Arheoloogid on viimased kaks kuud teinud väljakaevamisi Tallinnas Pärnu maanteel Tõnismäe ja Vabaduse väljaku vahelisel lõigul. Ühe kurioossema leiuna tuli välja 400 aastat vana sidevahend.
Siiski pole arheoloogid hetkel veel üksmeelel, et kuidas leitud vahendiga omavahel täpselt sidet peeti.
Arusaamatu tellis
“Kesk- ja varauusajal oli see väljakaevamiste plats siin eeslinn, kus elasid vaesemad kodanikud – Eesti soost rahvas. Asjad, mida me siit valdavalt leidnud oleme, on aga luksuslik ja tihtipeale imporditud. Seda said endale lubada vaid rikkamad,” selgitas väljakaevamistel osalenud arheoloog Vaike Tamm.
Kõige kaunimad leiud on Tamme sõnul loomulikult need, mida paljud endale lubada ei saanud toona.
“Kolmapäeval tuli maapõuest välja näiteks imeilus telliskivi kujuline raske seadeldis, mis muide lõhkus ka meie ekskavaatori ära,” meenutab arheoloog.
Tõenäoliselt rikaste sidevahend
“Kuigi me veel täna täpselt ei tea, mismoodi antud seadet omavaheliseks sidepidamiseks kasutati, oleme suhteliselt üksmeelel, et tegemist on mingisuguse sidevahendiga,” selgitas Tamm.
„Rahalist hinnangut on täna sellele veel raske panna, kuid arheoloogilises mõttes on selle väärtus väga suur. Sarnane on varem leitud vaid Harku vallast Kumna külast. Täpselt samasugust aga mitte. Tegemist on ainueksemplariga, mitte masstoodanguga. Pärit on see ilmselt 16. saj lõpust või 17. saj algusest,” selgitas ta.
“Tõenäoliselt kuulus see mõnele rikkale vanalinnas elanud inimesele, kes siis kasutas seadeldist omasugustega suhtlemiseks, aga 100% kindlad ei saa me selleski olla,” lisas ta.
Hea lugeja! Mida arvad kurioossest leiust Sina? Milleks ja kuidas võidi taolist seadeldist kunagi ammu kasutada? Anna oma ekspertarvamusest teada loo all kommentaarides!
Kas Sina polegi veel toetanud Eesti kõige usaldusväärsema ja tõsiseltvõetavama uudisteportaali Lugejakiri.ee ilmumist? Kliki siia ja pane õlg alla!
Ajaloolane Jaak V.
10. mai 2021 - 15:56See on ju üheselt arusaadav, et seda seadeldist kasutasid tolle aja perenaised kaeraterade tagumisel kaerahelvesteks.