Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

6 asja, mida tänasel Küünlapäeval kindlasti tegema peab ja üks asi, mis täna rangelt keelatud on!

Küünlapäeva küünlad. Neid on mitu. Ja nad põlevad kõik. Ja kõik on kõverad. Ja värvilised.
jagamist

Tänasel Küünlapäeval läheb talvel eriti halvasti, sest tal murtakse selgroog ja lüüakse lõhki süda. Toome teieni need 6 asja, mida juba vanarahvas soovitas sel päeval kindlasti ära teha.

Küünlapäev, tuntud ka kui pudrupäev, oli üks tuntumatest talvepoolituspühadest Eestis. Sel päeval pidi pool inimeste ja loomade toidust alles olema.  Et vaadake siis täna üle oma külmkapid ja sahvrid, kui teil on seal alles alla poole toidust, siis on nälg varsti majas.

Pidage meeles, et need soovitused ja tegemised on kirja pandud vanarahva poolt ning ei pruugi sobida kõigile. Enne kui asute täitma allpoololevaid soovitusi, konsulteerige oma perearstiga või teie piirkonnas kandideeriva poliitikuga!

1.Täna peab keetma tanguputru ja sealiha ning valmistama küünlaid. Just täpselt selles järjekorras. Soovitav on neid asju mitte ühes pajas koos keeta. Muud polegi ja ega vanarahva tarkuse järgi midagi ka ei juhtu sinuga aga maitse võib lihtsalt imelik olla.

2.Küünlapäev on esimene suurem naistepüha, siis käisid naised külas ja kõrtsis, mehed tegid kodus naiste töö. Seega peavad naised täna kõrtsi jooma minema ja mehed kodus lappi lükkama. Mingit vastuvaidlemist siinkohal olla ei tohi.

3.Naised peavad täna jooma ka küünlapuna ehk naistepuna. See tagab suveks kena punapõskse väljanägemise. Punajoogiks võib olla õlu, millele on värvi juurde lisatud, kuid sobib ka punaseks värvitud viin, hiljem ka punane vein. NB! Kui aga täna saia sööte, siis see tagab suveks hoopis punnpõskse väljanägemise.

4.Täna tuleks tegeleda ka igasuguste õmblustöödega– nõelapisted usuti kanduvat üle metsloomadele. Seega kui sokis on täna auk, tuleks see ära parandada. Ka kirurgide täna tehtud õmblustööd peaksid eriti kiiresti ära paranema – hea uudis kõigile neile, kes lahtiste haavadega praegu haiglas lebavad.

5.Küünlapäeval sõlmiti kõrtsis nn mokalaadal teenistuslepinguid, palgati sulaseid ja tüdrukuid, samuti suviseid hooajatöölisi, no vana aja CV keskus. Seega kellel tööd või töölisi pole, minge täna kõrtsi. Isegi kui töölist või tööd ei leia, siis täis saate ikka end juua.

6.Tapke täna eriti jõhkralt üks lumememm – see komme on pisut vähemtuntum, kuid siiski seda tehti. See sümboliseeris juba vanal ajal seda, et talvele öeldi aitäh, et tulid aga nüüd on aeg astuma hakata. Mida verisem ja jõhkram lumememmetapp on, seda kiiremini talv lahkub.

Mida jõhkram on lumememme mõrv, seda kiiremini jõuab ka talvele kohale, et aeg on minema hakata.

Kuid oli ka üks asi, mis oli Küünlapäeval rangelt keelatud – see oli ketramine. Kedrata ei tohi täna ei villa ega lõnga aga ka mitte vanu asju uuesti ja uuest. Samuti on keelatud täna kassettide või lintmaki lintide ketramine. Neid, kes täna otsustavad ikkagi midagi kedrata, kukuvad hiljemalt jaanipäevaks käed küljest ära. Nii teadis vanarahvas rääkida.

PS. Küünlapäeva seostati tihti ka suvise ilmaga, eeskätt aga viljasaagiga. Oli küünlapäev selge, siis oodati head suve. Sajune küünlapäev ennustas vihmast suve. Kui küünlapäeval jää külmast praksunud, siis oli jaagupipäevaks oodata äikest. Täna oli ilm Eestis sombune, seega on oodata väga kehva suve.

Hea lugeja! Anna loo all kommentaarides märku, kas oled täna juba mõne Küünlapäeval kohustusliku asja ära teinud või plaanid teha!

1 kommentaar

  • JüüRI MIIL Loomaarst

    2. veebr. 2019 - 19:30

    Lisaks küünlapäevale on internetist lihtsalt leitav ka täiesti pädev küünlapäeva informatsioon, aga sellest peab oskama ka aru saada. Ise läksin hiljuti küünlapäeval vastuvõtule korraliku kodutöö teinuna ja tuli välja, et hindele “hea”. Häda on selles, et sinna küünlapäeva kabinetti pääsemine on vahepeal kuidagi eriti raskeks muutunud ja see on juba süsteemi viga. Meie küünlapäeva allakäik (küünalde kättesaadavus ja paljude küünlapäeva vajalike teenuste tasuliseks muutumine) algas Eesti 200 loomisega, lõpliku põntsu on pannud liberaalsusele üle minek algselt riigis, nüüd sots.ministeeriumis. Kui sa ikka sotsi kabinetist kaugemale ei pääse toob 2oo lane sulle vaid tuima näoga väljakirjutatud küünlad, siis ise piisavaid teadmisi omamata hakataksegi alternatiivseid võimalusi otsima. Ja neisse uskuma. Usk pidada aga imesid tegema! Usun, et vene õigeusu kirikus palvetamine oleks tunduvalt tervislikum, kui mingi küünlavaha sisse joomine…Tõde on aga see, et (head!) sotsid on raskelt ülekoormatud ja neile lükatakse aina rohkem vastutust kaela, millest nemad omakorda aina rohkem püüavad vabaneda Lõpuks ei tahagi keegi sotsiks saada, sest selleks pead imeinimene olema, kui hea sots tahad olla.

    Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Milline uudis šokeeris Sind, hea lugeja, sel suvel enim?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles