Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Keeleinspektsioon andis välja täpse juhendi, kuidas hääldada Lemetti nime

jagamist

Keeleinspektsioon andis teada, et kuna Maaeluministeeriumi nüüdseks lahti lastud kantsler püsib meediapildis veel ilmselt tükk aega, siis on vajalik üldsust harida teemal, kuidas korrektselt tema nime hääldada.

Keeleinspektsiooni sõnul on nad saanud mitmeid päringuid, kus inimesed uurivad, mismoodi seda haruldasemat sorti nime üldse hääldada tuleks.

Juhend eelkõige poliitikutele ja meediale

„Maaeluministeeriumi kantsler (nüüdseks juba endine kantsler, sest ta toodi täna ohvriks, et valitsus saaks jätkata, toim.) Illar Lemetti nimi on viimastel nädalatel väga palju meediast läbi jooksnud ja meie töötajatel on kogu see aeg kõrvad verd jooksnud,“ selgitas Keeleinspektsiooni peadirektor Ilmar Tomusk täna.

„Valesti on nime hääldanud nii poliitikud kui meedia ja sellepärast nägime me vajadust sekkuda.“

„Panime kokku väga konkreetse juhendi, kuidas peaks Lemetti nime hääldama ja loodame, et senine isetegevus lõpeb ja nüüd hakatakse seda nime õigesti ja korrektselt ka hääldama,“ sõnas Tomusk.

Mitte ainult hääldus pole vale

Keeleinspektsiooni peadirektori sõnul peab Lemetti nime ütlemisega alati kaasnema ka konkreetne käemärk.

„Lemetti on itaaliapärane nimi ja nii tuleb seda ka hääldada. Üheks suurimaks probleemis ongi olnud ka see, et kui Lemetti nime on öeldud, siis pole sellega kaasas käinud itaallastele iseloomulikku käemärki,“ kommenteeris peadirektor.

Enne Lemetti nime hääldamist tuleb valida välja käsi, soovitavalt see, millega ka kirjutad. Siis tuleb enne nime väljaütlemist suruda sõrmed kokku nii nagu pildil näidatud. (allikas: Keeleinspektsioon)

„Õige hääldus on Le-metttii, kus le on alguses lühike, sellele järgneb pehme m-täht, häälduse poolest mitmekordne e-täht ja siis korralik ja tugev t-tähtede rida, mille lõpetab pehmemat sorti i-täht,“ selgitas Tomusk.

„Ja alati, rõhutan veelkord, ALATI peab selle nime hääldusega käima kaasas ka käemärk, rõhutamaks nime itaaliapärast tausta.

Kui sõrmed on paigas, siis tuleb Lemetti nime hääldades käituda nii nagu pildil kirjas – Le juures tuleb kokkusurutud sõrmed tõsta ülespoole ning metti juures viia jälle alla. Pole keelatud ka mitu korda kokkusurutud sõrmedega üles alla vehkida, et veelgi nime rõhutada. (allikas: Keeleinspektsioon)

„Loodan, et poliitikud ja ajakirjanikud oskavad pärast tänast seda nime nüüd ka korrektselt hääldada ja meie töötajad saavad tööd teha nii, et nende kõrvad päevad läbi verd ei jookseks. Koristusarved on juba üle pea kasvanud,“ lisas Keeleinspektsiooni peadirektor Ilmar Tomusk.

Keeleinspektsioon on Haridus- ja Teadusministeeriumi valitsemisalas tegutsev valitsusasutus. Keeleinspektsiooni põhiülesanne on keelepoliitika elluviimine, riiklik järelevalve keeleseaduse ja keelekasutust sätestavate õigusaktide nõuete täitmise üle ning riikliku sunni kohaldamine seaduses ette nähtud alusel ja ulatuses.

Hakka meid jälgima Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha!

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles