Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Eesti on esimene riik maailmas, kus ametlikuks tervituseks on nüüdsest keskmise sõrme näitamine

Eriti viisakas on näidata kahe käega keskmist sõrme - see tähendab nüüdsest topelttervitust!
jagamist

Vabariigi Valitsus võttis täna hommikul vastus seaduse, mille järgi kaovad tervitusena ära lehvitamised ja ebamugavad käepigistamised. Ametlikuks tervituseks on nüüd teisele inimesele keskmise sõrme näitamine, mis tähendab tere või tervist.

Eestlane on oma loomult kinnine ja pigem tagasihoidlik – nii on meile väga pikka aega valmistanud piina tervituseks käega lehvitamine või mis veel hullem – teisele inimesele tervituseks käe ulatamine käesurumise eesmärgil. Alates tänasest see muutub.

Ametlikku tervituse muudatust on kaua oodatud

„Sõidan tihti Eestis ringi ja kohtun oma äripartneritega ning iga kord on sama jama – saad inimesega kokku ja tekib korraks väga ebamugav olukord – kes annab esimesena käe, kui tugev või pehme see käsi on, mida käepigistuse juurde öelda ja nii edasi. Äärmiselt ebamugav on, kui kohtumise esimene faas on kohe piinlik, see jätab oma jälje tervele kohtumisele,“ märkis atrade müügiga tegelev Heino (54).

„Nüüd on vähemalt asi selge ja kord majas – kui lähen külla, lükkan oma keskmise sõrme äripartnerile näo ette ja ütlen selge valju häälega tere,“ rõõmustas seadusemuudatuse üle Heino. „Ei mingit kokkupuudet, ei mingit ebamugavust –puhas jällenägemisrõõm!“

“Hei, naabrimees, tere hommikust!”

Takso- ja bussijuhid siiski mures

Oma muret valitsuse tänase otsuse osas on väljendanud nii takso- kui bussijuhid.

„Olen taksot sõitnud Tallinnas juba aastaid ja näinud liikluses selliseid olukordi, mis viiks enamiku inimesi ilmselt kohe südari äärele. Sellistes olukordades on alati, ma rõhutan, alati olnud parimaks olukorra eskaleerimise vahendiks keskmise sõrme näitamine. Mida ma nüüd pean näitama siis hakkama? Jälle tagasi vana hea sõrmega oimukohale näitamise juurde? Nalja teete või? Keegi ei võta seda enam tõsiselt ju!“ muretseb taksojuht Jevgeni (47) seadusemuudatuse pärast.

Ka bussijuhid ei pea muudatust õigeks. „Sõidan iga päev mitu korda Tallinn-Tartu maanteed ja selleks, et õigeks ajaks sihtkohta jõuda, on mul vaja terve tee sooritada suure, reisijaid täis bussi jaoks füüsiliselt võimatuid manöövreid. Saan tihti seetõttu vihaseid keskmisi sõrmi ja loomulikult näitan ma ka ise vastu seda – ja nüüd see tähendab hoopis rõõmsat tervitust? Mida kuradit?“ pole uue seadusega rahul ka bussijuht Ain.

“Tere hommikust, kallis!”

Uue korraga harjumine võtab tõenäoliselt aega

Uue tervituse peavad kasutusele võtma ka meie poliitikud ja riigipea, kes siin teiste riikide delegatsioone ja muid tähtsaid külalisi võõrustavad.

„Heaks näiteks on paavst, kelle puhul mitte keegi ei tea, kuidas teda tegelikult tervitada tuleb. Nüüd näeb seadus selgelt ette, et mitte kellelegi ei tehta erandit – tulgu meile külla USA president Donald Trump või Rooma paavst – meie tervitame teda sellega, et lükkame talle näo ette keskmise sõrme ja kui tahta olla veel eriti viisakas, siis öelda juurde ka selges eesti keeles – tere,“ seisab seadusemuudatuse seletuskirjas.

Keskmise sõrme näitamisel on pikk ajalugu

Keskmise sõrme näitamine on mujal Läänemaailmas siiski halvustava tähendusega žest, mil näidatakse ülestõstetud keskmise sõrme pealmist poolt, aga ülejäänud sõrmed surutakse rusikasse. Ingliskeelsetes maades kaasnevad sellega tihti halvustavad väljendid nagu fuck off või fuck you.

Prantsuse kroonik Jean Froissart mainis oma kaasajal toimunud Saja-aastast sõda kirjeldades, et inglased näitasid prantslastele keskmist sõrme. Briti antropoloogi Desmond Morrise andmetel saabus keskmise sõrme näitamise komme Ameerika Ühendriikidesse koos itaalia immigrantidega. 1886. aastal pildistati Bostoni meeskonna pesapallurit, kes mängu ajal näitas keskmist sõrme New Yorgist pärit vastasmeeskonna mängijale. Aastal 1976 näitas Ameerika Ühendriikide asepresident Nelson Rockefeller keskmist sõrme rahvale, kes ta välja vilistas.

Keskmise sõrme näitamise õiguslik reguleeritus erineb riigiti. Saksamaal on õigusaktiga selle eest ette nähtud trahv, aga näiteks Venemaal ei sätesta ükski õigusakt, et see kuidagi solvav oleks.

“No tervist, sõber!”

Seadus jõustub juba tänasest

Eesti on esimene riik maailmas, kes taolise seadusemuudatuse tegi ja keskmise sõrme näitamise riigi ametlikuks, puhast rõõmu väljendavaks tervituseks muutis.

Seega, kallid kaasmaalased – hakake seadust kohe täitma ja kui täna tööle lähete või hiljem mõnda tuttavat või sõpra kohtate – näidake talle palun rõõmu väljendamiseks ja tervituseks keskmist sõrme.

Rõõmsat kaasmaalaste tervitamist!

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles