14.mai 2020
Täna hommikul sai Häirekeskus äreva teate kui merehädasignaalide raadiokanalil 16 kõlasid šokis hüüded ja mayday-hädaabikutsung. Varahommikul merele läinud kalatraaler oli leidnud plastiku seest kala.
Kuna kutsung ja selle sisu olid tõsised, reageeriti täis jõududega – kohale sõitsid vabatahtlikud päästjad Viimsist, politsei päästepaat kui ka Politsei- ja Piirivalveameti helikopter.
Vaatepilt sündmuskohal oli võigas
Esimesena kohale jõudnud Viimsi vabatahtliku merepääste paadi kapteni Urmas Tamme sõnul oli vaatepilt võigas. „Traaler hulpis keset Tallinna lahte, osad meeskonnaliikmed olid vees ja kapten oli roninud suurest hirmust masti otsa ja kiskus seal endal juukseid peast välja,“ kirjeldas laeval valitsenud olukorda vabatahtlik päästja.
„Ronisime ka koheselt pardale ja suutsime mõned meeskonnaliikmed kinnisidumise teel maha rahustada. Koheselt oli aru saada, et midagi väga hullu oli juhtunud, sest kogu šokis meeskond oli laeva vööris ja suutis ainult näpuga ahtri poole näidata, kus asus just veest välja tõmmatud traal,“ sõnas mees.
Meeskonna šoki põhjus selgus saagi uurimisel
Vabatahtliku merepääste liikmete sõnul on nad oma töös näinud merel igasuguseid õudusi aga selleks, mida nad nägid traali lahti harutades, polnud isegi nemad valmis.
Traalerisse sattunud kala, mis ajas ka paljunäinud meremehed endast täiesti välja. Oli ka põhjust.
„Hakkasime siis traalikotti lahti harutama ja alguses tundus kõik täiesti tavapärane nagu ikka selliste püükide puhul on – palju mereadrut ja ülejäänu kõik plastik ja praht, mis ikka meil Läänemeres tavaline. Siis aga nägime seda ise ka – keset kõike seda plastikut siples üks kalake! Läänemeres kalatraali peal kala!! See oli ka paljunäinud meeste jaoks viimane piir ja minul isiklikult lõhkes ninas veresoon selle vaatepildi peale,“ meenutas traaleril nähtud õudusi vabatahtlik päästja.
Meeskonnaliikmed aimasid tegelikult ohtu aga eirasid seda
Päästehelikopteril paluti koheselt meeskond peale võtta ja sündmuspaigalt ära viia. Alles kopteris suutis kapten ka esimesed sõnad öelda.
„Seda, et midagi on korrast ära, saime me tegelikult aru juba siis kui hakkasime traali üles tagasi tõmbama, sest kajakad hakkasid selle ümber tiirutama. Me polnud juba aastaid näinud, et linnud meie saagi vastu nii suurt huvi tunneksid, sest tavaliselt on seal ju ainult prügi. Aga me eirasime nii ilmselget vihjet, et mis sealt tulemas on ja siin me nüüd oleme,“ suutis kapten Arvo ainult pomiseda.
„Me lihtsalt polnud selliseks kalakoguseks valmis,“ lisas kapten.
Kala jõuab varsti ka Loodusmuuseumisse
Vabatahtlikud päästjad võtsid kala traalist välja ja see toimetati Tallinnasse uurimislaborisse, et selgitada, kust kala pärit on ja mida ta täpselt Läänemeres tegi.
Meile teadaolevalt tehakse kalast iroonilisel kombel plastikust koopia ja see jõuab mingil hetkel kindlasti ka Loodusmuuseumisse eksponaadiks.
Katrin
20. märts 2019 - 08:29Head taastumist kalalaeva meeskonnale. Kurb on see, et ainuke kala on tänaseks veest väljavõtmise tagajärjel surnud…
Mauno
21. märts 2019 - 08:54See kala küll sai hävitatud, aga oht võib vetesügavustes ringi hiilida ja pahaaimamatuid kalamehi varitseda.