halvaks. Pole kahtlustki, et sama läheb ka poliitikaga. Vaatame peale, millega said hakkama meie toredad poliitikud möödunud nädalal.


Reformikad tulid sel nädalal välja plaaniga vähendada riigipalgaliste hulka 4000 võrra. Ja sinna juurde käib klausel, et seda tehakse õpetajate, politseinike, meditsiinitöötajate või päästjate töökohtade kallale minemata. See on see aastaid ja aastaid kestev "rahva nõudmine", et meil on liiga palju riigipalgalisi ja neid tuleks kogu aeg vähendada. Ja kõik poliitikud võtavad selle teema muidugi alati enne valimisi üles. Reformikad on vist viimane partei, kes seda teemat polnudki enne üles võtnud.

Ja siis ongi rahva häält kuulda võetud ja mindud vähendamise teed. Rõhutame, et alati tehakse seda suure hurraaga ja kui numbrid on laual, et kust vähendama võiks hakata, siis ALATI tehakse seda õpetajate, politseinike, päästeametnike ja meditsiinitöötajate arvelt. Alati. Miks peaks seekord teisiti minema?

Aga muidu reformikad millegi muuga silma ei paistnudki. Ümmargune null. Ja eriti nende juhi osas. Kaja Kallase populaarsus langes jälle, seekord 6% kuu ajaga. Tundub, et Anu Saagimiga söödud pullimunad kasu siiski ei toonud.

Ahjaa, Postimehes ilmus siiski üks oluline artikkel seoses reformierakonnaga: "Jürgen Ligi ei taha kõrvaklappe".

Kogu sellele loidusele vaatamata toetas Reformierakonda oktoobris 28 protsenti valijatest, mis on ühe protsendipunkti võrra enam kui septembris. Võibolla ongi parem vait olla ja populaarsus kasvab?
Keskerakond ei paistnud samuti millegi erilisega silma sel nädalal. Oli väike kaklus Isamaaga, kus paugutati ikka ühest äärmusest teise, mis puudutas Tallinna tasuta ühistransporti: "Keskerakondlasest Tallinna linnapea Taavi Aasa sõnul on tasuta ühistransport edulugu, kuid erakond Isamaa nimetab seda läbikukkumiseks."

Nii et jah, kuldset keskteed või vahepealset varianti siin pole - kas asi on maailma parim või ikka täiesti persekukkunud projekt. Aas lisas veel, et tasuta ühistransport jääb, ennast igaveseks nimetav seltskond võib-olla siiski mitte.

Aga tundub, et ka Keskerakonna vaikselt olemine tasub ära, sest oktoobris ütles 30% valijaist, et kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks nemad hääle Keskerakonnale. Seeon kahe protsendipunkti võrra enam kui septembris. Jüri Ratas tegi sellest muidugi talle omase järelduse ja arvas, et Keskerakonna toetuse tõus näitab, et rahvas soovib õiglast riiki. Jajah, just see oligi toetuse tõusu põhjuseks - panite linna täis Jürka plakateid ja hops, 2% koha tõusis toetus.

Aga see pole veel kõik, peaminister Ratas tegi avalduse veel ühel olulisel teemal - "Soome ja Eesti ei saa jääda erinevasse ajavööndisse. Soomega olla samas rütmis on väga oluline. Eestis räägitakse väga palju ka talveajast." Selge, katsume siis kuidagi rohkem Soomega samas rütmis olla, pooled eestlased elavad ju seal niikuinii.
EKRE sel nädalal kellegi peale ei räusanudki. Ja tundub, et tasus ära, sest EKRE toetus püsib endise 17% peal ning muutunud pole.

Kuid mida nad sel nädalal tegid? Ahjaa, üritasid Riigikogus läbi suruda ravimite käibemaksuvabastust. Meedia kirjeldas seda üritust kui "julma läbikukkumist", sest eelnõu poolt hääletas 6 Riigikogu liiget. Ehk siis kõik ekrelased. Mitte keegi teine.

EKRE tuli muide täna välja ka oma valimisvideoga, mida saab näha siit: https://www.youtube.com/watch?v=KAHHBy4vw7Y
Zuzu Izmailovalt ilmus sel nädalal Õhtulehes artikkel: "Puu ei ole porgand".

Lisaks käis Zuzu Kanal 2 saates "Su nädal kõlab tuttavalt", kus talle kingiti kivi, mida Zuzu kohe lakkuda tahtis.

Kõik.
Sotside toetus langes oktoobris 2% ning on nüüd 12% peal. Kuna sotsid on vait olnud, siis võib-olla neile siiski see ei sobi.

Ainukesena võttis sel nädalal sõna Jevgeni Ossinovski, kes ütles, et sotside edukas perepoliitika on aidanud sündimust suurendada. Ehk siis sotsid vastutavad ainuisikuliselt selle eest, et Eestis iive üles laksab.

Võimekas punt.
Isamaa suutis oktoobrikuises küsitluses valimiskünnise alistada ning nende poolt hääletaks viis protsenti valijatest.

Aga Isamaa suutis üllatada isegi sel nädalal. Nimelt liitus nendega näitleja Üllar Saaremäe, keda kõik teavad kui seda menti sealt mingist mendiseriaalist.

Sellega üllatused muidugi lõppesid, sest kui Saaremäe suu lahti tegi, tuli sealt ainult puhas kuld. Ta ütles, et talle on sümpaatne intelligentne rahvuslus, mida Isamaa erakond esindab. Supernaer.

Aga Saaremäe laseb edasi: „Isamaa juured on alati olnud sügavalt kultuurivaldkonnas ja esindanud intelligentset rahvuslust. See võiks olla jõulisemalt nähtaval. Mõistan kunstiinimesi, kes kipuvad erinevatel põhjustel sotside kampa, kui EKRE ähvardab telet tsenseerida või NO99 teatri kinni panna. Kuid on veel üks tee ja minu jaoks on see Isamaa.“

Polegi nagu midagi lisada sellisele hämmastavale sõnavõtule :D
Vabaerakond maksab uuele juhile Kaul Nurmele 1900 eurot palka.

Kõik sellelt satsilt.
Eesti 2 sotti tegeleb aktiivselt oma pundi kokkuajamisega ja erakonna legaliseerimisega. Ehk siis hetkel ei ole aega neil ajada Eesti asja, enne tuleb oma asjad korda ajada:

-Kristina Kallas kinnitas Eesti 200 esimeheks kandideerimist.

-Eesti 200 varivalitsuse peaminister Priit Alamäe jättis lahtiseks enda kandideerimise esimeheks, aga ei välistanud, et kandidaate võib esimehe kohale tulla mitu. Jätke siis nüüd lõpuks ometi Priidu nimi ka meelde - tema ongi see Kanal 2 saates nimetatud kiilakas, kelle nime keegi ei tea.

-Eesti 200 kavatseb 3. novembril erakonna asutada.

-Eesti 200 esimeheks pürgiv Kristina Kallas välistas koostöö EKRE-ga.

Ehk siis palju bürokraatlikke asjaajamisi ja muidugi väljamõeldud/ülespuhutud võlts "võimuvõitlus" erakonna juhi koha pärast, et kuidagigi meediasse saada. Kõik.

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Milline uudis šokeeris Sind, hea lugeja, sel suvel enim?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles