Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Eile keerati kella ja Eesti läks üle suveajale

Eile keerati kellasid. Uued ajad on nüüd siin.
jagamist

Sel aastal ootab eestlasi ees lausa kolm „keeramist“ – eile mindi üle suveajale ja sügisel keeratakse kella uuesti, sest tuleb talveaeg. Lisaks keeratakse sel päeval, kui kinnitatakse meie uus valitsus, kalender tagasi keskaega.

Eile läks Eesti üle suveajale ja kellad keerati tund aega edasi. See tähendab, et tuhandete eestlaste unerütm on nüüd häiritud ja veel suurem arv inimesi saab hädaldada kellakeeramise mõttetuse üle.

Täna tundsid kellakeeramise mõju tuhanded

Inimesel kulub uue unerütmiga kohanemiseks keskmiselt kaks nädalat, mistõttu tuleb arvestada, et kellakeeramisega esineb unehäireid, ärevust, töötegemise võime langust vms.

Suveajale üleminekul anname me tund aega ära, mille siis sügisel tagasi saame. Nii nihkub inimese päevarütm: ärkamisaeg, tööle mineku aeg, magama mineku aeg. Samal ajal aga jäävad meie keskkonna signaalid, näiteks päikesetõusu kellaaeg, samaks. Ja organism ei harju sellega ära.

Eestlasi ootab ees tume tulevik sel nädalal

Päike võib ju õues paista aga teadusuuringud näitavad, et suveajale üleminek toob kaasa üsna huvitavaid arenguid. Näiteks:

Selgus, et kellakeeramise järgsel nädalal magasid uuritud ligi tund vähem ja nende une efektiivsus vähenes lausa 10%.

Stockholmi Karolinska instituudi uuringust selgus, et suveaja esimesel nädalal suurenes südameinfarktide hulk 5%.

Melbourne’i ülikooli teadlaste uuring näitab, et suveajale üleminek kasvatas paaril esimesel nädalal psüühiliselt häiritud inimeste hulgas enesetappude hulka.

Michigani ülikooli uuring, mis keskendus tööõnnetustele, järeldas, et kellakeeramise järgsel esmaspäeval on 3,6 korda rohkem õnnetusi ja need on tavapärsest märksa tõsisemad.

Seega ootab eestlasi ees tore nädal!

Ka kalendrit keeratakse varsti

Valitsus teatas ka täna hommikul, et lisaks kellakeeramistele keeratakse üsna varsti tagasi ka kalendrit. Uueks ajaarvamiseks saab pime keskaeg, millel võivad samuti olla otsesed mõjud vähemalt osade inimeste tervisele või lausa siinilmas edasi eksisteerimisele.

Mõnusat nädalaalgust!

1 kommentaar

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Milline uudis šokeeris Sind, hea lugeja, sel suvel enim?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles