Alates uuest nädalast saavad kalameeste naised, kes soovivad oma meest kaitsta kalapüügiga kaasneda võivate negatiivsete tagajärgede eest, seada oma sõltuvuses olevale lähedasele kalapüügi piirangu. Piirangu saab endale peale panna ka sõltuvuses kalamees ise.
Selleks lõi riik hasartmängusõltlaste andmebaasi kõrvale kalapüügist sõltuvuses olevate isikute andmebaasi, mida haldab Maksu- ja Tolliamet ning järelevalvet teostab Keskkonnainspektsioon.
Esimesed sõltlased on juba liikvel
Loodava andmebaasi eesmärk on piirata kalade tagaajamisest sõltuvuses isikute poolt kalapüügikohtade külastamist või kalapüügi imiteerimist joomise eesmärgil, vähendamaks isikule ja ühiskonnale kaasneda võivaid negatiivseid, sotsiaalseid ja majanduslikke tagajärgi.
„Kevadine kalastushooaeg on peale jää minekut alanud ja juba tuleb rohkelt signaale, et sõltlased hulguvad õngedega ümber veekogude, silmad punnis ja punased peas,“ rääkis Keskkonnainspektsiooni esindaja.
„Ja see on ilmselgelt alles algus.“
Eesmärk on sõltuvus kontrolli alla saada
„Antud andmebaasi oli kindlasti vaja, sest kalapüük on sügavat sõltuvust tekitav hobi ja sellega tulebki riiklikul tasandil tegeleda nagu hasartmängusõltlastegagi. Paljud kalamehed panevad oma hobisse palju sisse aga välja võtavad või tagasi saavad midagi haruharva ja on seega pidevalt kuludega miinuses,“ selgitas inspektsiooni esindaja.
„Rääkimata kalameeste kodustest, kes elavad pideva pinge all, et kas täna tuuakse koju mingi saak või mitte. Tavaliselt mitte ja siis on jälle tüli majas,“ selgitas inspektsiooni esindaja.
Andmebaasi oleks mõistlik kohe lisada ära ka lapsed, et neist kasvaksid mõistlikud kodanikud.
Sõltlaste lähedased esialgu skeptilised
Sõltlaste lähedased suhtuvad andmebaasi ja keeldudesse esialgu skeptiliselt, sest ajalugu on näidanud, et keela ja ähvarda kalameest kuidas tahad, tema vahib ikka järve poole.
Nii arvab ka Maardus elav Ljudmilla, et vaevalt mingi andmebaas tema Sergeid kuidagi peatab.
„Minu mees on kalal käinud juba üle 30 aasta ja oi kuidas me oleme kakelnud selle teemaga. Probleemiks on olnud see, et ta tuleb koju purupurjus ja alati ilma saagita. Ma ju tean, et ta käib naabermaja Igoriga seal ainult joomas,” sõnas naine.
“Kodurahu huvides tegime me viis aastat tagasi omavahel kokkuleppe– mina ei küsi temalt, et noh, kas panen uhhaapoti tulele ja tema ei küsi, et miks ma pidevalt naabri Antsu juures kohvil käin,“ selgitas Ljudmilla.
„Usun, et meie kokkulepe aitab rohkem kui mingi keeld. Ma võin ju oma Sergei sinna andmebaasi lisada aga mida see ikka aitab – kui ta ikka tahab, siis ta ka läheb,“ on Ljudmilla skeptiline.
Sõltlase andmebaasi lisamine on lihtne
Piirangu saab endale seada iga isik, kes tunneb, et soovib oma kalapüüki piirata. Erinevalt hasartmängusõltlastest, saab antud sõltuvuse puhul esitada ka teise isiku eest piirangu seadmise avaldust, olgu selleks siis näiteks perekonnaliige või sõber.
Õngesõltlase andmebaasi lisamine on tehtud väga lihtsaks. (foto: EMTA kodulehekülg)
Kalapüügisõltlase meelespea!
- Isikul, kes soovib enda ligipääsu veekogudele ja kaladele piirata, on võimalus esitada avaldus, mille alusel kantakse ta määratletud perioodiks kalapüügi piirangutega isikute nimekirja.
- Kui inimene on antud nimekirja kantud, siis ei tohi ta viibida kalu sisaldavate veekogudele lähemal kui 100 meetrit.
- Nimekirjast ei ole ennast võimalik pärast sinna kandmist enne vastava aja möödumist maha võtta.
- Isikusamasust ja kalapüügi piirangu olemasolu kontrollivad litsentseeritud inspektorid veekogude vahetus läheduses.
- Karistused rikkumiste eest on karmid – kohapeal võetakse ära saak, põlve peal lüüakse puruks õnged ja sõltlase kummikutesse kallatakse mudavett. Ja loomulikult järgneb sellele 3 aastat vanglat.
NB! Kuhu pöörduda kalapüügi sõltuvuse nõustamiseks
Kalapüügi sõltuvusprobleemiga inimesed ja nende lähedased saavad tasuta abi ja nõustamist nõustamiskeskusest Tallinnas, Tartus, Pärnus, Narvas ja Kohtla-Järvel. Registreerumine lühinumbril 14119 või e-kirja teel info@haugimälu.ee
Angus
28. märts 2019 - 14:04Ma loodan et mu eit ei loe seda artikklit.
Renaldo
30. märts 2019 - 15:09Ma arvan et me keegi ei taha et seda nähakse 🤣
Eit
31. märts 2019 - 18:19Lootus on lollile lohutus, ja ma ikkagi lugesin seda artikklit.