Kõikide Eestis tegutsevate erakondade toetus kukkus 0 protsendile, osadel isegi miinusesse, selgus värskest sõltumatust 100 000 valimisealise Eesti kodaniku küsitlusest.
Jaanuari keskpaigast 6. veebruarini läbiviidud küsitluses kukkus üllatuslikult kõikide erakondade senine reiting täiesti nulli. Need erakonnad, kes juba olid nulli lähedal, nutsid vähem kui need, kelle kukkumine oli ikka väga kõrgelt.
Küsitlusest selgus, et peamiseks põhjuseks oli fakt, et kõigis erakondades on liikmeteks kas endised või praegused kriminaalse taustaga liikmed.
Osad kukkusid kõrgelt, osad madalalt
Senise liidri, Keskerakonna toetus kukkus näiteks 31% pealt lausa -1% peale. Küsitlus näitas, nulli viis erakonna ussi soojendamine rinnal ehk kriminaalide hulk erakonnas aga viimase laksu, mis erakonna lausa kergesse miinusesse viis, sai Keskerakond ülisuure võlanõude pärast.
Reformierakonna toetus kukkus 27% pealt samuti -1% peale. Taaskord oli peamiseks põhjuseks suur kriminaalide hulk erakonnas, kuid päris miinusesse läks asi Siim Kallase ja Laine Randjärve susserdamiste pärast, selgus uuringust.
EKRE toetus kukkus 19 protsendilt 0% peale. EKRE puhul toodi välja fakt, et erakond on pätte täis ja sellest tingituna ka tohutu kokkumine.
Sotsiaaldemokraatide toetus kukkus 8% pealt null protsendi peale – põhjuseks muidugi kriminaalne kontingent, kes erakonnas tegev on.
Kuigi Eesti 200 populaarsus kannatas vahepeal plakatiaktsiooni tõttu, suutis erakond end kokku võtta hiljuti ja tõusis lausa valimiskünnise lähedale. Värske uuring aga näitas, et ka Eesti 200 toetus on langenud nulli. Ilmselt ei läinud see miinusesse sellepärast, et nad ei ole suutnud mingit uut suuremat jama vahepeal korraldada.
Isamaa toetus langes 7% pealt nii 0% lähedale kui veel olla saab. Põhjuseks – pätikamp Isamaa pundis.
Roheliste populaarsus püsis kolm protsendi piirimail, värskes uuringus kukkus seegi 0% peale. Põhjuseks toorutsev kriminaalide esindatus erakonnas. Täpselt sama juhtus ka Vabaerakonnaga – 2% pealt nulli.
Ainuke erakond, kelle puhul ei mainitud kriminaalset kontingenti, oli Elurikkuse Erakond. Kuid kuna nende toetus kõikus seal 1% piirimail ja 99,9% küsitlutest ei meeldinud Talviku mütsid, kukkus ka nendegi toetus 0% peale.
Kas tõesti koosnevadki Eesti erakonnad ainult pättidest?
Ajakirjanduslik uurimine tõi eelmisel nädalal välja, et Eesti erakondadesse kuulub rohkem kui 2000 inimest, kellele on kohus määranud kriminaalkaristuse.
Protsendiliselt jäi kriminaalide osakaal 1,5–5 juurde erakonna liikmetest:
Vabaerakond 30 (inimest) – 5% (liikmeist)
Keskerakond 600 – 4%
Reformierakond 500 – 4%
EKRE 350 – 4%
Isamaa 290 – 3,5%
Sotsiaaldemokraadid 190 – 3%
Eesti 200 alla kümne – 1,5%
Uuringu viis läbi tõeliselt sõltumatu uuringufirma
Selle uuringu viis läbi sõltumatu uuringufirma, kes on nii sõltumatu kõigest ja kõigist, et pole vaja eraldi isegi tema nime välja tuua. Küsitlustele vastas kokku 100 000 18-aastast ja vanemat Eesti kodanikku.
Uuringus kombineeriti veebi- ja telefoniküsitlust, osade küsitlusel osalejatega pidid uurijad lausa voodisse minema, et teada saada nende intiimsemadki hinnangud erakondade kohta.
NB! Küsitluse korraldajad ei kahtle, et tulemused näitavad täpselt seda, mida Eesti inimesed praegu poliitikutest ja erakondadest arvavad. Nüüd on suur küsimus selles, et kas tavaline eestlane unustab selle jama ära valimisteks ja erakondade toetus taastub? Vastus on jah, juba järgmiseks nädalaks on kogu jama unustatud ja poliitikud võivad vabalt uusi korraldama hakata.
SEOTUD LOOD: TV3-s alustab märtsist uus realityshow „Erakond otsib kriminaalkaristuseta liikmeid“
Kommenteeri