Jõulud on kohe-kohe käes ja ees ootavad ühised suured söömaajad pere ja sõpradega. Toiduained aga on poes väga kallid – toome teieni 10 head nippi, kuidas jõulutoite tehes mitte pankrotti minna.
1.Tasuta sool. Tasuta sool vedeleb sõna otseses mõttes igal pool. Maal ei ole vaja teha muud kui minna metsa ja otsida üles esimene loomade söötmise koht, kuhu jahimehed riputavad tavaliselt ka soolakangid põtradele lakkumiseks. Keegi ei pahanda kui sa sealt jõulutoitude valmistamiseks pisut napsad. Maale saad sõita tasuta – bussides ju enam maksma ei pea. Linnas on tasuta soolaga veel lihtsam – võta suur kauss ja kõnni lihtsalt natuke aega teehooldusmasinal järel – sealt puistatakse linnatänavatele niipalju tasuta soola, et saad sellega kasvõi terve aasta ära elatud.
2.Tasuta suhkur. Eestlane ei suhtle oma naabritega just palju – ainult siis, kui kogemata koridoris kokku satutakse. Miks mitte teha aastas korra sürpriisvisiit oma naabri poole ja küsida temalt „laenuks“ suhkrut. Kui sa teed seda aastas korra, siis ei arva isegi sinu naabrid, et sa täisrott ja vaesur oled. Ja kotitäis tasuta suhkrut suudab igaüks välja rääkida oma naabrilt.
3.Tasuta leib-sai. Enamik söögikohti pakub leiba-saia tasuta. Kui sa töötad ja käid lõunatel, siis saad iga lõuna aeg napsata mõned leivad ja saiad taskusse. Kui alustad juba detsembri alguses, siis kuu lõpuks võid armee sellest ära toita. Osades toidukohtades vedeleb see leib-sai lausa nii avalikult, et saad sinna sisse kõndida, mitte raisata raha toidule ja toppida samal ajal taskud täis tasuta leiba ja saia. Ja ongi need asjad ka sinu jõululaual olemas nagu nipsti.
4.Tasuta piparkoogid. Käi detsembris hästi palju külas – ämmal-äial, sõpradel, töökaaslastel, trennikaaslastel jne. Neil kõigil on kodus juba kuused ja on päris kindel, et osad neist on sinna riputanud ka päris piparkoogid. Korja need kuuselt vargsi kokku, libista kotti ja vii need oma koju jõululauale. Tasub teha ka tiir linna jõulukuuse juures – leidub inimesi, kes ka sinna täiesti söödavaid piparkooke mingil põhjusel riputavad.
5.Tee kokkulepe mõne põllumehega – tema laseb sul oma põllumaal tasuta tuhrata ja sina ei küsi temalt lolle küsimusi nagu et kumb oli enne kas muna või kana või et kes see vana lehm on kui põllumehe naine ka linnainimest kaema tuleb. Põllumehed on põlised rikkad ja nad enam ammu ei korista ära tervet saaki, mis põllult tuleb – ikka jääb maasse vedelama väärt kraami natuke. Sealt saad ilusti näiteks kartulit, kapsast, porgandit ja sibulat. Kõik väärt ja vajalik kraam jõululauale.
6.Mine metsa seenele – tasuta seened. Eesti sügis ja Eesti talv pole enam ammu need, mis nad olid kunagi kui juba augustis oli rinnuni lumi ja pakane paukus 45 miinuskraadi juures nagu meie vanavanemad pidevalt meile meelde tuletavad. Nüüd on detsembris ka metsaalune märg ja seenekübarad ulatuvad kohati kuuselatvadeni. Ole mees ja mine korja ainult – maitsvad seened ainult ootavad kokkukorjamist.
7.Tasuta magusavaagen. Pane terve perega selga Halloweeni või kadrisandi kostüüm ja mine käi läbi naabrite uksetagused. Küsi kommi ja mandariine ja muud kraami – enamik inimesi on nii imestunud sellisest käitumisest, et annavad raha ka ära veel. Kui keegi peakski küsima, et kuule, Halloween ammu läbi, siis ütle, et sa kaotasid ajataju lihtsalt ja pole rollist välja saanud siiamaani. Enamik inimesi mõistab. Pluss on ka see, et sa ei pea häbi tundma – mitte keegi ei tunne sind maski tagant niikuinii ära aga sina saad pakkuda külalistele rikkalikult magusat.
8.Töllerda pidevalt mööda kaubanduskeskusi – see on lihtsalt uskumatu, millist head kraami seal pidevalt tasuta näidistena jagatakse. Astu aga julgelt oma kotiga ligi, kuula ära reklaamijutt ja lükka kott head ja paremat tasuta kraami täis – see on hea lisa sinu jõululauale.
9.Tasuta liha. Tuvid on tegelikult maitsvad linnud. Ja neid on linnas tuhandeid – lihtsa vaevaga saad nad enda juurde meelitada ja siis kinni püüda. Tuvid ahju ja serveeri neid kui kalleid vutte – enamik inimesi ei tee mitte mingit vahet vuti või tuvilihal ja nuruvad sinult retsepti veel märtsis ka.
10.Otsi keldrist välja hoidised, millest osa on seal olnud ilmselt juba aastast 1985. Enamik neist on veel söögikõlbulikud, sest siis ei tehtud hoidiseid mitte üheks hooajaks, vaid arvestusega, et tuumatalv tuleb üle elada. Need peaksid seal vastu veel ka terve sinu eluaja ja maitseksid ikka paremini kui tänapäeval tehtud hoidised. Sealt saad ilusti kätte oma moosid, kõrvitsasalatid ja ploomikompotid. Kui mõni hoidis või vana mahl ongi käärima läinud, siis serveeri seda kui peenet prantsuse napsu ja sul on jõululaual olemas ka tasuta alkohol, millest külalised oimetuks joota.
EKSTRA NIPP: Kui sulle on vastumeelne maanteel allaaetud looma jõulupõrsaks ümbervormistamine, siis mine mõnda taaskasutuspoodi ja muretse endale odav kole sisustuselement ehk plastikust suur põrsas või kalkun. Kui külalised on kohal, siis paku neile snäkke ja eelroogasid ja küta terve õhtu üles ootust, et kohe saab ahjus valmis ka jõuluõhtu pearoog – suur põrsas või kalkun või mõni muu maitsev pudulojus. Aegajalt viska köögist elutuppa külaliste poole maitseaineid õhku, et nad tunneksid, kuidas praad valmib. Kui on pearoa kord, siis pane see plastikloom suurele liuale ja kõnni uhkelt tuppa. Toas säti vaibanurk varakult üles, et saaksid selle otsa komistada – nii lendab sinu tehtud „jõulupraad“ kogemata läbi akna välja. Jah, külalised on pettunud aga vähemalt ei jää sa häbisse, et sa ei plaaninud pakkuda liharooga.
mutt
17. dets. 2018 - 02:58Ah, tahtsin siia ka kangesti mingi hea õpetuse panna, aga pagan, ma ei ole selles hea, andke veel neid õepetusi