Siseminister Mart Helme ütles eile, et ERRi võiks koomale tõmmata ning selle raha kasutada hoopis päästjate ja politseinike palgatõusuks. Nüüd soovib minister soomlastele maha müüa ka teletorni, mida saaks kasutada Helsingi-Tallinna tunneli esimeseks paarisajaks meetriks.
Helme sõnul võiks teletorni müük tuua riigile vähemalt 20 miljonit eurot kui mitte rohkem.
Teletorn on praktiliselt kasutu
“Teletorn oli tähtis objekt 80ndatel aga tänasel valguskaablite ja digiteenuste ajastul on tegemist reliktiga. Ideaaltingimustes edastab see signaali kuskil sinna 90 kilomeetri taha. Tänapäeval 90 kilomeetri taha? Saate ka üldse aru sellest – kui väljas on sitt ilm, siis Suure-Lähtru mõisas ETV-d ei näiteks ei näe,“ tõi minister välja teletorni mõttetuse.
„Jah, sellel võib olla mõningane romantiline väärtus aga romantika eest ei maksa me päästjatele palka,“ märkis minister.
„Seega võiks tornile otsida muu kasutusotstarve. Teletorn on seest õõnes ja sobiks igati Eesti-poolseks tunneli sisenemiskohaks. Pakun välja, et kui Eesti poolt kaevata suur auk ja lükata see teletorn koos oma terava tipuga sinna suure hooga sisse, siis on Helsingi-Tallinna tunneli esimesed paarsada meetrit meie poolt tehtud,“ sõnas Helme.
Teletorn tuleb ainult külili panna. Kui auk on valmis randa kaevatud, saab selle hooga sinna auku susata ja ongi tunneli esimene etapp meie poolt vaadatuna tehtud.
„See oleks vägev vaatepilt – kui meie siitpoolt selle juraka maasse jõuga surume, siis ikka nii, et Soome pool pritsib graniiti veel kaugele.“
Teletorni ajalugu on täitsa olemas
Tallinna teletorn on ringhäälingusaadete edastamiseks ehitatud rajatis, mis asub Tallinnas Pirita linnaosas. Torni kõrgus on 314 meetrit.
Torn koosneb 190 meetri kõrgusest raudbetoontüvest ja sellele kinnitatud 124-meetrisest metallmastist. Torni all on kahekorruseline hoone seadmetele, vestibüülidele ja konverentsikeskusele. Torni läbimõõt on all 15,2 m ja seina paksus all on 50 cm. 140 meetri kõrgusel on torni läbimõõt 8,2 m. Ehitamiseks kulus 10 000 m3 betooni ja 1900 tonni terast. Torni kogumass on umbes 25 000 tonni.
Tallinna teletorn on maailma kõrgemaid vaateplatvormiga ehitisi ühendava World Federation of Great Towersi liige. Pärast Helsingi-Tallinna tunneliprojektiga ühinemist saab Tallinna teletornist maailma pikim maa all asuv teletorn ning ta liitub maailma sügavaimal asuvaid teletorne ühendava World Federation of Great Penis Like Objects Underground ühendusega.
„Lisaks oleks sellega rahul ka Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juht Varro Vooglaid, kes on meile andnud ülesandeks vähendada peenist meenutavaid objekte siin riigis miinimuni. Teletorni taoline kasutamine täidaks seda eesmärki suurepäraselt,“ lisas Helme.
Hakka Lugejakirja jälgijaks Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha.
Kommenteeri