Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

7000 gümnaasiuminoort mõtleb täna, kas minna Austraaliasse farmitööle või USA-sse raamatuid müüma

Noored mõtisklemas, kas minna Ameerikasse või Austraaliasse. (foto: Raivo Juurak)
jagamist

Täna sooritab 7000 gümnaasiumi ja kutseõppeasutuse lõpetajat eesti keele eksami. See on avapauguks riigieksamite perioodile, mille lõpus tuleb noortel valida – kas minna Austraaliasse farmitööle või USA-sse raamatuid müüma.

Eksamiperioodi alguse puhul tervitas raadios eksamitegijaid haridus- ja teadusminister Mailis Reps. Avaldame tema kõne ära täies mahus.

„Tere hommikust, kallid koolilõpetajad!

Räägin teiega raadiost ja ma tean, et te peate minu jutu ära kuulama, enne kui saate keerata lahti tänase eesti keele riigieksami esimese ülesande lehe.

Pöördun teie poole ühelt poolt suure rõõmu ja teisalt väikese, kuid kasvava murega. Rõõm on sellest, et jälle hakkab üks kooliaasta lõpule jõudma, mure aga on teie, tänaste noorte elluastujate tuleviku pärast.

Meil on siin riigis osa noori, kellel pea nii hästi ei lõika, haaranud juba oma vendade ja isade eeskujul kätte kellu ja läinud Soome tööle. Nende tulevik on seal helge – kes vähegi labidat käes suudab hoida, elab seal ka hästi ära. Nende pensioni pärast pole riigil enam muret vaja tunda.

Nüüd siis on meil jäänud veel üks mure – mure teie tuleviku pärast, kes te pole siiani otsustanud, mida oma eluga peale hakata. On äärmiselt hirmuäratav näha, et tänased koolinoored on valmis tulema tänavale protesteerima kliimamuutuste või riigikorra vastu nagu poleks teil midagi muud paremat teha.

Te olete veel noored – milleks oma elud juba nii varakult ära rikkuda ja määrida oma käsi millegi nii räpasega nagu poliitika seda on. Maailm teie ees on valla  – minge ja otsige üles elu ja minge otsige üles iseend.

Ma tean, et enamik teist seisab täna teelahkmel – kas minna farmitööle Austraaliasse või hakata raamatumüüjaks Ameerikas. Teie tehke rahus oma eksamid ära ning minge – lennake kui vabad linnud!

Siiski on teie hulgas piisavalt murettekitav hulk neid noori, kel pea lõikab ja kes mingil veidral põhjusel ja kõigele vaatamata ei taha siit riigist lahkuda. Just teie pärast tunnen ma kõige rohkem muret – koolisüsteem ei ole suutnud teid murda ja siin peame meie, haridusametnikud, häbiga peeglisse vaatama.

Mingil arusaamatul põhjusel on teis alles julgust ja jõudu, et kritiseerida tänast riigikorda ja poliitikuid, kirjutada aatelisusest nõretavaid arvamusartikleid ning omada väärtusi, mis kohe kuidagi ei taha süsteemile alluda. Ärge kuulake neid, kes ütlevad teile, et eristumine on hea, eristumine viib edasi. Ei vii. Eristumise tõttu võite ilma jääda soojast kohast riigiaparaadis või miks mitte mõnes tänases edumeelses parteis. Ärge laske seda võimalust raisku ainult sellepärast, et teil pea lõikab ja saate asjadest hästi aru.

Kas mikrofon on sees ikka? Mul rohkem teksti pole enam ees…ahah..ikka sees jah?…Kallid noored – lõpetuseks tahan öelda teile, et edu tänasel ja tulevastel eksamitel! Teiega rääkisin mina, haridusminister Mailis Reps.“

Eesti keele eksam on kaheosaline

Eesti keele riigieksam on kaheosaline ning sellega mõõdetakse lugemis- ja kirjutamisoskust. Eksamitöös on neli varianti, millest õpilane valib ühe. Lugemisosa ülesanded tuginevad tekstidele, mis esindavad ilukirjandust, publitsistikat ja populaarteadust. Kirjutamisosas tuleb eksaminandil luua 400-sõnaline arutlev kirjand ning see pealkirjastada. Uue osana eksamist tuleb koolilõpetajatel panna kokku ka üks päevakajaline pusle.

Tänavusel eesti keele riigieksamil tuleb kokku panna ka üks pusle, mis peab näitama, kas noored on kursis ühiskonnas oluliste teemadega.

Eesti keele riigieksam algab kell 10.00 ja lõppeb 16.00.

Riigieksamite periood jätkub 6. mail toimuva inglise keele eksamiga ning lõppeb 24. mail matemaatika eksamiga. Riigieksameid teeb tänavu kokku 10 179 õpilast, kellest 8352 on gümnaasiumiõpilased, 663 gümnaasiumi varem lõpetanud ning 1164 kutseõppeasutuste õpilased.

Riigieksamite tulemused avalikustatakse hiljemalt 20. juunil, peale mida lendavad esimesed tublimad noored juba ka välismaale ära.

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Milline uudis šokeeris Sind, hea lugeja, sel suvel enim?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles