Täna vapustas Eesti meediamaastikku uudis, et kütusefirma Alexela ostis Õhtulehes 50-protsendilise osaluse. Nüüd selgus ka tehingu põhjus.
Juba ammusest ajast on teada-tuntud, et võrreldes veebiväljaannetega sisaldavad paberväljaanded endas nii suuremat uudis- kui ka kütteväärtust.
Paberleht kui tulehakatuse sünonüüm
Nimelt digileht ei põle, kuid paberleht teeb seda hästi ja ereda leegiga.
Ahju kütmist tundvad ja harrastavad inimesed teavad oma kodusest kasvatusest saadud kogemusest juba ammu, et parim tulehakatus on just Eesti ajakirjanduse paberväljaanne.
Kuigi antud tulehakatustehnika on kasutusel olnud juba aastasadu, siis tänu igasugustele süütekuubikutele ja muule sarnasele jamale on see jäänud kahjuks tahaplaanile. Kuid kuna taaskasutus ja keskkonnasõbralik lähenemise on jälle aktuaalne, siis on ka ajaleht kui kütteallikas taaskord päevakorda tõusnud.
Alexela teab midagi, mida teised veel ei tea?
Täna raputas nii Eesti meedia- kui kütuseäri pommuudis, et sajandi suurtehingus on Alexela omandanud 50% osaluse Eesti kollaseimas väljaandes “Õhtuleht“. Tehing on nii üllatav, et palusime appi mitmeid eksperte antud asja analüüsima.
Kas tõesti tuleviku kütus? Vähemalt Õhtulehe näol see nii tundub olevat.
Anonüümseks jääda soovinud endise bensiininuusutaja Paveli (17, välja näeb nagu 79) sõnul ei tasu tehingu põhjust selle taga otsida just kaugelt. „Nafta on taastumatu loodusvara, kuid paberleht tuleb kuskilt igal hommikul. Nagu kellavärk!“ märkis Pavel. „Muide, kas te teadsite, et lepatriinud on järgmine bitcoin?“
Eksperthinnangu saamiseks pöördusime ka järgmiste ahikütteekspertide poole, kellest teise, Tambeti (67), püüdsime kinni Märjamaa turult.
Eksperdid kinnitavad pabelehe väärtust
Ka Tambeti sõnutsi on tehingu põhjus väga lihtne: “No ma olen ahju kütnud nüüd juba üle 50 aasta. Alustasin noore poisina kodus oma isa juhendamisel, kuid kui too ühel heal päeval uut ahju müürides kadus nagu tina tuhka, pidin hakkama ahju edasi üksi kütma,“ heietas Tambet.
Tambet lisas: “Õige ahi saab süüdatud vaid siis, kui kasutatud on õiges koguses kvaliteetset kütust. Kui minu isa uut ahju ehitades müstiliselt kadus, siis ei saanud ma seda mingil põhjusel üldse käima alguses. Tundus, nagu miski asi oleks seal sees ees. Proovisin kuiva halgu, proovisin kasetohtu, isegi bensiini proovisin aga miski ei aidanud. Lõpuks kasutasin koju tellitud Õhtulehte ja ahi läks käima nagu ennemuiste!“ selgitas Tambet.
„Iga mitte-läikiv ja sile paber sobib, kuid kõik teavad, et eredaimalt põleb just Õhtuleht. Palju tarbetut infot ja ilmselt just see põlebki hästi,“ lisas ekspert.
Sama kinnitas ka järgmine ekspert
Tartu Ülikooli Chemicumi vanemteadur Nils Boor kinnitas, et tegemist on tõepoolest arusaamatu fenomeniga.
“Oleme teinud laboritingimustes katseid nii Postimehe, Äripäeva, Maalehe kui ka Õhtulehega. Oleme võtnud arvesse paberi-tindi vahekorda ja paberi paksust, kuid isegi uurimisobjektide parameetritega mängimine ja muutmine tõi alati tulemuseks selle, et Õhtuleht põles alati kõige eredema leegiga ja kandis endas suurimat kütteväärtust 1 ruutsentimeetri tahke kütuse kohta,” sõnas teadur.
Ka vanemteadur ei välistanud, et tegelik kütteväärtus võib tõepoolest tulla hoopis uudiste sisust, mitte ainult paberist.
Alexela paljastas tegeliku põhjuse
Alexela pressiesindaja loobus detailsematest kommentaaridest, kuid kinnitas, et tehing on seotud uue sisepõlemismootorikütuse arendusega, mille peamiseks komponendiks saab olema paberleht. Küsimusele, et miks Õhtuleht, keeldus pressiesindaja siiski vastamast, viidates ärisaladusele.
Alexela pole vastanud ka hilisematele järelpärimistele, kuid nüüd on vist kindel, et lähitulevikus on oodata uut kütuseliiki nii bensiini kui diisli kõrvale. Välistada ei saa ka seda, et uued mootorid võivad tulla varasematest hoopis teistsugused, meenutades pigem väikest pitsaahju.
Alexela-Õhtulehe ühinemist käis süvitsi uurimas meie majandusreporter Agu Kukkur, kes tõenäoliselt läheb ajakirjaniku näru palga ja pideva tagakiusamise pärast varsti Alexelasse uue pressiesindajana tööle.
Hea lugeja! Mida arvad Sina sellest uuest kütuseliigist? Kas tõesti ei peagi tulevikus autot iga öö kuskil pistikus laadima või paaki pissima, vaid piisab ajalehe põletamisest mootoris? Anna oma ekspertarvamusest teada loo all kommentaarides!
Hakka Lugejakirja jälgijaks Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha!
Kommenteeri