Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Lugejakirja nädala poliitanalüüs: 24.-30.september

Sügisilmad on toonud kaasa väikese elavnemise ka poliitikas. Võtame kokku möödunud nädalal Eestis toimunu.


Reformarid on Lugejakirja poliitanalüüsi lugenud ja on tunda, et sisse on pandud teine käik. Või siis on asi selles, et nende toetus on hakanud langema ja häda on majas. Kuid millega siis reformikad silma paistsid selle nädala jooksul? Peamiselt sellega, et tahavad ära võtta igasugused tasuta asjad - tasuta kõrghariduse ja tasuta bussisõidu. Emori uuring näitas, et peamiselt kaotasidki nad hääli vaeste ja penskarite hulgas. Ülla-ülla - just sellelt satsilt te asju ju ära võtma lähetegi.
Kuid need pole olnud ainukesed populistlikud mõtted reformikate suust sel nädalal - nad tulid välja ka plaaniga alandada alkoholiaktsiisi, mille tõstmise nad ise aastaid tagasi algatasid- kerge skiso much? Siis tuli Kaja Kallas välja ideega kaotada ära sotsiaalmaks. Esmapilgul tundub igati ootamatu mõte ja ootamatuid mõtteid tegelikult on meile siin konnatiigis vaja aga kui lugeda Kallase sõnavõttu, siis jääb mulje nagu oleks mingi lapse suvalise mõttevälgatusega - kus on analüüs, kus on selgitus, kus on alternatiivid, kust tuleks siis riigile raha - mitte midagi sellist ta oma idee juurde ei selgitanud. Milleks siis üldse selline poolik idee välja käia? Kokkuvõttes võib öelda, et reformikad võimlesid sel nädalal juba aktiivsemalt aga sisu oli null.
See sats pole põrmugi parem reformikatest. Juba hakkab sellist sousti sealt tulema, et anna kiirabi. Nimelt pidas peaminister Ratas kõne Keskerakonna volikogule, mis oli paksult täis sellist sitta ja valimiste eelset demagoogiat. No toome mõned näited: nad soovivad hinnatõusu pidurdamiseks langetada kütuse- ja elektriaktsiisi. Te olete KAKS AASTAT valitsust juhtinud ja teinud neid otsuseid, mis selliste hindadeni viinud meid on. Ja nüüd siis järsku tuli ilmutus, et ohhooo, kle me võiks neid ju pidurdada kuidagi. Bullshit. Esimesena tuleb meelde Eestist saba jalge vahel Euroopasse soojale kohal põgenenud Juhan Parts, kes lubas kodukulud kontrolli alla saada. Jeerait see juhtus - valimised said läbi ja läks kõik vastupidi. Ei ole mingit põhjust arvata, et Keskerakonnaga läheb täpselt samamoodi.
Aga see pole veel kõik - Ratase stand-up komöödia volikogus jätkus. Järgmisena tõi ta välja sellise idee: "Keskerakond soovib tuua Eestimaa inimesed senisest enam reaalselt riigijuhtimise juurde ning laiendada rahvaalgatuse ja rahvahääletuse võimalusi.Samuti soovivad nad, et Eesti tavalised lihtsad inimesed ise otsustaksid teatud summade üle riigieelarves." HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAAA, veelkord - TEIE olete valitsuses ja TEIE oleksite võinud need asjad ära teha juba ammu kui oleksite tahtnud. Ja teiseks, mida kuradit need ideed üldse tähendavad? Et tädi Maalid ja onu Juhanid hakkavad Stenbockis ja Toompeal hängima ja otsustama koos poliitikutega? Et kui Ratasel tuleb mingi hea idee, siis sõidab ta Jõgevale ja kohtub seal 65 a kohaliku külamoori Marjuga, et temaga siis koos otsus vastu võtta? Ja no see rahajagamise jutt on ikka ehtne pulli, lehma, vasika, hobuse, eesli ja teiste koduloomade sitt - Eesti riigi eelarve on nii kuradi paigas, et tegelikkuses käiks jutt ca miljoni euro jagamise üle otsustamises. See on nii peenraha kui annab olla üldse riigi mõistes aga lollidele valijatele kõlbab see ette visata ju küll :)

Keskerakond on muide valitsust juhtinud juba 676 päeva. Palju õnne neile! ps. Ahjaa, keskerakond sai 40 000 euri trahvi ka.
EKRE-ga soovivad liituda kaks tuntud nägu - laulja Siiri Sisask ja tuntud sõjard Leo Kunnas. Kes veel Kunnast ei tea, siis guugeldage ja vaadake tema sõnavõtte mõnes vestlussaates. Inimene on läbi ja lõhki sõjard ja on näha, et ta piinleb siin vabas ja rahulikus Eestis - kus on sõda? Kus on relvad, veri ja laibad? Kunnas lausa väriseb erutusest kui ta saab rääkida sõjast. Sellist kaitseministrit oleks Eestile väga vaja - näpp on kogu aeg päästikul. Kõik kardaksid meid!
EKRE korraldas sel nädalal ka oma erakonna tutvumisürituse Rahvusraamatukogus. Loomulikult aeti seda tavalist sitta, et rahvas ja rahvuslus ja eestlased jne. Kui keegi veel pole aru saanud, siis EKREl on agendas AINULT ja AINULT need teemad:

1.Saada vanem ja noorem Helme võimule, no matter what. Mis edasi saama hakkab, ei ole oluline.
2.Tegeleda homoteemaga. See on nii oluline teema, et absoluutselt kõik teised teemad on teisejärgulised ja mõttetud.
3.Tegeleda meie olematu "immigratsiooniprobleemiga" ehk teisisõnu neegrivihkamisega. Puhtakujuline rassism on selle asja nimi ja ei midagi muud.

Kõik muu mudru seal kõrval on lihtsalt suitsukate ja suvaline pläust. Need kolm teemat on ja jäävad EKRE põhiideedeks enne ja pärast valimisi. Kas tõesti ongi need kolm teemat tänases Eestis kõige olulisemad? Eks valimised näitavad.

Aga tagasi EKRE valimisürituse juurde - vabaduselaulik Tõnis Mägi oli ka kohal ja laulis vabaduselaule vabaduseklaveril :D

ps. Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) korraldab 1. oktoobril kell 12 meeleavalduse Haridus- ja Teadusministeeriumi hoonete ees Tallinnas ja Tartus protesteerimaks homopropaganda vastu lasteaedades, teise klassi inimeseõpetuses, kuuenda klassi perekonnaõpetuses ja keskkoolis.
NULL. Suur ümmargne null. Mäletate veel eelmise nädala analüüsi, kus Zuuzu paugutas niimoodi, et pea hakkas ringi käima. Aga tundub, et ta väsiski ära ja sel nädalal pole rohelistest enam mitte kui midagi kuulda olnud. No las siis puhkavad natuke ja ehk on järgmine nädal juba parem.
Ka sotsid käisid koos ja arutasid tähtsaid teemasid. Nemad olid Pärnus. Nende sõnum? Ettevõtluse arendamise kaudu saab kõige tõhusamalt võidelda ääremaastumise vastu. Ahah, tänks brothers. Sotsidele kohaselt ei tulnud sealt muidugi mingit innovatiivset ideed, vaid jätkati vana head "puistame riigi raha rahvale peale ja siis on asi korras" mõtet. Seekord siis käidi välja riigipoolse palgatoetuse idee.

Kust raha tulema peaks ja miks peaks üks ettevõtja minema kuskile pärapõrgusse oma ettevõtet arendama minema, kus ühtegi kainet töötajat ei ela- seda sotsid siiski lahti ei seletanud.

Aga et sotside geniaalsed mõtted ainult sellega ei piirduks, siis esines ilusa selge ja kõiki edasi aitava mõtteteraga ka Ossinovski: sotside ülesandeks on seista vastu brutaalsele populisimile. OK, hea teada.

Aga väike lugu ka siia veel, kuidas sotsid oma ministreid valivad: Urve Palo rääkis Jõekalda/Margna jutusaates, kuidas ta ministriks sai. Ta jõi kuskil Prantsusmaal peol šampanjat kui helistas kell 11 õhtul Ivari Padar ja ütles, et paneb valitsust kokku. "Tule rahvastikuministriks, võta või jäta," oli Padar öelnud. Urve siis ütles, et kle no Ivari ma olen siin palju šampanjaklaase juba ära joonud aga et kui annad mõtlemisaega, siis ütlen ei. Aga kuna Urvel mõtlemisaega ei antud, siis võttiski ta pakkumise vastu. Nii siis Eesti saigi ühe säravamate mõtete ja tegudega ministri oma ajaloos. Vot nii, lapsed.
Lavastaja ning õppejõud Ingo Normet liitus Isamaa erakonnaga. Tubli töö, isamaalased. Sel nädalal suutsitegi vait olla ja mitte mingit kelbast ajada.
Vabaerakonnal on täna pidupäev - valitakse uus juht! Muidu business as usual ehk mitte midagi olulist ja mitte midagi sellist, mis oleks lihtsas eesti keeles ja arusaadav kõigile.
Lugejakirja Poliitanalüüsi Nädala Võitja auhind läheb Eesti 200le. Mille eest? Sest nad tulid välja oma varivalitsuse nimekirjaga. Miks see hea on? Esiteks on kohe selge, kes on selles erakonnas need inimesed, kes asju otsustavad ja on kohe selge, et kes mille eest vastutama hakkaks. Lisaks panid nad nii coolid ametinimed oma ministritele, toome need siinkohal isegi ära:

Peaminister on Priit Alamäe, majandusarengu- ja rahandusminister Indrek Nuume, kohalike omavalitsuste teenuste reformi minister Igor Taro, kodukondade võimestamise minister Kristjan Altroff, hariduse ja lõimumise minister Kristina Kallas, koolivõrgu arengu minister Hendrik Agur, teaduse arengu minister Kristiina Tõnnisson, loodusvarade kaitse ja väärindamise minister Jaak Laineste, transpordireformi minister Pirko Konsa, taristu ja ühenduste minister Meelis Niinepuu, julgeoleku ja liitlassuhete minister Margus Tsahkna. Tervishoiu ja riikliku turvavõrgu ministreid on kaks: Kadri Haller-Kikkatalo ja Liina Normet.

Kõik saavad ju aru, et päriselt selliseid nimetusi ei tuleks aga äge ju ikka lugeda. Miks ei tuleks? Mõelge nüüd ise kui absoluutselt iga ministeerium peaks põhimõtteliselt hakkama uut brändi looma ja välja vahetama kõik asjad, mis eelmise nimega olid. Eesti 200 alustaks miljonitesse eurodesse ülatuva juraga, mida kellelgil tegelikult vaja pole. Aga no kõlavad nimetused ju ikkagi.

1 kommentaar

  • digital payments agent

    18. mai 2023 - 21:40

    It?s laborious to seek out knowledgeable individuals on this topic, but you sound like you understand what you?re speaking about! Thanks

    Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Milline uudis šokeeris Sind, hea lugeja, sel suvel enim?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles