Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Maksuamet kutsub inimesi üles koputama teiste peale ja õngitseb ümbrikupalga saajaid

Maksu-ja Tolliamet muutub järjest kavalamaks!
jagamist

Sel aastal tuleb tuludeklaratsioon pisut teistmoodi: maksuamet ootab, et ümbrikupalka võtnud inimene tunnistab ise patu üles ning lisandunud on ka võimalus anda üles keegi, keda sa tead, et varjab oma tulusid.

Maksuamet tegi tänavu oma tulude deklareerimise e-keskkonda mõned olulised muudatused ja tuli välja uue lehega «Täiendused», kus on „Mõned täpsustavad küsimused“. Seda ei kuvata siiski kõigile, vaid üksnes neile, kelle puhul on maksuametil alust kahtlustada, et osa maksudest on riigile maksmata jäetud.

Kahele küsimusele vastates peab olema väga tähelepanelik

Lehel on mitmeid küsimusi, kuid kõige olulisemad on kaks alumist viimast. Eelviimase küsimusega soovitakse inimeselt teada järgmist: „Kas olete veendunud, et kogu saadud palk on tuludeklaratsiooni tabelis 5.1 deklareeritud?“

See küsimus võib tunduda igapäevane ja tavaline, kuid selle küsimusega tahab maksuamet tegelikult teada, kas oled vastu võtnud ümbrikupalka. Kui vastad küsimusele jaatavalt, tuleb maksuametile mustalt saadud töötasu pealt tulumaks tasuda.

Viimane küsimus paneb kulmud kerkima lausa kukla taha

Sama lehe lõpus on lisandunud üks oluline küsimus, mille Maksuamet on lausa tumedaks pannud, et see koheselt ka silma paistaks. Küsimus on: „Kas soovite üles anda oma sõbra, naabri, kolleegi või pereliikme, kellel teie teada on varjatud tulud?“. Kui te klikite JAH, avaneb eraldi leht, kuhu saab lahtritesse panna selle inimese nime ja muud andmed, kelle peale soovite kaebuse esitada.

Kui vastad kahele viimasele küsimusele JAH, tunnistad maksuametile, et oled võtnud ümbrikupalka ning saad üles anda ka oma tuttavad ja lähedased kõik ühekorraga. (Foto: Kuvatõmmis maksuameti lehelt)

Selle lehe algorütm on ehitatud lausa nii kavalalt, et kui te märgite alguses JAH, kuid mõtlete ümber ja ei soovi ikkagi pealekaebust teha kellegi peale, siis Maksu-ja Tolliamet näeb seda, et mõtlesite ümber ning teile helistab koheselt maksuametnik ning soovib teiega pisut vestelda antud teemal.

Kas Maksuamet loodab, et nendest kahest uuendusest tuleb ka mingit kasu?

Maksuamet usub tõepoolest, et  keegi ikka seaduserikkumise vabatahtlikult üles tunnistab ja maksud ausalt tasub. „On selliseid inimesi küll!“ vastas maksuameti teenuste osakonna teenusejuht lootusrikkalt. „Ega me siis ju näppe sahtli vahele ei pane – meie anname võimaluse hakata ausaks ja maksukuulekaks inimeseks!“

Ametniku sõnul on palju töötajaid, kes on saanud tööandjalt muist palka ametlikult, muist mustalt. „Nüüd pakumegi võimalust lõpuni ausaks hakata,“ ütles ametnik, kinnitades, et mingeid täiendavad karistusi, sanktsioone või menetlusi üles tunnistajad kartma ei pea.

„Aga maksude tasumisest pole muidugi mingit pääsu. Vana hea ütlus kehtib endiselt – elus on ainult kaks kindlat asja – surm ja maksud! Ja surmaga võid ju läbirääkimisi pidada aga mitte meiega!“

Ootused pealekaebajate osas on samuti kõrged

„Eestlane tahab alati olla naabrist parem – ja mismoodi veel sa naabrile või kellelegi teisele lähedasele paremini käru keerad kui saadad talle kaela Maksuameti?  Õige eestlase lemmiktoit on endiselt teine eestlane ja selle peale me ka loodame,“ märkis maksuametnik.

Kui palju võiks olla ausaid inimesi, kes tunnistavad üles musta palga ja kui palju võiks olla inimesi, kes annavad välja mõne oma lähedase, ametnik prognoosida siiski ei julgenud.

Möödunud aasta tulude deklareerimine algab 15. veebruaril. Esimeste tagasimaksete tegemist alustatakse 26. veebruaril.

Hea lugeja! Kas Sina plaanid ära märkida selle aasta tuludeklaratsioonis oma ümbrikupalga ja mitu lähedast või tuttavat on Sul plaanis üles anda kui varjatud tulu omajaid? Anna meile loo all kommentaarides oma täpsetest plaanidest märku!

Kommentaarid (7)

 • Amanda Voska

  4. veebr. 2019 - 14:09

  Maksuameti tublid juhid maanduvad peale lahkumist, rikastesse erafirmadesse juhtivatele ametikohtadele.

  Vasta
 • Urme

  8. veebr. 2019 - 10:02

  Kas artiklis viga ei ole? „Kas olete veendunud, et kogu saadud palk on tuludeklaratsiooni tabelis 5.1 deklareeritud?“See küsimus võib tunduda igapäevane ja tavaline, kuid selle küsimusega tahab maksuamet tegelikult teada, kas oled vastu võtnud ümbrikupalka. Kui vastad küsimusele jaatavalt, tuleb maksuametile mustalt saadud töötasu pealt tulumaks tasuda.” – mina saan aru et kui ma vastan jaatavalt siis see näitab et kõik mille ma teeninud olen on ka kirja pandud, kui ma vastaksin eitavalt siis ma annaks ju justkui märku et midagi on veel puudu sealt deklaratsioonist. Väga segane värk.

  Vasta
  • Ime

   9. veebr. 2019 - 10:14

   Ma sain samamoodi aru nagu sinagi!
   Lugesin mitu korda üle seda kohta ja mõtlesin,et kas ma olen loll 😀

   Vasta
 • Imre

  9. veebr. 2019 - 20:47

  Oled õigesti aru saanud kui kogu sinu teenitud tulu on kajastatud 5.1 all 🙂

  Vasta
 • Jaan

  12. veebr. 2019 - 09:53

  Mida veel

  Vasta
 • Fred

  12. veebr. 2019 - 14:38

  No see Lugejakiri on ammusta ajast saast, kuskohas on selline asi!? Pange kinni see saastaportaal!

  Vasta
  • lugejakiri

   12. veebr. 2019 - 15:23

   No Fred, miks sa siis kohe sõnumitooja peale närvi lähed? Kliki tugevamini hiirega ja küll see nupp seal välja ilmub lõpuks. Ära heida meelt!

   Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles