Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

10 soovitust, kuidas tänavatel libedaga hakkama saada (ja ellu jääda!)

Kukkudes ja sealjuures luid murdes võid sa küll pääseda töölt ära mingiks ajaks aga see on ikka kuradi valus ka. (foto: Raigo Pajula)
jagamist

Teed ja tänavad on viimastel päevadel läinud ülilibedaks – inimesed kukuvad ja murravad korraga mitmeid luid. Siin on teile 10 soovitust, kuidas libedal tänaval või teel liikudes hakkama saada ilma kukkumata ja end vigastamata.

Diskleimer: oma tervisele tasub mõelda, sest luumurrust paranemine võtab tavaliselt aega kuus kuni kümme nädalat, tüsistuste korral kauemgi.

1.Hommikul kodust lahkudes hinda oma jalanõusid – väldi paljajalu või kilekotid ümber saabaste õue minemist. Need on ülilibedad. Eriti kehtib see nende kohta, kes just haiglast välja saavad ja kogemata haigla kilesussid jalga unustavad – kontrolli seda alati!

2.Löö oma kingadest või saabastest läbi papinaelad, mida kasutavad ehitustöölised. See tagab hea haakuvuse libedal jääl. Ära kleebi saabaste alla knopkasid, sest need tulevad kohe lahti kui vett saavad.

3.Tõsta 50 kg tsemendikott õlgadele ja mine nii kodust välja – on vana tarkus, et kui oled raskem, siis ka jalg ei libise nii kergelt jääl. Siin tasuks siiski olla ettevaatlik, sest kui tsemendikotiga jalg libisema kord hakkab, siis enam pääsu pole ka.

4.Meisterda kahest padjapüürist endale kaks kotti, millesse ühte pane pane sisse soola ja teise liiva. Kotid riputa endale kaela ning torka kottidesse augud nii ette kui taha. Sealt sinu ette pudenev liiv ja sool aitab sul turvaliselt liikuda ja ka selja taga kõndivad inimesed saavad päästetud. Sa oled kohe üle linna kangelane.

5.Pane jalga uisud või suusad. Mitte keegi ei vaata sind imelikult, sest ega niikuinii mingeid kõnniteid pole olemas – kõik on üks suur suusa- ja uisurada. Seda ei soovita siiski teha neil, kes suusatada või uisutada ei oska – nende vahenditega kukkumine võib olla isegi hullem kui ilma nendeta kukkumine, sest lisaks võid sa näiteks kukkuda nii halvasti, et suusakepp tungib siseelunditesse või lõikad kukkudes uisuga endal või kellelgi teisel kõri läbi.

Tantsud jääl. (foto: Marko Saarm)

6.Rooma oma sihtpunkti. Kuna on nii libe õue, siis ei vaata sind keegi imelikult, sest kõik tahavad luumurduteta ja elusalt kohale jõuda. Mööda jääd roomates kindlustad sa, et sul pole kuhugi enam kukkuda.

7.Oota kevadet ja jää sulamist. See võib esmapilgul tunduda kui halb soovitus, sest sul on vaja ju täna kuskil olla aga kumb on olulisem – kas käia tööl ja sinna minnes murda 12 luud või oodata kevadeni ja minna terve nahaga tööle?

8.Kõnni liivapuisturi taga. See on linna kõige turvalisem ja mittelibisevam koht. Jah, puistur ei sõida sinu koduuksest poodi või sinu töö juurde aga kumb on tähtsam, kas sinu sihtkohta minek või sinu terved luud? Mõtle natuke selle peale.

9.Hea võimalus oma teekonda ohutuks muuta on kõndida alati sinust paksemate inimeste selja taga neile hästi lähedal. Nipp peitub selles, et kui nemad või sina juhtute kukkuma, siis pead sina alati üritama kukkuda nende peale. Nemad on paksud ja neid kaitseb paks rasvakiht. Kui sina neile suudad kukkudes peale hüpata, oledki pääsenud ja sinu maandumine on pehme.

10.Mässi kodus end vanadesse pehmetesse diivanipatjadesse, mida sa niikuinii ei kasuta. Tõmba need teibiga enda ümber kinni kõvasti. Ümber jalgade, kõhule, seljale, kätele ja muidugi pähe pane kiiver. Jah, sa näed välja üliveider aga tervis on tähtsam.

Iga väljaturritav luu pole veel eluohtlik

NB! Lõpetuseks jäta meelde, et Erakorralise meditsiini osakonda võiks pöörduda, kui pärast kukkumist on märgata verevalumit, turset või esineb väljakannatamatu valu. Kui valu on talutav, võib proovida koduste vahenditega hakkama saada – anda käele või jalale rahu, asetada vigastatud piirkonnale külma ja toetav side.

On oluline märkida, et iga väljaturritav luuots ei pruugi olla eluohtlik – ära koorma asjatult erakorralise meditsiini osakonda ja proovi koduste vahenditega oma valust üle olla. Kehtib ikka talupojareegel, et mis ei tapa, teeb alguses ainult palju valu aga pärast võib-olla juba vähem.

Hea lugeja! Kas Sul on midagi lisada siia nimekirja juurde? Kui on, siis pane aga julgelt oma nipp libedusega võitlemiseks loo alla kommentaaridesse kirja!

Kommentaarid (8)

 • Kert

  18. jaan. 2019 - 10:31

  Nõuanne: SÕITKE ROHKEM AUTOGA JA KÄIGE VÄHEM JALA!

  Vasta
 • Leigeri venna naabrinaine

  12. veebr. 2019 - 17:20

  No nõuandeid kuhjaga .
  Kohe kodust välja minnes käpuli hakates, ei ole kukkumine ka suurima libedaga ohtlik. Äärmisel juhul võib kergelt mõnest hambast ilma jääda kui lestad laiali libisevad.
  Saapakanna külge saab kinnitada soolatopsid.
  Hoia käe alt kinni ükskõik kellelt, et siis ta kiirelt endale alla tõmmata kui libisemine aset leiab.

  Vasta
 • Vana eskimo

  27. nov. 2019 - 17:38

  Alati saab kasutada ka eskimo nippi – joo 10 liitrit vett enne kodust väljumist.

  Enne lahkumist oota, kuni tuleb korralik põiehäda peale, tõmba välisuksel voolik välja ja hakka enda ette uhama. Niiviisi kõndides ja samaaegselt end kergendades sulatad teekonnal ees oleva jää ning sinu järel kõndijad saavad jäävabal asfaldil liikuda.
  Lihtsam teostada meestel, aga võimalik proovida ka naistel.
  Pikkadeks reisideks tuleks kogu perekonna meespere kaasa võtta – sellistel juhtudel tuleb igal mehel 10 liitrit vett ära juua lihtsalt eelmisest 5 min hiljem

  Vasta
  • Aare Tesaar

   2. dets. 2019 - 19:50

   kuna majanduskasvu tõstab alkohol,siis tuleb vee asemel tarbida õlut, viina tarbimisel sellisel hulgal ( 10 l per nase) võivad asjatundmatutel jalad töölepingu üles öelda…

   Vasta
 • Sergei

  23. veebr. 2021 - 23:24

  Vanarahvas ütleb, et viin teeb kondid pehmeks… Järelikult, enne väljumist tuleb tarbida õige kogus, et kukkudes ei tekiks luumurde! Viin on ka hea valuvaigisti, nii ei tunne kukkudes valu ka…

  Vasta
 • Kaugsõiduautojuht

  28. veebr. 2021 - 13:01

  Fantadtiline-inimsed on ikka leidlikud ja armsad,kõik,prale”sõna on vaba”! Vadrsti vist istun vanglas,kui koroona äta ei võta! ELAGU EESTI JA EKRE!Parimad soovid maratonisuusatajale!!!!!

  Vasta
 • Kaugsõiduautojuht

  28. veebr. 2021 - 13:04

  Kirjutasin kirjaoskuslikult,küllap telefon muudab tähti,nagu Eesti meeeeedia

  Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles