Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Eesti Korstnapühkijate Liit vabandab kollektiivse blackface’i eest

Eesti Korstnapühkijate Liidu juht Vambola Kurg oli viimati rõõmus enne karantiini.
jagamist

Kõigi Eestis tegutsevate korstnapühkijate katusorganisatsioon tegi täna avalduse, millega vabandatakse kõigile mustanahalistele põhjustatud valu eest, mida korstnapühkija amet põhjustab.

Eesti Korstnapühkijate Liidu esimees Vambola Kurg ütles Lugejakiri.ee-le, et inspiratsiooni vabandamiseks andsid saates „Su nägu kõlab tuttavalt“ tumedanahalisteks kuulsusteks kehastunud artistid. Eriti suurt mõju avaldas hiljuti avaldatud Hanna Martinsoni südantlõhestav vabandus oma teo eest.

Tahmased pisarad mööda põski

„Elu24-s avaldatud artikkel lauljatarist Hanna Martinsonist pani pehmelt öeldes põntsu tervele mu senisele elule,“ rääkis Kurg murtud häälel. „Ma olen korstnapühkija ametit pidanud juba peaaegu 30 aastat ja seni pole ma kordagi aru saanud, kui palju valu minu nõgine nägu võib meie mustanahalistele kaaskodanikele põhjustada,“ lisas ta.

Kurg kutsus pärast Elu24 artikli lugemist kiiresti kokku Korstnapühkijate Liidu erakorralise üldkoosoleku. Esimehe muret jagasid kõik ametikaaslased, kes olid samuti artiklit lugenud.

„Üldkoosoleku kvoorumi saime juba samal päeval kokku ja päevakorras oligi üks punkt – kuidas lahendada kultuuriliselt sobimatu väljanägemine. Me oleme muidu üks lõbus punt, aga sel korral paistis Zoomist vastu üks pikk rivi tahmaseid nukraid nägusid. Mõne mehe nõgisel näol oli näha silmadest jooksvaid pisarajutte, see oli üsna muserdav vaatepilt,“ ohkas koosolekut juhtinud esimees Kurg.

Vabandus on, aga lõplikku lahendust ei paista

Kuigi Korstnapühkijate Liidu erakorralisel koosolekul jõuti ühemeelselt arusaamisele, et kõigi maailma mustanahaliste ees tuleb avalikult vabandada, siis praegu pole selge, mis tulevikus saab.

„Hetkel on veel šokk nii suur, et me pole lahendust välja mõelnud. Nüüdseks oleme kõik korstnate ja ahjude puhastamised peatanud, et blackface’id saaks lõplikult elimineeritud. See on praegu prioriteet,“ rääkis Kurg.

Järgmised sammud lahenduse poole on siiski ette võetud. „Me loodame lähipäeval saada vastuse Eesti Mustanahaliste Ühingult, et algatada selle probleemi lahendamise protsess arutelude, ümarlaudade ja ühiste seminaride abil. Äkki neil on häid lahendusi, kuidas korstnapühkija nägu jääks töö ajal puhtaks,“ kergitas Kurg loori järgmistelt tegevustelt.

„Võib-olla kaaluda näiteks musta-valge ruudulisi töökostüüme? Me ei tea, ei tea lihtsalt kuidas edasi minna.“

Korstnad jäävad vähemalt aasta lõpuni mustaks

Kuni lahenduse leidmiseni ei toimu Eestis ühegi korstna ega ahju puhastust ja korstnapühkijad jäävad praegu tööta või sundpuhkusele. Kuna suur osa korstnapühkijatest töötab füüsilisest isikust ettevõtjana, on saamata jäänud sissetuleku probleemi lahendamine eriti keeruline. Planeeritud ümarlaudade protsess võib kesta vähemalt pool aastat.

„Ma tõstan käed üles ja ütlen, et meil lahendused puuduvad. Riigiabi on praegu väga keeruline saada eriti FIEdele, sest koroonakriisi tõttu on toetuste taotlemise järjekorrad ülimalt pikad ja meil on väga keeruline jaole pääseda,“ tõdes Kurg.

„Siiski ma praegu veeretan selle palli valitsusele ja küsin, et kumb on hullem – kas mingisugusest väikesest viirushaigusest põhjustatud tööpuudus või sügav kultuuriline haav, mida meie amet suurele osale maailma elanikkonnast põhjustab? Palun aidake meid selles raskes olukorras!“ tegi Kurg meeleheitliku üleskutse.

Vastuseta jäi küsimus, mis saab korstnatest ja ahjudest ning sellega kaasnevast tuleohust „Meil on praegu nii raske kriis, et selline väike asi nagu tuleohutus võib oodata! Ma kindlasti ei soovita inimestel ise oma korstnaid puhastada enne, kui oleme leidnud lahenduse, kuidas seda teha kultuuriliselt sobival moel,“ pani Vambola Kurg lõpetuseks inimestele südamele.

Lugu jätkub peale kommertsteadaandeid.

Lisatud Eesti Korstnapühkijate Liidu ametlik vabandus:

Eesti Korstnapühkijate Liit vabandab kõigi maailma mustanahaliste elanike eest, et oleme teadmatusest aastakümneid teid solvanud, sest meie nägu muutub töö ajal mustaks. Teadmatus ei vabasta meid sellest süüst, mida võib isegi pidada kultuuriliseks genotsiidiks. Meie tegudele pole õigustust ja palume teid siiralt andestust! Me ulatame teile käe,  et te saaksite meid aidata muutuda ja selja taha jätta meie häbiväärne ajalugu.

Kahetsuste ja vabandustega,

Eesti Korstnapühkijate Liit / EKPL, alla kirjutanud kõik EKPL liikmed

Korstnapühkijatega kohtus ja intervjuu käigus näo tahmaseks sai: Lugejakiri.ee püstolreporter Mati Saar, kes samuti oma värske blackface-i pärast vabandab.

Hakka meie jälgijaks Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha!

Kommentaarid (7)

 • Siug

  5. juuni 2020 - 08:48

  Aga kaevurid?

  Vasta
 • Aare Tesaar

  5. juuni 2020 - 10:32

  Kogu maailma mustanahalised paluvad kaevurite käest vabandust, et nad oma musta näo ja muudegi kehaosadega mõnitavad kaevurite austusväärset ja igati kiitmist väärivat tööd.

  Vasta
 • Kurk

  5. juuni 2020 - 11:40

  Kas see on anektoot??? Mis siin jutustatakse? Kas olete oma arunatukese päris kaotanud???? Kui riik rahastab korstnapühkijate liitu siis või ükskõik kelle raha eest see tsirkus käib – no tule taevas appi – teile on psühhiaatri abi vaja!!

  Vasta
  • Tomat

   5. juuni 2020 - 16:25

   Esimene kord siin? 😀

   Vasta
 • murumuna

  6. juuni 2020 - 15:35

  See on tõesti suur probleem millele peaks lahenduse leidma lausa Vabariigi Valitsuse tasemel. Esimene mõte mis pähe tuli korstnapühkijate probleemi lahendamiseks oli, et nad võiksid kanda maske aga siis nad solvaksid ju ninjasid ja mida ütleks zorro. Seega lahedust ikka ei ole.

  Vasta
  • A-4

   7. juuni 2020 - 23:10

   Ja mida ütleks Batman, see kolab ka mööda katuseid.

   Vasta
 • Mauno

  8. juuni 2020 - 14:37

  Lisaks on mures ka köögitöötajad, sest kuuldavasti olevat ühes köögis pada katelt sõimanud ja ühed mustad olid mõlemad. Selline blackface pidi pottide/pannide seas siiamaani levinud olema. Vabandamise palve peale oli pada lihtsalt kulpi löönud.

  Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

SUUR EESTLASTE PAHEDE UURING: millise käes vaevled/millist naudid Sina?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles