Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Kirurgide oskused lähevad rooste: nii vähe luumurde pole juba aastaid olnud!

Erakorralise meditsiini osakonna parkla Tallinnas on tühi ja kõle - luumurdjad napib. (foto: Stanislav Moshkov)
jagamist

Erakorralise meditsiini osakonnad üle Eesti ägavad tööpuuduse käes – vähese libeduse tõttu kukub ja murrab oma luid erakordselt vähe inimesi. On oht, et kui nii jätkub, lähevad luumurde parandavate kirurgide oskused rooste.

„Eelnevad aastad on samal ajal olnud täielik hullumaja – luumurruga inimesed ronisid sisse uksest ja aknast, üks hullem kui teine. Sel aastal on olukord täiesti vastupidine – pane või putka kinni aga luumurde ei ole lihtsalt kellelgi,“ kaebab Põhja-Eesti regionaalhaigla traumapunkti ülem Jaanika Männik. „Ei mäletagi, millal viimati nii vaikne aastaalgus oli.“

Aasta algus oli ilma poolest paljulubav

Aasta esimestel päevadel oli nii lund kui sulailma, mis tekitasid paljudes kohtades jäiseid tingimusi. Suure põntsu libeda jää tekkele pani käesoleva nädala alguses alanud lumesadu, mis kattis osades kohtades Eestis jää lausa poolemeetrise kihi alla.

„Aga mida polnud – kukkuvaid ja luid murdvaid inimesi. Ei tea, kas pikad pühad panid inimesi rohkem lähedastega koos viibima ja mitte õues ringi tallama? Meid mõjutab see igal juhul, sest kõik kirurgid, kes luumurde korda teevad, istuvad praegu jõude ja mis kõige hullem, nende oskused lähevad nö rooste,“ märkis Männik kurvalt.

„Olukord on trööstitu ja ei tundu, et paremaks ka läheks – nüüd sadas nädalaga maha paks lumekiht ja kattis jää täielikult – nüüd ei ole väljas üldse enam libe.“

Iga erakorralise meditsiini osakonna kirurgi märg unenägu – ülilibe jää, millel kukkudes ei pruugi murda ainult ühte luud, vaid lausa mitu. (foto: Aivar Aotäht)

Praegu käiakse EMOs ainult kondoome küsimas

Kui harilikult pöördub talvel libedaga traumapunkti abi saama keskmiselt 60 inimest ööpäevas, siis näiteks eile käis traumapunktis ainult 6 inimest ja pooled neist otsisid kondoome.

“Randmeluumurd, õlavarreluumurd, hüppeliigese murd, jalaluumurd – mitte midagi ei ole parandada meil, täielik luumurrudefitsiit on” loetles arst arvutist sagedamaid vigastusi, millega varasematel aastatel on pöördutud arsti poole ja mida sel aastal pole.

„Kirurgid on juba nii meeleheitel, et käivad ise haigla ees nimelt maha kukkumas ja siis kolleegid saavad murde parandada – ikka röntgenisse ja kipsi, röntgenisse ja kipsi. Aga kaua me nii vastu peame – varsti on kõik juba selle ka läbi teinud,“ kurtis ta.

Suurt sula on vaja ja siis kohe külma otsa

Ilmateade lähinädalateks sula ei luba, vastupidi, lund tuleb juurde. Selleks, et linnade tänavad taas libedad oleksid, oleks aga hädasti vaja sulailma ja siis taas kiiret jäätumist. Sel viisil ei jõuaks ka majaomanikud ja haldajad majaesiseid kiiresti liivatada ja õnnetused hüüaksid tulles.

“Nüüd proovisime linnavalitsust  probleemist informeerida,” on arst nõutu. „Küsisime, et kas mingid kastmismasinad ei saaks linnas ringi sõita, et teid ja tänavaid libedamaks teha – ma ei hakka kordama, mis sõnad sealt vastu tulid. Võibolla toob alles kevad leevendust.“

„On ilmselge, et linnavalitsus ei tee mitte midagi selleks, et mittehädasolijaid hätta aidata ja senikaua kannatab ka erakorralise meditsiini kvaliteet,“ lisas arst.

Hea lugeja! Mida arvad Sina sellest, et meie teed ja tänavad pole praegu libedad ja seetõttu kannatavad kirurgide kutseoskused. Anna oma arvamusest märku loo all kommentaarides.

1 kommentaar

 • Jan

  16. jaan. 2019 - 11:55

  No krt. , linnavalitsus võiks ikka aidata hädas olijaid! Ma omalt poolt luban, et panen veevooliku aknast välja ja kastan kõnniteed.
  Kasu on mõlemapoolne, kirurgid saavad oskusi lihvida ja mul hea statistikat pidada, palju luumurde kokku saan.
  Siinkohal üleskutse kõik kirurgidele appi, saame täna eesti 100 raames 100 luumurdu!

  Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles