Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

MEENUTUS! Täna 70 aastat tagasi pandi Eestis alus tasuta ühistranspordile

Tasuta ühistransport Tallinnas. Kas see on sama igavene kui Isamaa, näitab juba aeg. (foto: Rene Suurkaev)
jagamist

Sel aastal täitub Tallinna tasuta ühistranspordil kuues tegutsemisaasta. Vähem on teada fakt, et inspiratsiooni selleks saadi 70 aasta tagustest sündmustest.

TÄHELEPANU! Antud artikkel sisaldab palju erinevaid kuupäevi, aastaarve ja muid numbreid. Suurema segaduse vältimiseks tasub numbrinärvilistel inimestel võtta loo lugemise kõrvale paber ja pliiats ning joonistada täpne sündmuste ajajoon!

Tahad midagi tasuta – ütle lihtsalt jah

Selleks, et teada saada, kas Tallinna elanikud tahavad tasuta linnas ringi liigelda või jah, viidi täpselt täna 7 aasta eest ehk 25.märtsil 2012 30 000 euro eest läbi kurikuulus küsitlus: „Kas toetate tasuta ühistransporditeenustele üleminekut alates 2013. aastast Tallinna ühtse piletisüsteemi liinidel”. Tallinlased vastasid toona: jah, tahame tasuta asju saada.

Seejärel võttis Tallinna linn veel 100 000 eurot maksumaksja raha ja andis selle Paavo Pettai reklaamifirmale Midfield, kes tegi valmis reklaamiklipid, et tutvustada elanikele tasuta ühistransporti, millele inimesed olid juba vastanud, et jah, nad soovivad seda.

Nüüd on juba terve Eesti haaratud tasuta ühistranspordist. (foto: ERR)

Inspiratsiooni ühistranspordi innovatsiooniks saadi varasemast ajast

Tasuta ühistranspordi õigus hakkas Tallinna linna elanikele kehtima 2013. aastal.  Kui Tallinna linnapea Edgar Savisaar tuli 2012. aastal avalikkuse ette plaaniga anda kõigile tallinlastele õigus ühissõidukitega tasuta sõita, ütles ta, et idee kui selline pole uus ja midagi sarnast on Eestis varemgi tehtud.

„Tänapäeval on raske leida mõnda ideed või innovatsiooni, mis oleks täiesti uus ja enneolematu. Kõik uued asjad on pigem mugandused mingitest vanadest ideedest ja mõtetest. Võtke kasvõi Leonardo da Vinci, kes juba 16.sajandil joonistas lennumasina, mida tänapäeval tunneme helikopteri nime all,“ rääkis Savisaar toona.

„Nii on lood ka meie tasuta ühistranspordiga – me ei pidanud üldse kaugel minevikus surkima, piisas vaid vaadata lähiajalukku, kus samuti teatud grupp eestlasi sai tasuta rongiga sõita. Nii on ka Tallinna linna tasuta ühistranspordi idee ammutanud inspiratsiooni just mõnest minevikus aset leidnud sündmusest,“ lisas Savisaar tookord.

Täna õhtul süüdati Tallinna linnavalitsuse ees ka küünlad, et meenutada 7 aasta tagust kurikuulsat küsitlust, mis lõpuks tõi kaasa tasuta ühistranspordi terves Eestis ja viis meie väikese riigi ka maailmakaardile.

Tallinna ühistransport on tasuta kõigile registreeritud linnaelanikele alates 2013. aastast. 1. juulist 2018 saab tasuta bussiga sõita ka 11 maakonnas. Tallinna tänase linnapea Taavi Aasa sõnul on võimalik, et aastal 2020 võivad juba kõik inimesed Tallinna ühistranspordis tasuta sõita.

1 kommentaar

  • Margus

    28. märts 2019 - 12:33

    Olen pettunud artikkli kuupäevavähesuses. Lugedes hoiatust artikkli ees, ootasin, et artikklis olek vähemalt 10 erinevat kuupäeva, aga kui olin artikkli läbi lugenud, olin väga pettunud kuna silma jäi ainult 4 kuupäeva.

    Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles