Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Keeleinspektsioon keelab lobamokkadel sõna „ühesõnaga“ kasutamise

Statistiliselt võttes on üks neist naistest ilge lobamokk (tõenäoliselt mõlemad).
jagamist

Keeleinspektsioon andis teada, et on esitanud valitsusele ettepaneku keelata liiga palju rääkida armastavatel inimestel ära sõna „ühesõnaga“ kasutamine, et vähendada müra ühiskonnas.

Keeleinspektsiooni ettepanekut hakkab valitsus arutama juba tuleval nädalal.

Ammuoodatud ettepanek

„Tõepoolest on meilt (Keeleinspektsioonilt, toim.) seda keeldu küsitud juba aastaid ja nüüd on meil hea rõõm teatada, et oleme oma ettepanekuga nüüd valmis saanud,“ selgitab Keeleinspektsiooni peadirektor Ilmar Tomusk.

„Meie kõigi tutvusringkonnas on neid inimesi, kes siis kas koosolekul, sõprade ringis istudes, telefoniga rääkides või kasvõi niisama tänaval kohtudes ei suuda lihtsalt paari sõnaga oma infot edastada ja kukuvad pikalt seletama,“ sõnas Tomusk.

Ka selle toote tarbimine võib mõned inimesed jutukamas muuta. Aga tasub ikka proovida. Lugu jätku peale teadet.

„See omakorda tähendab kuulaja või kuulajate jaoks tohutut energia-, raha-, ja ajakulu – sa pead seal kannatlikult kuulama teise inimese sisutut plätramist ja mis kõige hullem – 98% nendest lobamokkadest kasutab oma jutu sees korduvalt ja korduvalt sõna „ühesõnaga“, mida nemad kohe kindlasti kasutada ei tohiks,“ märkis Keeleinspektsiooni peadirektor.

Läbivaks teemaks üks sõna

„Meie ei saa inimestel ära keelata palju rääkimist – see oleks inimese põhiõigustesse sekkumine,“ selgitas Tomusk.

„Küll aga saame me teha ettepaneku, et riiklikul tasandil keelataks neil lobamokkadel ära sõna „ühesõnaga“ kasutamine, sest nad kasutavad seda ju valesti,“ kommenteeris Tomusk.

See Tartus elav naisterahvas ei tee mitte kunagi alla 8 tunni kestvaid kõnesid ja kasutab kõne jooksul ligi 600 korda sõna “ühesõnaga”.

„Kui otsus vastu võetakse ja liiga palju ja kaua ümmargust juttu armastavatel inimestel keelatakse ära sõna „ühesõnaga“ kasutamine, siis saab ka meie keeleruum hulga puhtamaks.”

„Positiivne on siis ka see, et pärast keeldu ei teki nende lobamokkade kuulajatel asjatut lootust kogu jutuajamise jooksul, et lobamokk seekord tõepoolest võtab oma jutu ühe sõnaga kokku. Lisaks võib see keeld mõjuda lobamokkadele nii, et ka nemad hakkavad vähem rääkima. Aga see on pigem unistus,” lisas Keeleinspektsiooni peadirektor Tomusk.

Hea lugeja! Kas Sinu tutvusringkonnas on taolisi inimesi, kellel tuleks päevapealt sõna „ühesõnaga“ kasutamine ära keelata? Kas neil tuleks veel mõni sõna ära keelata? Anna oma arvamusest märku loo all kommentaarides.

Hakka Lugejakiri.ee jälgijaks Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha.

Kommentaarid (2)

  • Ilmar Tomusk

    14. mai 2020 - 10:36

    Olen juba teinud valitsusele ettepaneku sätestada keeleseaduses, et kui inimene suudab oma mõtte välja öelda ühe sõnaga, siis on väljendi „ühesõnaga“ kasutamine õigustatud ning isikut selle eest ei karistata.
    Sõnakasutuse kontrolli all hoidmiseks tuleb füüsilisel isikul või juriidilise isiku esindajal enne suu avamist otsustada, mitut sõna ta mõeldu väljendamiseks vajab ja kasutada sellest lähtuvalt ka sobivat väljendit, nt „kahesõnaga“, „kuuesõnaga“, neljakümnekolmesõnaga“ jne.
    Kui isik kasutab plaanitust rohkem sõnu, karistatakse teda väärteo korras rahatrahviga, arvestades ühe trahviühiku iga ülearuse sõna kohta, trahvi ülemmäär on 6 000 eurot. Trahvi võib asendada ühiskasuliku tööga.
    Järelevalvet isikute sõnakasutuse üle teeb Munitsipaalkeele Amet, mille isikkoosseisu suurendatakse seoses uue ülesandega 4634 inimese võrra.

    Vasta
    • Eliise

      2. juuni 2022 - 14:28

      Väga mõistlik. Aitäh, et hoolite ka lihtsatest Eesti inimestest, ajate päris Eesti asja ning edendate meie kõigi elu. Kindlasti valin teid järgmistel valimistel.

      Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles