Pärast aastatepikkust uurimistööd ja tuhandeid süvaintervjuu tunde inimestega, kes on langenud pangapettuse ohvriks, on selgunud hirmutav põhjus, miks sa ei tohiks mitte kunagi anda võõrale oma pangakaarti ja PIN-koodi.
„Jalutasin mööda Tallinna tänavalt ühel kolmapäevasel pärastlõunal ja astusin sisse ühte kohvikusse. Ostsin sealt paar saiakest ja kohvi. Kohvikust väljudes põrkasin kokku ühe meesterahvaga, kes tutvustas end kui kriminaali. Võõra huumorisoon tegi mu relvituks ja loomulikult andsin ma talle oma pangakaardi ja pin koodi kui ta seda kolmanda küsimusena minult küsis,“ rääkis uuringu läbiviijatele 29-aastane Natalja.
Võõras inimene – ta pole veel mu usaldust petnud!
„Mina sain ühel laupäevasel õhtul telefonikõne võõralt numbrilt. Tavaliselt ma võõraid numbreid vastu ei võta aga tol õhtul oli vist tähtede seis selline, et tundsin kohe, et pean vastama. Helistaja küsis kedagi Kallet ja ütlesin talle, et mina pole Kalle, vaid Artur. Hakkasime lobisema ja mingil hetkel küsis võõras helistaja minu aadressi. Loomulikult ma andsin selle, sest ma pole väga salatseja tüüpi. Artur ilmuski tunni pärast kohale ja palus minult korraks minu pangakaarti, internetipanga kasutajanime ja paroole. Andsin need talle,“ ütles süvaintervjuus 45-aastane Artur.
„Sõitsin trollis Mustamäelt kesklinna kui trolli sisenes tumedates riietes mees, kapuuts peas. Ta ei valideerinud oma ühissõidukikaarti ja nii ma tegin otsuse, et astun talle ligi ja annan talle oma pangakaardi ja pin-koodi. Lihtsalt tunne oli selline, et pean seda nüüd tegema,“ selgitas oma käitumist 50-aastane Anu.
Häkkerite tegevuse visualiseering – täpselt nii nad andmeid õngitsevadki. Pahaaimamatul kodanikul pole aimugi, et kohe on juhtumas midagi halba, mis mõjub kehvasti tema finantstervisele!
Häkkerid on kõiges süüdi!
Need on ainult mõned näited, kuidas pahaaimamatud inimesed on andnud täiesti suvalistele võõrastele inimestele oma salajaseimad pangaandmed ning ligipääsud pangakontodele.
„Kui inimesed kuulevad, et keegi on kuskil jälle petta saanud või kellegi kontolt on kadunud suur hulk raha, siis enamik inimesi eeldab kohe, et kuskil on mingi põrandaalune punt häkkereid, kes on välja peilinud 75-aastase Madise, kes on seniilne ja seega häkkeritele kerge saak. Häkkerid on tänapäeval nii osavad, et häkivad kõigepealt sisse Madise triikrauda ja sealt on juba lihtne kopeerida Madise pangakaarti ja pin-koode. Enamvähem selline pilt joonistus inimestega rääkides kui uurisime neilt, et milline näeb välja tavaline pangapettus ja kuidas pätid raha tavalise inimese kontolt kätte saavad,“ rääkis uuringu läbi viinud paksude sarvraamidega prillidega mees, keda võiks ju teadlasekski tembeldada.
„Paraku on reaalsus teine – inimesed ise on üsna lohakad oma asjades ja nagu joonistus välja ka intervjuudest – praktiliselt ise topivad oma raha pättide taskusse,“ märkis paksude sarvraamidega prillidega mees.
Uuringu tulemus on kohutav!
Uuringut kokku võttes võib öelda, et see hirmutav põhjus, miks sa ei peaks kunagi andma võõrale oma pangakaarti ja PIN-koodi, on see, et sa mitte ei või, vaid päris 100% kindlalt ka jääd oma rahast ilma. Fakt. Ja sina oled fakt.
Kommenteeri