Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Eile oli viimane päev kui poliitikutel oli veel meeles nende antud valimislubadused

No ei tule poliitikul meelde, mis kõik kokku lubatud sai! Lihtsalt ei tule.
jagamist

Eile, 3.märtsil toimusid riigikogu valimised. Eile oli tähtis päev ka selle poolest, et poliitikutel oli veel eredalt meeles oma valimislubadused. Tänasest hakkab enamike poliitikute mälu tuhmuma enneolematu kiirusega.

Kollektiivne amneesia on teatud sündmuste mittemäletamine ajukahjustuse tõttu või psüühilistel põhjustel, tavaliselt on põhjuseks mingi trauma, antud juhul valimistepäev. Kuid ka amneesial on omad liigid ja neid nüüd uurimegi, et jõuda selgusele, miks valimislubadused nii kergelt meelest lähevad.

Pilt on kole

Anterograadne amneesia – poliitik ei suuda meelde jätta uusi sündmusi, fakte vms. Enne mälukaotust toimunud sündmusi mäletatakse; seda amneesia liiki esineb poliitikutel harvem.

Retrograadne amneesia – poliitik ei suuda meenutada enne mälukaotust toimunud sündmusi, omandatud teadmisi jms. Pärast mälukaotust omandatud teadmised ja mälestused sündmustest jäävad püsima. Kõige enamlevinud mälukaotuse liik poliitikute hulgas.

Anterograadne ja retrograadne amneesia võivad esineda koos.

Mälukaotust võib vaadata ka ulatuse järgi

Täielik amneesia – poliitik ei mäleta mitte midagi, sõltumata mälu liigist, sündmuse toimumise ajast või sündmuse laadist; äärmiselt laialt levinud poliitikute hulgas.

Osaline amneesia – poliitik mäletab teatud sündmusi, omab teatud mälestusi, kuid ei suuda meenutada muid teadmisi, fakte või mälestusi. Vähem levinud poliitikute hulgas aga siiski esineb seda.

Mäluliigi järgi saab samuti asja selgemaks

Episoodiline amneesia – poliitik ei mäleta teatud sündmusi, (fakti)teadmised on säilinud, kuid ei suudeta meenutada, kuidas need omandati; enimlevinud poliitikute hulgas, peamiselt ei mäletata, kellele mida lubati.

Protseduuriline amneesia – poliitik ei mäleta, kuidas teha asju, mida ta on varem osanud (näiteks kingapaelte sidumine, jalgrattaga sõitmine, auto liisimine, kulutšekkide esitamine). Seda esineb haruharva.

Semantiline amneesia – poliitik ei mäleta teatud fakte, ei suuda mõista tegevuste või sündmuste tähendust ega nendevahelisi seoseid.

Ajalise gradiendiga retrograadse amneesia korral mälukahjustus erineb sõltuvalt sellest, kui palju aega enne valimispäeva ehka traumat mälestus loodi. Näiteks võivad enim kahjustunud olla mälestused vahetult enne valimispäeva, keskmiselt kahjustunud päevi või kuid enne valimistulemusi ja peaaegu kahjustamata aastaid enne uusi valmisi mällu salvestatu.

Seega ei saa poliitikuid kuidagi süüdistada katteta lubaduste andmises – need inimesed elasid just üle oma elu ühe suurima trauma kui selgusid valimistulemused ja on igati loogiline, et taolisel sündmusel on suured tagajärjed. Suhtugem siis mõistvalt sellesse.

Lugu meeldis? No siis kliki siia ja toeta Eesti kõige usaldusväärsema ja tõsiseltvõetavama uudisteallika Lugejakiri.ee ilmumist!

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles