Head naised – sügis on käes ja ilmateade lubab juba lörtsi. Talv ei ole enam kaugel ja paras aeg on oma auto ette valmistada talve tulekuks. Panime teile kirja 6 põhilist soovitust, mida saaksite oma auto heaks juba praegu ära teha.
NB! Kui sa ise ei oska või sul pole meest käepärast võtta, kes need tegevused ära teeks, siis mine julgelt lähimasse rehvivahetuspunkti või autoremonti ja palu remondimeestel need asjad sinu auto juures ära teha!
1.Rehvid. Sinu autol on all praegu suverehvid ja need tuleks varakult ära vahetada. Osad eksperdid soovitavad, et all võiksid olla kas lamellrehvid või siis naastrehvid. Lamellrehvid on siiski oma olemuselt sarnased suverehvidele ja on seega talvel ohtlikud. Naastrehve aga ei soovita näiteks Tallinna linnavalitsus, sest see lõhub teid ja tänavaid. Lugejakirja soovitus: küsi rehvivahetuspunktis piikrehve ehk piike. Need on kõige kindlamad ja turvalisemad rehvid, millega talvel ringi sõita. Ära sea end ega oma peret libedaga ohtu ja vali piigid.
2.Õli. Auto mootor vajab töötamiseks õli. Kuid see kehtib eelkõige suvel sõitmiseks, sest siis on soojem ja õli on vedelam. Kui tulevad talvekülmad, siis muutub õli paksemaks (täpselt nagu toiduõli, kui see sügavkülma panna) ja see rikub mootori tööd või lõhub mootori sootuks. Lugejakirja soovitus: lase enne talve tulekut õli mootorist välja ja sõida ilma selleta. Küsi julgelt selle kohta autoremondi meeste käest, nad teavad kohe, mida teha. Ära unusta kevade tulles õli siiski tagasi sisse panna!
3.Jahutusvedelik. Mootor vajab jahutusvedelikku, et töötada. Kuid sarnaselt õliga, on seda vaja ainult suvel. Suvel on ilm kuum ja mootor läheb töötades väga kuumaks ja võib ilma jahutusvedelikuta katki minna. Sellest ka vedeliku nimi – jahutusvedelik. Kuid talvel, kui on niikuinii külm, pole seda vaja. Lase see autost välja ja pane asemele tavaline vesi, sobib näiteks ka kraanivesi.
4.Jäätõrje. Varu autosse juba varakult igasugused harjad ja kaabitsad, millega saad mugavalt lund ja jääd hommikuti klaasidelt pühkida. Kaabits vali kindlasti selline, millel on terav metallist ots – see võtab jää kõige paremini lahti. Kindlasti soovitame varuda paar kotti graniitkillustikku, mida saab igast ehituspoest. Nii saad olla kindel, et kui on must jää, siis saad kohe sealt peenet graniiti visata jääle ja turvaliselt edasi sõita. Lisaks aitab kottide raskus auto üleüldisele tasakaalule kaasa.
5.Aku. Autod vajavad käivituseks akut. Nagu patereid, kipuvad ka autode akud külmaga kiiremini tühjaks saama. Lugejakiri soovitab hommikul külmaga autot käivitades hoida gaasipedaali tühikäigul mitte täitsa põhjas aga kuskil nii 90-96% peal. On oluline märkida, et hoida tuleks gaasipedaali põhja ligidal mitte alla 10-15 minuti! Selle ajaga laeb auto generaator teie aku ilusti täis ja saate muretult ka peale tööd autot käivitada. Sel viisil tuleks hakata käituma juba enne suuremate külmade tulekut.
6.Klaasipesuvedelik. Sinu autol on tõenäoliselt sees suvine pesuvedelik, mis külma siiski ei kannata. See tähendab seda, et antud vedelikku aknale lastes ta jäätub. Poest tuleks osta talvine klaasipesuvedelik, mis kannatab pakendi järgi kuni -18 kraadi külma. Kuid mitmete külmatestide järel on eksperdid leidnud, et tegelikult on ka nende talviste vedelike külmataluvus oluliselt madalam. Lugejakiri soovitab osta poest pudeli viina (sobib ka kõige odavam) ning kallata seda koos talvise klaasipuhastusvedelikuga sisse (suhtarv võiks jääda ca 60-40). Viina alkoholiprotsent on 40 ning seega külmataluvus kõrge ja pesuvedelik ei jäätu nii lihtsalt ära. Kui keegi soovib, et autos oleks talvel ka hea lõhn, siis võib klaasipesuvedelikule lisada näiteks mõnda maitseviina.
Hea Lugejakirja fänn – anna meile teada, kas antud soovitustest oli sulle abi?
NB! Jagage kindlasti seda artiklit ka oma sõpradele ja tuttavatele – teeme koos Eesti talveliikluse turvalisemaks!
Puuhobune
16. nov. 2022 - 21:40Enne sõitu kui viina klaasipesuvedelikule lisada, võiks ka vatitupsu selle sisse kasta ning see omake nabaauku paigaldada. Kabjad püsivad seejärel pedaalil kibdlamalt.