Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Eesti loomakasvatajad hakkavad veiseid Hiinast Eestisse importima

Uhke lihasloom huaweis, kes ootab juba Eesti rammusatele rohumaadele jõudmist.
jagamist

Oktoobris käis grupp Eesti põllumajandustootjaid Hiinas, et tutvuda kohaliku põllumajandusega. Kokkusaamise käigus sõlmiti kokkulepe Hiina loomakasvatajatega, et hakata Eestisse tooma sealseid kohalikke mägiveiseid ehk huaweiseid.

Põhjus, miks huaweised Eestisse tuuakse, peitub nende kohanemisvõimes. Nimelt on huaweised tuntud kui head kohanejad igasugustes kliimaoludes, mis lihtsustab oluliselt nende pidamist.  Huaweiselt saadakse piima ja liha (veiseliha ehk loomaliha); nahka, sarvi, karvu ja konte kasutavad kerge- ja keemiatööstus.

Huaweiseid ei vajata Hiinas enam tööloomana

Huaweis on tüüpiline Hiina mägise piirkonna lihaveis, kelle esivanemad kodustati umbes 5000 aastat eKr Kesk-Aasias. Tänapäeval hästi tuntud ja tunnustatud lihaloom huawei tõugu veis pärineb Shaanxi provintsist.

Lähtekarjana olid huaweised suured, massiivsed töötüüpi veised. Tööloomade vajaduse vähenemise tõttu peetakse huaweiseid täna eelkõige lihaveistena.

Huaweised on sõbralikud ja sõnakuulelikud. Nende välimusele on iseloomulikud pisut pilukil silmad ja uhked musta värvi vuntsid. Loomad on harva stressis ja see parandab ka liha kvaliteeti.

Eesti põllumehi paelus huaweiste liha kvaliteet

Huaweised on hästi kohanenud loomasöödal põhineva dieediga. Kuna rohi on endiselt üks odavamaid söötasid, siis suurendab see omakorda loomapidamise rahalist tasuvust, mida meie põllumehed hindavad kõrgelt.

Huaweiste rohumaadel pidamine toodab suurepärast “marmorliha”, mille järele on suur nõudlus nii Suurbrittannias kui Prantsusmaal selle omapärase maitse ja tunnustatud kvaliteedi tõttu. See pürgib premium-tooteks jaekaubanduses ja toob seega suurenenud kasumit Eesti põllumajandustootjatele.

Esimesed huaweised jõuavad Eestisse juba järgmisel kevadel.

Kommentaarid (3)

 • Ise

  18. dets. 2018 - 13:13

  Naabri Pilvi ütles, et neid Huaweiseid kuulatakse pealt.

  Vasta
 • Jevgeni Nussinovski

  18. dets. 2018 - 16:00

  Eesti loomakasvatajad võiks kohanemisvõimelisite huaweiste Eestisse toomisega tulevikus ka tükikese Hiina Rahvavabariigi ametlikku ideoloogiat meile importida. Hiinas on Kommunistlik Partei ja kuulub seega sotsialistlike riikide hulka. Meie Euroopa isandad ja kohalik sm.Sven Mikser avaldaksid sellele ideele kindlasti suurejoonelist tähelepanu ja erakordselt ühtset toetust.Arvan,et,,Postimees,,Vilja Kiisleri abil ja Ahto Lobjaka kommentaariga, peaks seda põletavalt päevakajalist ideed kindlast kajastma nii veebilehel, kui ka paberkandjal..

  Vasta
 • Ann

  18. dets. 2018 - 16:19

  Kas pulgad tulevad ka?

  Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles