Uue valitsuse ministrid on paigas ja nii mõnigi nimi pakub üllatust, kas siis positiivses või negatiivses mõttes. Siin on suur ülevaade, kes on kes uues valitsuses ja kes seal kindlasti olema ei peaks.
Diskleimer: Mitte ühekski sekundiks ei tohi ära unustada seda, et uue koalitsiooni üks võtmefiguure ja niiditõmbajaid Mailis Reps on uurimise all seoses korruptsiooniga ning Keskerakond ise on uurimise all seoses mitme korruptsioonijuhtumiga ning nüüd on nad taas valitsuses pumba juures? NÄDAL HILJEM?!? See on ikka midagi nii üle mõistuse valet, kui üldse annab olla – ärgem seda siis sekundikski unustagem! Kuid kui me jätame eelneva kõrvale, aga me ei tohiks seda mingil juhul kõrvale jätta, AGA kui jätame, siis on äärmiselt tore, et Eesti saab vähemalt mingiks ajaks uue hingamisega valitsuse ja tore on see, et pooled on naised ning ka see, et pooled on täiesti uued näod, kes pole valitsuses varem olnud.
Aga asja juurde…
Uues valitsuses on lisaks peaministrile 14 ministrit, Reformi- ja Keskerakond saavad võrdselt seitse portfelli. Vaatame siis peale, mida või keda need ministrikandidaadid endast kujutavad.
Peaminister Kaja Kallas
Positiivne uudis on see, et peaministriks saab Kaja Kallas, kes kõikide seniste märkide järgi peaks olema üsna suure tõenäosusega naissoost. Negatiivne uudis on see, et Kaja Kallas on alles Eesti ESIMENE (sic!) naispeaminister. Aasta on 2021 ja me saame alles nüüd esimese naispeaministri? Kaja Kallas on oma korda muidugi üsna pikalt oodanud – pidi ta ju valitsuse moodustama juba 2019. aastal aga siis tegid kaabud ja Ratas talle kambaka (ja Seeder oli ka seal). Nüüd siis õnnestus. Kaja Kallase poliitilised vastased ründavad teda nimega KaKa ja mingil põhjusel seostavad teda alati ka Siim Kallase ja 10 miljoni dollari afääriga. Kui need kaks õnnetut asja on ainukesed, mille peale tema vastased suudavad tulla, siis on Kajal küll asjad ikka väga hästi.
Meie hinnang Kallase sobivusele peaministriks:
Tervise- ja tööminister Tanel Kiik (endine sotsiaalminister)
Üks kahest eelmise valitsuse ministrist, kes ka uues valitsuses ametisse jäi. Kui eelmine valitsus ametisse astus, siis ülistati Kiike taevani ja loodeti uusi tuuli. Ametis oldud aja jooksul sai aga üsna ruttu selgeks, et Kiik oli täpselt samasugune parteisõdur nagu iga teine seal pundis – kui ikka käsk tuli, siis viskas kulpi ja oma arvamus kadus nagu tina tuhka. Eelmisest valitsusest jäi ta meelde sellega, et ähvardas rahandusminister Martin Helmet, et kui viimane raha ei anna, siis ei juhtu mitte midagi. Ei juhtunudki. Nii nagu iga teise Kiige poolt tehtud näpuviibutuse/noomimisega EKRE suunal.
Siiski jäi tõepoolest ka mulje, et tegemist oli toonases valitsuses ainukese ministriga, kel vähegi mõistust peas ning kes ka mingit sisulist tööd tegi.
Meie hinnang Kiige sobivusele tervise- ja tööministriks:
Majandus- ja taristuminister Taavi Aas
Teine minister, kes oli ka minister ka eelmises valitsuses, on Taavi Aas. Kas on kuskil keegi, keegigi, keegigigigigigigi, kes arvab, et Taavi Aas oli asjalik ja sobiv majandusminister? See on see tüüp, kes pani Eestile lennukeelu peale ja siis, kui peaminister Ratasel oli vaja korraks käia Soomes ja Rootsis, siis võttis keelu korraks maha, tekitades sellega reisikorraldajates korraliku segaduse. Tema on ka see tüüp, kelle hinnangul peakski riik Nordicasse maksumaksja raha matma jääma. See on ka see tüüp, kes arvab tõsimeeli, et Hillar Tederi 60 000 eurone annetus ja valitsuse otsusel Porto Francole antud laen on kaks erinevat juhtumit. Tule taevas appi! Keskerakonnal oli võimalus nüüd vana vunts välja vahetada uue, värske vastu, aga see võimalus jäeti kahjuks kasutamata.
Meie hinnang Aasa sobivusele majandus- ja taristuministriks:
Siseminister Kristian Jaani
Kuigi Kaja Kallas ütles „Aktuaalses kaameras“, et uuesti korruptsioonikahtluse alla sattunud Keskerakond ei peaks saama sise- ega justiitsministri kohti, läheb siseministri portfell siiski neile ja selle saab Põhja prefekt Kristian Jaani. See on ka uue valitsuse suurim üllatus – seni laitmatut politseikarjääri teinud mees läheb nüüd korruptsioonikahtlusega Keskerakonna ministriks. Kristian Jaani on juba ka öelnud, et tema hetkel veel Keskerakonna liikmeks ei kiirusta. Õige otsus – sellest pundis tuleks vähemalt näiliselt pisut aega eemal hoida – muidu ei loe enam ka laitmatu politseikarjäär ja sind pannakse ühte patta koos Repsi ja Korbiga. Igatahes tuleb kiita Keskerakonda selle eest, et a) ministriks valiti Kristian Jaani b) minister toodi väljastpoolt erakonda. Ei pea olema just erilinepoliitikaekspert saamaks aru, et tõenäoliselt oli Reformierakond see, kes ütles Keskerakonnale, et saate siseministri koha ainult siis, kui panete sellele kohale kellegi, kelle puhul pole vähimatki plekki ja pistmist korruptsiooniga.
Kristian Jaani on muide väga tegus ka Twitteris (loodame, et ta seal ka jätkab) ning seega võib teda kutsuda ka säutsuministriks.
Meie hinnang Jaani sobivusele siseministriks:
Justiitsminister Maris Lauri
Justiitsministriks sai tugeva majandustaustaga ning samuti plekitu poliitminevikuga Maris Lauri, kel rahandusministri ning haridus- ja teadusministri kogemus olemas. On siiski pisut veider, et Lauri majandustausta ei kasutata ära näiteks rahanduses. Tegemist on taas naisterahvaga ning on hea meel näha, et üks naisminister taas juures.
Meie hinnang Lauri sobivusele justiitsministriks:
Välisminister Eva-Maria Liimets
Täiesti tundmatu nimi, ikka täiesti. Taaskord ka suur üllatus. Ning taaskord peab kiitma Keskerakonda selle eest, et minister toodi väljastpoolt erakonda ning ka selle eest, et tegemist on naisterahvaga. Liimets on muide hetkel Eesti suursaadik Prahas ja seega on inimesel kindlasti olemas diplomaadi omadused, oskused jne. Ei puutu küll otseselt Liimetsa aga kui uut valitsust moodustama hakati, siis oli just välisministri koha üle kõige rohkem juttu ja spekuleerimist – et see koht läheb Reformile ja et selle koha saab Makro Mihkelson. Ja nüüd siis selline pomm.
Meie hinnang Liimetsa sobivusele välisministriks:
Kaitseminister Kalle Laanet
Endine keskerakondlane, kes vahetas pooli ja kellest sai reformikas. Endine ment, kes 2003. aastal sattus skandaali, kui politseiprefektina valis endale ametiautoks 700 000 krooni maksva Audi. Kui sellest tõusis kisa, tagastas ta auto. Aastal 2005 astus ta Keskerakonda ja 2005–2007 oli ta Andrus Ansipi esimeses valitsuses siseminister. Aastal 2012 kritiseeris Laanet avalikult Keskerakonda ja selle juhti Edgar Savisaart Venemaalt raha küsimises ning samuti rahaliste vahenditega ümber käimises. Selle peale visati Laanet Keskerakonnast välja ja 2014. aastal astus ta Reformierakonda. Kalle Laanet on muide Riigikogus tiksunud järjest juba 14 aastat – ehk kui püsid piisavalt vait ja hoiad taustakeppijate hulka, püsid hea elu peal üsna kaua. Nüüd aga tuleb end ilmselt natuke rohkem liigutama hakata.
Meie hinnang Laaneti sobivusele kaitseministriks:
Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus
Endine punkar ja kindlasti üks munadega naine (ja on tore, et veel üks naine valitsuses). Keidil on poliitikuna väga suur kogemus: olnud välisminister, keskkonnaminister, Riigikogu esimene aseesimees ja peaministri büroo juhataja. Seega suurte kogemustega. AGA ei saa me ümber ega üle Autorollost, kus Pentus-Rosimannus mõisteti küll õigeks, kuid küsimused ja vastused jäid siiski õhku. Ja neid ei olnud vähe. Tõe huvides olgu öeldud, et Pentus-Rosimannus võttis selle skandaali tõttu ka vastutuse ja astus välisministri kohalt tagasi. Vaatamata Keidi kogemustele ja võetud vastutusele on tema määramine rahandusministriks samuti üks suuremaid üllatusi. Kas tõesti polnud Reformierakonnal panna rahandusministriks kedagi, kelle puhul ei saaks opositsioon pidevalt minevikus toimunut meelde tuletada ja talle siiani ette heita? Kahtleme selles – oli ju juttu, et rahandusministriks saab hea taustaga Andres Sutt aga valiti ikkagi Pentus-Rosimannus. Igatahes üks üsna veider valik Reformierakonna poolt.
Meie hinnang Pentus-Rosimannuse sobivusele rahandusministriks:
Haridus- ja teadusminister Liina Kersna
On hea meel näha, et veel üks naine ministriametis. Värskendav on ka see, et valiti keegi, kes pole varem seda ametit pidanud. Kui vaadata neid teemasid, mille osas Kersna meedias ja ka riigikogus pidevalt sõna võtab, siis tundub, et on tehtud õige valik. Ehk hakkab tema mees Vahur Kersna tegema nüüd vahelduseks hoopis portreesaateid oma naisest, mitte ainult endast.
Meie hinnang Kersna sobivusele haridus- ja teadusministriks:
Väliskaubandus- ja IT-minister Andres Sutt
Reformierakonna poolt väga hea valik ministriks aga me pole sugugi kindlad, et just sellele kohale. Nimelt on Sutt lõpetanud cum laude Tartu Ülikooli majandusteaduskonna rahanduse ja krediidi erialal, töötanud pikki-pikki aastaid erinevates rahandusega seotud ametites nii siin Eestis kui mujal maailmas ehk kui keegi teab Eestis rahandusest midagi, siis just tema. Miks ei valitud Sutti rahandusministriks, jääb arusaamatuks. Nagu ka see, et Pentus-Rosimannus sellele kohale valiti.
Meie hinnang Suti sobivusele väliskaubandus- ja IT-ministriks:
Maaeluminister Urmas Kruuse
Taaskord üsna veider valik Reformierakonna poolt. Jah, Kruuse oli tervise- ja tööminister Taavi Rõivase esimeses valitsuses ning maaeluminister Taavi Rõivase teises valitsuses. Ehk mingi kogemus ministrina on. Aga sellega asi ka piirdub – Kruusel pole mingit maaeluga seotud haridust ega ka nt mingit maaeluga seotud töökogemust (maaeluministri ameti ei lähe arvesse). Tahes tahtmata kerkib üles küsimus, et kas Reformierakonna pink ikka on nii pikk, kui nad ise väidavad? Kas tõesti polnud mitte kedagi teist sinna panna? Väljastpoolt mõnda maaeluga- ja probleemidega ka päriselt kursis olevat inimest? Kahtleme sügavalt – ise me ka ei usu, et seda ütleme, aga siinkohal oleks pidanud Keskerakonnast snitti võtma ja kellegi väljast kutsuma. Hetkel jääb mulje, et kui arutati, kellest võiks saada maaeluminister, siis kellelegi meenus, et Kruuse on ju kunagi traktorit näinud ja nii ta sinna kohale ka uuesti sattus. Lati alt läbijooksmine, Reformierakond, lati alt läbijooksmine.
Meie hinnang Kruuse sobivusele maaeluministriks:
Kultuuriminister Anneli Ott (endine riigihalduse minister)
Anneli Ott on 25. novembrist 2020 riigihalduse minister. Ehk siis olnud ministriametis kaks kuud. Kahe kuu jooksul pole Anneli Ott paistnud silma millegi negatiivsega , millest ilmselt Keskerakonnale piisas, et panna ta ka uues valitsuses ministriks a la puhas leht, las siis möllab edasi. Las ta siis möllab. Ja muidugi on taas positiivne see, et tegemist on naissoost ministriga.
Meie hinnang Oti sobivusele kultuuriministriks:
Riigihalduse minister Jaak Aab (endine haridusminister)
Kui oleme Keskerakonda eelnevalt kiitnud uute ja värskete valikute eest ministrikohtadele (välja arvatud Taavi Aas loomulikult), siis nüüd peame jälle laitma – Jaak Aab tagasi riigihalduse ministriks? Et korra oli haridusminister ja nüüd siis jälle tagasi riigihalduse peale? Vägisi jääb mulje, et kui on vaja varnast kedagi võtta, siis seal varnas ripub kogu aeg just Jaak Aab ja ootab oma hetke. Ehk siis Keskerakonnal pole pikka ega ka lühikest pinki – on Jaak Aabi nimeline varn, mis päästab igas olukorras.
Meie hinnang Aabi sobivusele riigihalduse ministriks:
Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo
Jah, veel üks naisminister. Et olgu see ka kohe öeldud. Aga taas üks plekitu minevikuga inimene (nagu Andres Suttki) ning taas ka üks inimene, kel tundub olevat oma valdkonnale vastav haridus ja töökogemus.
Meie hinnang Riisalo sobivusele sotsiaalkaitseministriks:
Keskkonnaminister Tõnis Mölder
Oeh, Keskerakond, lihtsalt oeh – Tõnis Mölder? Really? Selle valiku kontrollimiseks pidi lausa panema ette prillid ja need dramaatiliselt eemaldama ja uuesti pähe panema, et uskuda seda, mis seal kirjas on. Tõnis Mölder on kõige ehtsam poliitbroiler, mis üldse olla saab. Ustav parteisõdur, kes viskub vajalikul hetkel ambrasuurile, et oma järjekordse pehmelt öeldes debiilse väljaütlemisega ülejäänud Keskerakonna kahtlase pundi veel kahtlasematelt tegudelt tuli pealt ära võtta (vaata ka: Jaanus Karilaid). Kui Wikipeediasse kirjutada sisse sõna poliitbroiler, siis on seal just Tõnis Mölderi pilt.
Keskerakond – teil oli võimalus määrata sellele ametipositsioonile keegi, kes tunneb valdkonda ka päriselt. Te ei pannud Repsi ministriks, te ei pannud Ratast ministriks, te vahetasite välja erakonna peasekretäri ja moodustate uue valitsuse ja siis teete sellise valiku?
Teil oli võimalus tuua see inimene ministriametisse väljastpoolt parteid nagu te tegite mitme muu ministriga ja te panite ikkagi niivõrd olulise valdkonna ette tüübi, kes alles paar kuud tagasi tõsimeeli, TÕSIMEELI, ütles, et koroonakriisis on kõige rohkem saanud pihta ususektor. Tule taevas ja Jumal appi! Tõenäoliselt saab Tõnis Möldrist esimene inimene, kellele Jumal ameti küll andis aga mõistust selle pidamiseks vaevalt annab.
Meie hinnang Möldri sobivusele keskkonnaministriks:
P.S. Võib ju küsida, et miks on tore see, et uues valitsuses on nii palju naisministreid ja miks on sugu üldse oluline aga sealjuures ei tasu ära unustada, et väga pikka aega on Eestis olnud isside/kaabude/vanade peerude ehk keskealiste valgete meeste juhtimine, kes arvavad, et just nemad teavad kõige paremini, mida kõik ülejäänud tahavad ja vajavad. SELLEPÄRAST ongi oluline, et uus valitsus on just selline nagu ta on.
Kas Sina polegi veel toetanud Eesti kõige usaldusväärsema uudisteportaali Lugejakiri.ee ilmumist? Kliki siia ja pane õlg alla!
Smart
24. jaan. 2021 - 23:41Kus nali on?
donny
25. jaan. 2021 - 00:50Donny, you’re out of your element…
Võtnud siis vaevaks eraldi blogi teha selle artikli jaoks.
Reg
25. jaan. 2021 - 02:08Naisministrid on positiivsed, aga kehv lugu see, et kuigi Eesti elanikest ca kolmandik on teistest rahvustest kui eestlased, on nende osakaal valitsusest 0%.
Eri-Valus Piider
25. jaan. 2021 - 08:48Miks Sin City pahalane Yellow Bastard sai ministriks?
Ehhh-Tõõõ
25. jaan. 2021 - 12:39Lugejakiri otsustas huumori kõrvale jätta ja asus poliitilist ilmavaadet avaldama? BOOOOOOO!
Alma
26. jaan. 2021 - 13:24Minu arust on väga hea sooliselt võrdne valitsus. Nüüd saab valitsus teha rahvatantsu segarühma ja minna Eestit esindama!! 😊😊 Juhuuu!!!