Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Uuring: 97% pensionäridest peab igat vastutulijat või selja taga kõndijat vägistajaks või röövliks

Vanurid vahetavad infot, kust kaudu kõige ohutum linnas liikuda on ehk kus võib kõige vähem kohata röövleid ja vägistajaid.
jagamist

Uuringufirma Kantar Emori läbi viidud uuring näitab, et enamik suuremates linnades elavaid pensionäre arvab tõsimeeli, et iga neile linnas vastu või järel kõndiv tegelane üritab neid kas vägistada või siis röövida.

„Küsitlesime kokku ligi 1000 Eestis elavat pensionäri nii Tartus, Tallinnas kui Pärnus. Uurisime neilt, et mis põhjusel nad hakkavad paaniliselt üle õla vaatama, haarama tugevamalt kätte oma tegelikult tühja turukotti ja kiirendama sammu kui keegi neil järel kõnnib või vastu tuleb,“ rääkis Kantar Emori juhtivspetsialist Aaron Tammsalu.

Pensionäridele tunduvad kõik kahtlased

„Oleme ju kõik mingil ajahetkel kogenud, et kui kõnnid linnas tänaval ja jõuad järele sinust pisut aeglasemale vanemat-tüüpi inimesele, siis hakkavad nad järsku käituma väga veidralt. Kiirendatakse sammu, pidevalt vaadatakse suurte hirmunud silmadega üle õla ja küüned lüüakse läbi kunstnahast käekoti. Mõni tõmbab lausa vastu majaseina püüdlusega selle sisse imbuda ja üritab ennast võimalikult väikseks või lausa nähtamatuks muuta seeläbi,“ selgitas spetsialist.

„Seega pidime selle fenomeni juurteni jõudma ja selgitama täpselt välja, miks teatud grupp inimesi nii kipub järjekindlalt käituma.“

„Üllataval kombel vastas pisut üle 97% küsitletutest, et seda tehakse sellepärast, et kardetakse saada vägistatud või siis halvemalt juhul paljaks röövitud. Kui küsisime, et millel selline hirm põhineb, siis ei osatud sellele siiski väga täpselt vastata,“ märkis Tammsalu.

Hirm lööb sisse isegi siis kui oma tuttav niimoodi kahtlased selja taha ronib.

2% vastajatest suri küsitluse ajal

„Ainult 1% vastanutest oli täiesti aus ja ütles, et teevad seda puhtalt refleksist, sest kõik inimesed tänaval tunduvad kahtlased,“ selgitas ta. „Kui küsisime, et miks nad sellised tunduvad, anti erinevaid selgitusi alates kapsahinna tõusust Keskturul kuni sõimuga bussijuhtide aadressil, kes liialt äkki pidurit alati vajutama kipuvad. Ühesõnaga totaalne nonsenss tuli sealt vastuseks,“ märkis mees.

„Kui selgitasime neile, et kui vaadata politsei statistikat, siis taolisteks hirmudeks otsest alust just ei ole. Ei toimu mingeid massilisi seeniorkodanike vägistamisi ega kotirööve tänavatel. Osad vastajad olid sellest infost küll pisut üllatunud, kuid ütlesid, et ei kavatse oma käitumist muuta, sest parem on karta kui kahetseda,“ lisas juhtivspetsialist Tammsalu. „Mis tegelikult on ka mõistlik.“

„Kahjuks ei läinud ka seekordne pensinäride küsitlemine ohvriteta, sest 2% küsitletutest suri küsitluse toimumise ajal vanadusse. Rahu nende põrmudele,“ sõnas juhtivspetsialist.

Maal olukord teistsugune

„Meie valimis oli osa pensionäre ka maalt ja sealt vaatas vastu hoopis teine olukord. Seal pidasid 97% vastanutest suureks õnneks seda kui keegi neil üldse järel käib või vastu tuleb. Ka ei käituta seal samamoodi nagu linnas, sest ega maainimeselt polegi midagi võtta ka ja sellepärast pole vaja eriti hirmu tunda,“ sõnas spetsialist.

Linnast väljaspool kohtab teisi inimesi harva, seega pole ka hirmud nii suured kui linnas.

„Ainult 3% maal elavatest pensionäridest vastas, et vahel siiski arvatakse, et selja taga kõndija võib olla karu või põder ja siis tõepoolest pisut hirmu ka tuntakse, sest loom ei pruugi ühiskonnas valitsevate käitumisnormidega üleliia kursis olla,“ selgitas mees.

„Üllataval kombel märkisid paljud vastajad ära ka nö ohutsooni, kuhu võõra sattudes veidralt käituma hakatakse. Nimelt olevat selleks ca 3-5 meetrit – kui võõras on sellest kaugemal, siis nad lihtsalt ei kuule ega näe teda ja pole põhjust ka karta midagi,“ lisas juhtivspetsialist.

„Seega soovitus kõigile inimestele – kui näete linnas mõnda seeniorkodanikku, siis tehke nende ümber kerge tiir ja te ei hirmuta neid liialt,“ pakkus mees välja lahenduse, kuidas käituda.

Hea Lugejakirja lugeja! Mida arvad sina Kantar Emori poolt läbiviidud uuringu tulemustest? Kas sinu hinnangul on linnapensionäride hirmud ja alalhoidlik käitumine põhjendatud? Anna loo all kommentaarides oma arvamusest märku!

LOE KA NEID LUGUSID:

Valitsus plaanib kõik pensionärid koondada elama ühte konteinerlinnakusse

Emor: enamik pensionäre ei tea, et neil pole kohustust hommikuti ühistransporti kasutada

TÄHELEPANU PENSIONÄRID! Keskerakond kontrollib sel nädalal teie baretiantennide töökorda!

 

Hakka Lugejakirja jälgijaks Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha!

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Milline ilm tuleb sel Jaanipäeval?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles