Kuigi Läti peaminister Arturs Krišjānis Kariņš ütles eelmine nädal, et mõttetu aktsiisisõja vältimiseks peaks Balti riikides olema sama alkoholiaktsiis, tõi Läti täna hommikul Eesti piiri äärde oma ainukese tanki.
Lätist Kurzeme kindlusmuuseumist toodud tank ei tundu olevat lahinguvalmis, kuid ilmselgelt on tegemist sõnumiga Eesti valitsusele.
Peaminister tahab sõda või siis ei taha?
Uurisime otseallikast järgi. Helistasime täna hommikul Läti peaminister Arturs Krišjānis Kariņšile, kes kinnitas, et Läti sõda ei taha. Järgneb lühiintervjuu temaga.
Härra peaminister, milline on teie seisukoht hetkel seoses alkoholiaktsiisidega Eestis ja Lätis?
Minu hinnangul peaks kõigis kolmes Balti riigis alkoholi aktsiisimaksud olema samal tasemel, vältimaks ebavajalikke vastastikuseid sõdu. Mingit sõda tulla ei tohiks, see on minu tänane seisukoht! Kui just jah muidugi teisiti ei otsustata.
Ometi tõite te täna hommikul Eesti piiri äärde oma ainukese tanki. Miks?
Vältimaks ebavajalikke vastastikuseid sõdu, loomulikult. See on rahusõnum. Meie soov on, et mingeid sõjalisi konflikte ei tuleks. See on kindel ja murdumatu soov. Aga miski siin maailmas pole kindel, onju?
Veel pole selge, kas Eesti viib oma ainukese tanki samuti Eesti-Läti piirile seisma.
Seda te kinnitate jah aga ometi ootab Eestist Lätti sõitjaid ühes piiriületuspunktis tankitoru. Miks?
Rahu eesmärgil! Kui on üks asi, mida me tahame, siis see on rahu – nii otseses mittesõjalises mõttes kui ka näiteks aktsiisirahu. Sõda saab tulla ainult siis, kui mõlemad pooled seda soovivad. Aga meie seda kindlasti ei soovi. Hetkel.
Ometi olete teie ju omalt poolt minemas jälle aktsiisilangetuse teed.
Selles osas on Eestiga tõepoolest erimeelsusi, kuid usume, et aja jooksul oleks võimalik alkoholiaktsiis võrdsele tasemele viia. Ilma sõjata, loomulikult. Sõda on see ainuke asi, mida me ei soovi. Väga lähitulevikus, loomulikult.
Tankiga?
Eesti otsus alkoholiaktsiisi 25% võrra langetada oli meie jaoks ootamatu ning Läti pidi sellele sammule reageerima. Kui me midagi ei tee, siis lõigatakse ära äri, mis toob meie riigieelarvesse aastas 100 miljonit eurot! 100 milli eest võib juba sõtta minna küll. Aga seda me muidugi ei taha. Välja arvatud siis, kui tahame.
Arusaadav. Millised on teie järgmised sammud?
Läti parlament langetab aktsiisitaseme jaanuari tasemele. See vähendab küll Läti eelarvetulusid, kuid seda vähem kui siis, kui Läti ei oleks Eesti sammule reageerinud. Loodetavasti hoiab see suurema sõja ära aga võib-olla väiksem ei teeks üleüldises plaanis paha.
Tank on piiri ääres ja aktsiisid on mõlemalt poolt langetatud. Mis nüüd edasi saab?
Meil tuleb eestlastega läbirääkimiste laua taha istuda. Arutada ja kaaluda, et sõda ei tuleks. See on peamine eesmärk, millega meie laua taha tuleksime. Meie eelistus oleks pidada neid otse piiril seal tankitoru ees. Aga igavese rahu eesmärgil, loomulikult!
Aitäh, härra peaminister ja soovime siis meile kõigile rahu!
Jah, rahu on peamine. Sõja kõrval.
Tänahommikuse seisuga polnud Eesti Vabariigi Valitsus kujundanud oma ametlikku seisukohta seoses Läti-Eesti piirile toodud tankiga. Ka polnud mitte keegi Eesti ministritest valmis kommenteerima, kas Eesti viib Narva-Jõesuu tanki samamoodi piirile seisma, toru Läti poole.
SEOTUD LOOD:
UUS PÖÖRE AKTSIISISÕJAS: riik hakkab inimestele joomise eest peale maksma
Hakka Lugejakirja jälgijaks Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha.
Tank
19. märts 2020 - 18:55Tank vahib ju hoopis lätlaste poolelt meie suunas?