Kätte on jõudnud jälle see aeg aastast, kus mets on lahke ja pakub meil nii marju kui seeni. Kuid kui minna metsa ettevalmistamata, võivad tagajärjed olla fataalsed.
Toomegi teieni nüüd ära 5 peamist viga, mida metsas seenelkäijad teevad ning miks nad seetõttu saaki ei saa.
1.Metsa minnakse lärmiga. Seened on teatavasti sama kartlikud kui kaladki – neile meeldib vaikus ja metsakohin. Iga muu müra, eriti kilkavad ja kisavad seenelised, paneb seene põgenema. Seega väldi seda ning lisaks suu kinni hoidmisele kanna näiteks pehme tallaga toasusse.
2.Metsa minnakse järelkäru ja labidatega. On inimesi, kelle arusaam seenelkäigust tähendab seda, et sõidetakse järelkäruga kuhugi metsaveerele ning hakatakse labidaga seeni peale viskama. Ajalugu on näidanud, et sellise suhtumisega inimestele ei anna mets küll mitte kui midagi. Ainult järekäru rendi arve.
3.Hakatakse narrima metsaseente kroonimata kuningat – kärbseseent. Seda, et kärbseseen on mürgine, teab igaüks. Aga paljud ei tea, et ta on ka metsaseente kuningas. Ei ole ilus tema juures tallata, teda jalaga lüüa ega Instagrammi temaga koos selfisid üles panna. Kohtle kärbseseent austusega ja ta palub mõnedel oma mittemürgistel kaaslastel sinuga koju kaasa tulla.
Seeneriigi kroonimata kuningas – kärbseseen!
4.Keskendutakse millelegi muule, näiteks marjade söömisele. Ega mets loll pole – mets kaitseb oma vara kõikide nippidega ja üheks selliseks nipiks on marjade näitamine inimestele. Kui sa arvad, et mets näitab sulle parimad marju, siis sa eksid. Häbiposti ehk inimesele nähtavaks teeb mets ainult need marjad, kes pole sealses ühiskonnas hästi käitunud. Seega sööd sina metsa kurjategijaid ja veel kiidad takkagi. See aga annab seentele piisavalt aega, et end ära maskeerida ja peitu minna.
5.Ei paluta metsalt tema ande ega tänata metsa pärast. See on kõige suurem viga, mida teha saab. Sa ei lähe ju kellegi koju ega hakka mingeid asju sealt niisama ära tassima. Metsa sisenedes pöördu alati viisakalt ja aupaklikult metsa poole ning palu tema ande. Mets vastab alati. Metsast lahkudes oleks meestel viisakas vähemalt tänulikult noogutada ning naiste metsaetikett näeb ette väikest kniksu ja aitäh-i ütlemist.
Hea lugeja! Kas tead veel mõnda viga, mida metsas seenelkäijad tihti teevad ja millel on tugev negatiivne mõju kojuviidavale seenekogusele? Anna aga julgelt märku ja pane see kirja loo alla kommentaaridesse!
Hakka Lugejakirja jälgijaks Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha.
Kommenteeri