Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Suur aastalõpuintervjuu peaminister Jüri Ratasega: valged jõulud on valitsuse teene!

Peaminister Jüri Ratas on oma aastalõpuintervjuus üllatavalt avameelne. (foto: scanpix)
jagamist

Oma tähtsaimas aastalõpuintervjuus kiitleb peaminister Jüri Ratas, et tänavu on ta isiklikult kohtunud  mitmete teda elus motiveerinud kuulsustega. Valitsusjuht paljastab ka, mis sai edasi maailmakoristuspäeval leitud rekajuhi uriinipudeliga.

Kohtume peaministriga Stenbocki majas, kus meile on kaetud intervjuu ajaks rikkalik snäkilaud. Avastame, et peaminister ei annagi alati ümmargusi vastuseid, küsimused peavad lihtsalt sobima talle.

Kuid alguses läheme meiegi orki.

Peaminister Jüri Ratas, aasta 2018 oli vastuoluline aasta – palju poliitilist turbulentsi maailmas ja vihased inimesed Eesti tänavatel. Miks nii?

Tänan teid huvitava küsimuse eest. Mul on väga hea meel, et te ise selle jutuks võtsite, kuna mul oli juba enne teie küsimust tunne, et see teema on hetkel midagi sellist, mis ühiskonnas on vaja selgeks rääkida. Võin teile lubada, et antud teemale lahenduse leidmine on hetkel laual olemas ning ootab vastu- ja pooltargumente, kuid kinnitan siinkohal, et lahendus ei ole mägede taga.

Et siis mis täpsemalt? Ehk annaksite ikkagi pisut aimu oma plaanidest ja lahendustest?

Tänan veelkord väga küsimuse eest. Ma ei kiirustaks antud teemal kiirustatud vastuste andmisega, sest tegu on väga selgelt komplitseeritud olukorraga. Praegusel hetkel on antud teemal käimas arutelud, mis, ma luban, on olnud väga konstruktiivsed ja võin teile kinnitada, et liiva alla me antud teemat ei mata. Võin siinkohal veel lisada, et kõigil partneritel on hetkel konsensus, et antud küsimuses tuleb saavutada konsensus.

Meile hakkab koitma, et midagi mõistlikku ei pruugi siit intervjuust tulla. Proovime siis teistmoodi ja uute küsimustega.

Saite sel aastal taas isaks, juba neljandat korda. Kas on plaan Mailis Repsile järgi jõuda või isegi ette minna?

(peaminister elavneb silmnähtavalt, klaasistunud pilk kaob)

Ma olen oma naisele aastaid rääkinud, et ma ei armasta üllatusi. Neid tuleb minu töös iga päev ette ja minu soov on, et kodus neid poleks. Aga võta näpust. Ikka ta üllatab ja ikka ta oskab minu õigeid nuppe vajutada.

No tegelikult oligi asi väga lihtne – täpselt aasta tagasi, eelmiste jõulude ajal sõitsin ma peale rasket tööpäeva koju ja kui koju jõudsin, pani mu naine mängima Ed Sheerani ja Beyonce dueti „Perfect“. Ta teadis väga hästi, et see on mu lemmiklugu ja ma sulan. No ja siis selle aasta septembris sündis meie perre juba siis järjekorras neljas laps.

Mis puutub tublisse Mailis Repsi, siis ta suhtub iibe tõstmisesse täie tõsidusega. Võib väita, et see masin töötab täistuuridel. Tõeline eeskuju igale Eesti naisele!

Härra peaminister, suvel kadus Eesti taevas meie õhuruumi valvavate hispaanlaste hävitajalt välja lastud rakett. Meil on infot, et asi on komplitseeritum kui avalikkusele välja on näidatud. Mis juhtus ja kus on see rakett?

Keskerakonna esimehena kindlasti ei sekku mina antud probleemi lahendamisse. Küll aga tänase riigieelarve strateegia osas ma kindlasti oma panuse andsin ja üks peamisi soove oli tänasel valitsusel see, et me leiaksime jätkusuutliku tervishoiu rahastamise süsteemi ja nagu ma alustasin, mul on väga hea meel, et tänane valitsus selle jätkusuutliku tervishoiu rahastamise süsteemi ka leidis, et meie inimestele ravijärjekorrad väheneksid.

Näeme, et peaminister lülitas end taas välja ja peame uuesti oma taktikat muutma.

Teile meeldib vabal ajal korvpalli mängida. Kas kiire töö kõrvalt jõuate seda ikka teha veel?

Ikka jõuan muidugi, see on ju ikkagi minu lemmiktegevus. Kuna olen üsna suur ja kogukas mees, siis on minu lemmiktegevuseks end korralikult higiseks joosta ja siis mängu ajal värsketele trennipoistele koht kätte näidata lauavõitluses – kui sa oled ikka korra libisenud mööda higise mehe rinda pidi alla, siis enam sa ligi ei pressi ja hoiad austusega vanadest olijatest eemale.

Tore hobi. Kui me spordist juba räägime, siis tahaksid meie lugejad teada, et miks teile meeldib nii palju kaamerate ees nappide ujumispükstega poseerida? Kohe tulevad meelde augustis Keskerakonna suvepäevad ja nüüd hiljuti Nõmme ujulas.

Kui on antud, siis milleks seda varjata (naerab). Kui nüüd tõsiselt rääkida, siis need Speedod (ülinapid meeste ujumispüksid, mis geide kogukonnas kõrgelt hinnatud) kinkis mulle mu naine sünnipäevaks. Ta võttis minult ka lubaduse, et kannan neid igal võimalusel. Mul on need praegugi jalas.

Huvitav infokild. On need siis ka praktilised?

Vastan sellele ühe anekdoodiga, mida ma hiljuti kuulsin:

Mehel palutakse lahkuda avaliku basseini juurest, kuna tema Speedodest väljapunnitav osa häirib inimesi, kes on basseini ümber.

Mees näitab siis näpuga teise mehe peale, kellel on jalas samasugused Speedod ja küsib, et miks temal siis ei kästa ära minna.

„Tema ei ole end täis sittunud,“ vastatakse talle.

Peaminister naerab homeeriliselt. Naerame viisakusest kaasa.

Räägime nüüd korraks tõsistel teemadel ka. Edgar Savisaar pääses altkäemaksu kohtuasjast puhtalt ja riik peab maksma kohtukuludeks 100 000 eurot. Tuleb välja, et ta ongi puhas nagu prillikivi, vähemalt seaduse silmis. Ons see ikka õige asi? Mis signaali see lihtrahvale saadab?

Eesti rahvas on väga selgelt oma toetuse andnud Keskerakonnale ja sellega siis ka mulle. Ma kindlasti ei tea kõiki vastuseid, aga ma püüan oma teadmiste ja tarkuse põhjal edasi anda nii palju kui ma suudan. Ma tean, et seda on tõsiselt arutatud erinevates institutsioonides ja erinevate ekspertide poolt, aga mulle tundub, et siin on raske täpsemalt midagi öelda, sest mina pole neid analüüse teinud. Tänaseks, kuna see tervik ei ole veel tegelikult kokku lepitud, siis ei ole mõtet öelda ühtegi vastust.

Ilmselgelt pole peaminister taas meiega ühel lainel. Ratas on end välja lülitanud ja joonistab meile vastamise ajal pastakaga mandariinikoorele südamekesi. Jääb mulje, et peaministri näol on tegemist elektrikilbiga, millel liiga vähe ampreid – vähimagi pingelisema küsimuse puhul löövad korgid automaatselt välja. Proovime taas uue nurga alt.

Härra peaminister, olete jäänud viimasel ajal palju ühele pildil kuulsate nägudega. Pariisi kliimatippkohtumisel jagasite lõunalauda koos Arnold Schwarzeneggeri, Bill Gatesi ja Theresa Mayga. Arnoldiga proovisite Poola tippkohtumisel ka kätt suruda. Mis teid tõmbab kuulsuste poole?

Õige küsimus oleks, mis neid tõmbab minu poole hoopis (naerab). Aga ega mina ka ei tea täpselt, miks neid alati minu juurde tõmbab. Kui me liikusime Pariisi tippkohtumise lõunavaheajal oma kandikutega kokatädi poole, siis seisis Bill Gates oma minu selja taga järjekorras ja uuris minult, et kellega ma ühes lauas istun. Ütlesin siis talle, et istun üksi. Ta palus väga viisakalt, et kas ta võib koos minuga lõunatada. No ja siis soovisid teised ka seda teha ja oligi meil lõbus punt koos seal lõunalauas. Kõigile tegid väga nalja minu vastused nende küsimustele. Seal ei pidanud mind keegi ümmarguste vastuste meheks.

Käisite 15.septembril ehk maailmakoristuspäeval Ääsmäel maantee ääres rekajuhtide peatuspaigas koristamas. Meedia kajastas teie tegemisi ja meile jäi silma, et leidsite põõsa alt mitmeid kanistreid kollase vedelikuga, mis osutus rekameeste uriiniks. Mis neist pudelitest edasi sai?

Sellega on naljakas lugu tegelikult – mul oli sealt koristamispäevalt kiiresti vaja minna järgmisele kohtumisele ja nii ma viskasin need uriinipudelid oma ametiauto pagasnikusse. Kui ma ei eksi, siis peaks need seal siiani alles olema. Ma pole uurinud. Väga hea, et küsisite. Uurin oma turvameeskonnalt järgi, mis on nende rekameeste uriinipudelite saatus. Ennastki hakkas huvitama nüüd, sest autos on tõesti mingi imelik hais juba pikka aega olnud.

Mida te kardate elus kõige rohkem?

Kui Jevgeni Ossinovski ja Margus Tsahkna lähevad koos suitsetama kurilkasse jälle. Hirmuvõdinad tulevad peale. Ma ei ole ebausklik aga selliseid asju ma kardan lihtsalt.

Lõpetuseks uurime teilt ühe viimatisel üritusel toimunu kohta. Nimelt jäi Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker Viinis toimunud Euroopa ja Aafrika kõrgetasemelisel foorumil kaamerasilma ette, olles taas hädas sirgelt kõndimisega. Ta lõi hoogsalt patsu Horvaatia peaministri Andrej Plenkoviciga ja kallistas siis pikalt teid ja sosistas midagi teile kõrva. Mida Juncker teile ütles?

Huuh, arvasin, et mingi raske küsimus tuleb taas aga sellele oskan vastata küll. Onu Claude ütles mulle, et on kuulnud, et meil, eestlastel on hea ligipääs Läti odavale alkoholile ja ta palus, et kui ma järgmine kord Brüsselisse tulen, et ma võtaks siis talle kasti õlut kaasa. Lubasin võtta.

Aitäh intervjuu eest, härra peaminister ja rahulikke pühasid ja paremat uut aastat!

Pole tänu väärt! Ja hoidke end seal Lugejakirjas ja edu teile, olen suur fänn! Saan kõik oma uudised teie käest. Häid pühi teilegi! Aa, ja pange palun kirja, et tänavused valged jõulud on valitsuse teene. Kõlab hästi ju!

1 kommentaar

  • Jevgeeni O.

    26. dets. 2018 - 20:13

    Sotsid ei toetanud valgeid jõule , sotside arust on valged jõulud totaalne rassismi ülistamine.Valitsuse nõupidamisel ei saavutatud konsensust antud küsimuses, Kesk ja Isamaa olid poolt aga sotsiaaldemokraadid vastu ,nii et Ratas valetab JÄLLE.. ps….moslemid ei tähista jõule, valentinipäeva, uut aastat jne.Sotsid ei tähista ka enam jõule ja on solidaarsed kõikide islamiusulistega, eriti tšetšeenidega.

    Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Milline ilm tuleb sel Jaanipäeval?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles