Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Aktivistid lõid tööriista poliitlubaduste kontrolliks. Poliitikud: väga hea, siis me ei pea ise neid kuhugi üles kirjutama

See valimislubadus saab ju küll kohe-kohe teoks. (foto: Reformierakonna valimisplakat)
jagamist

Möödunud nädalavahetusel kogunesid IT-spetsialistid, ettevõtjad ja aktivistid, et luua üheskoos rakendus poliitikute valimislubaduste kontrolliks. Poliitikud ise on uuest lahendusest vaimustuses.

Eesti säravamad ajud tulid kokku, et leida praktilisi lahendusi demokraatias valitsevatele probleemidele. Vähemalt üks üritusel loodud lahendus paistab aga eriti silma.

Poliitikute lubaduste andmebaas

Kuigi nädalavahetusel käidi välja mitmeid häid ideid, tõotab vähemalt üks neist leida kasutust igapäevaselt – andmebaas, kuhu sisestatakse absoluutselt kõik poliitikute antud valimislubadused.

Idee järgi oleks andmebaas avalik ning igaüks saab igal ajahetkel kontrollida, mis lubadusi ja millal poliitikud täpselt andnud on.

See võib esmapilgul tunduda tööriistana, mis paneb poliitikuil jala värisema, kuid reaalsus on hoopis vastupidine.

Keskerakonna ärapargitud valimislubadus. (foto: Elmo Riig)

Poliitikud on lahendusest sillas

Seega pöördusime poliitikute endi poole ning palusime kommentaare uue lahenduse kohta. Need on teie ees.

„See on ju super lahendus – olen juba vanem mees ja ega vanas peas kõik nii hästi enam sees ei püsigi. Sealt saan siis vajadusel oma poliitilistele vastastele nende antud lubadusi nina alla hõõruda ja enda omade kohta jagada detailseid põhjendusi, miks see või too lubadus kitsa eelarvepoliitika, poliitiliste vastaste kaigaste kodaratesse loopimise või mingi muu suvalise põhjuse tõttu teoks kunagi ei saa. Hakkan kindlasti kasutama seda, kindlasti hakkan,“ lubab EKRE esimees Mart Helme.

„Kas see on siis nagu tasuta elektrooniline märkmik vä?“ küsib Isamaa juht Helir-Valdor Seeder. „No kui see nii on, siis hakkan kindlasti kasutama – mul on praegu kõik märkmed vihikus ja ausaltöeldes on see totaalne pudru ja kapsad seal. Näiteks alles hiljuti lugesin sealt, et mingi sammas on vaja ära kaotada. Alles hiljem sain aru, et tegelikult olin pannud kirja hambaarsti aja ja ühest katkisest hambast oli vaja lahti saada. Aga oi kui palju jama mulle sellest valesti lugemisest tuli,” kommenteeris Seeder.

„Teate, mis, ma olen nüüd Euroopas kõrge palga peal ja nüüd ei koti mind absoluutselt, mis lubadusi ma kunagi kellelegi andnud olen. Aidaa!“ katkestas Juhan Parts, kes nüüd töötab Euroopa Kontrollikojas, telefonikõne.

Urmas Reinsalu ambitsioonikad lubadused, mis jäid kõik loomulikult täitmata. 

„Keskerakond seisab vankumatult iga oma antud lubaduse taga. Seisame hea selle eest, et igal Eestimaa elanikul oleks siin hea elada. Tahaksin ka ära märkida seda, me soovime, et selles küsimuses oleks sees suurem paindlikkus, et see oleks mehhanism, mis aitaks Eesti ettevõtlust taaskäivitada, majanduskasvu kiirendada,“ on vist lahendusega rahul ka Keskerakonna esimees Jüri Ratas.

Kuid mitte kõik ei ole uue lahendusega 100% rahul

„Oh, shit!“ kommenteeris näiteks Reformierakonna endine juht Andrus Ansip kui sellest kuulis.

„Muidugi on häbi, et googlist kõik endiselt leitav on. Ja nüüd veel see ka. Aga selle asemel, et teile täna üks anekdoot rääkida, ütlen ainult niipalju: „Kes vana asja meelde tuletab, sellel silm peast välja!“ soovib uue rakenduse tegijatele edu endine Rahvaliidu juht Villu Reiljan.

Hea lugeja! Mida arvad Sina poliitikute lubaduste andmebaasist? Kas sellel on mingit mõtet kui poliitikutel puudub niikuinii igasugune vastutus-, häbi- ja süütunne? Anna oma arvamusest märku loo all kommentaarides.

SEOTUD LOOD:

Eile oli viimane päev kui poliitikutel oli veel meeles nende antud valimislubadused

ETTEVAATUST! Eestis on massiliselt liikvel valijatele suunatud petuvalimislubadused!

Hakka Lugejakirja jälgijaks Facebookis (kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha.

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles