Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

7 peamist põhjust, miks teha tööl väike lõunauinak (ja lõigata sellest suurt isiklikku kasu)!

Töö ajal magamine on parim asi, mida sa enese heaks teha saad!
jagamist

Paljud uneeksperdid soovitavad teha lõuna ajal väike​se​ uinak​u​, sest see tõstab produktiivsust. Toome teieni 7 põhjust, miks sinagi peaksid töö ajal silma looja laskma.

Paraku vaatavad paljud tööandjad töö ajal magamisele viltu, sest puhanud töötaja võib uue hooga hakata juurde küsima palka või paremaid töötingimusi. Sellele vaatamata tasuks uinak ikkagi teha ja toome teieni 7 põhjust, miks:

1. 15–20-minutiline unepaus parandab teadlikkust ja suurendab produktiivsust, näitavad uuringud.

On igati loogiline, et kui teha veel pikem uinak, näiteks mõnetunnine, siis tõuseb produktiivsus veelgi. Seega leia kontoris kuskil vaikne nurgake ja lase silm looja. Sa ärkad puhanuna ja kes teab, võib-olla oled ärgates juba nii teadlik, et saad aru, et see konkreetne töökoht polegi sinu jaoks ja paned lahkumisavalduse lauale. Seega uni aitab kaasa sinu unistuste täitumisele ja miks mitte ka karjäärile.

2. Sa magad maha olulised asjad.

On igati loogiline, et kui sa töö ajal magad, siis võib samal ajal juhtuda mingi suurem jama, milles sina kuidagi süüdi ei ole, sest sina ju magasid. Seega kui sa teed väikse mõnetunnise uinaku, võib see sind päästa igasugustest jamadest, millesse satuvad sinu kolleegid, sest nemad on ju ärkvel.

3. Lõunauinak aitab sul paremini lahendada probleeme.

Mingi tundmatu Eestist kaugel asuva ülikooli teadlased tegid kindlaks, et unepausita lapsed on närvilised ja nende probleemide lahendamise võime on uinakutegijatega võrreldes kehvem. Sama kehtib ka täiskasvanute kohta. Seega kui sa teed väikse une, siis ärgates oskad sa hulga mõistlikumaid, paremaid ja usutavamaid vabandusi tuua oma magamisele või töö tegemata jätmisele.

Vana hea kontoris magamise taktika – mängi raamaturiiulit ja looda, et keegi ei märka. Tavaliselt ei märkagi, sest kes tänapäeval raamatuid vaadata tahaks?

4. Täiskasvanud, kes teevad regulaarselt lõunauinakut, on suurema õpivõimega ja parema mäluga, kinnitavad teadlased. Uinak värskendab aju, puhastades lühimälu ja tekitades ruumi uuele infole.

Seega töö ajal magamine aitab sinu ajul järjest paremini hakkama saada probleemiga, kus järgmine uinak teha. Kui sa oled väsinud ja torssis, siis on sul suva ja võid isegi oma laua taha magama jääda. Aga see on ohtlik, sest kolleegid võivad sinu peale kaevata. Kui sa oled teinud une, siis ärgates püsivad sul paremini meeles need kohad, kus sa juba oled varem saanud probleemideta magada.

5. 10–20 minutit und on täiesti piisav enda värskendamiseks ja „energiapatareide” laadimiseks, ütlevad eksperdid.

Sellise lühikese uinaku puhul pole uni nii sügav kui pikema magamise korral ja pärast ärkamist ollakse valmis jätkama oma päeva sealt, kus see pooleli jäi. Ehk sa ärkad täpselt sama mõttega – kust leida järgmine koht magamiseks. Aga seekord on sul piisavalt energiat, et sinna uude kohta koheselt magama liikuda.

6. Pikem uni parandab oluliselt emotsionaalset mälu ja loomingulisust

Pikemaid uinakuid – umbes 90 minutit – soovitatakse neile, kelle öine uni on lühikeseks jäänud. Kuna tegemist on ühe terve unetsükliga, parandab see oluliselt emotsionaalset mälu ja loomingulisust. Seega tehes töö ajal pikema une, oskad sa ärgates olla üha loomingulisem uute magamisvõimaluste osas. Kui lühikese une tulem on see, et sa oskad kohe öelda mingi vabanduse, et miks sa tukkuma jäid, siis pärast pikemat und oskab sinu aju kohe paika panna järgmise nutika koha, kus külg maha visata ja puhata.

7. Sinu uni paneb teisi rohkem pingutama

Tehes töö ajal väikse mõnetunnise või lausa terve päeva kestva uinaku, paned sa oma kolleegid olukorda, kus nad on sunnitud ka sinu eest töö ära tegema. Kui ülemus tuleb tuppa ja näeb, et sind ei ole (sina magad oma nutikalt leitud kohas WC-s vahelae peal!), eeldab ta kohe, et sa kas oled kuskil koosolekul või nö põllul tegemas rasket tööd. Samas jäävad ülemusele silma väsinud nägudega tülpinud kolleegid, kellel ta siis kohe näo täis sõimab ja sind eeskujuks toob. Lisaks käseb ülemus teistel sinu töö ära teha, sest sina ju teed mujal tähtsamat tööd.

Niisiis: lõunauinak on hea nii kehale kui ka vaimule ja unepaus tuleks teha alati kui võimalik. Mõnusat tööund teile, kallid lugejad!

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Kas Eestis peaks kehtestama abieluvõrdsuse aka homoabielu?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles