Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Nädala poliitanalüüs ehk vot vot vot, nüüd alles hakkab head kraami tulema!

Oiiiiiiiiii kui põnevaks nüüd lõpuks ometi läinud on Eesti muidu nii mõttetus vegeteerivas poliitikamaailmas. Nüüd on kätšhi, nüüd on sõimu, nüüd on draamat, nüüd on valitsuskriise ja nüüd on põnevust. Nüüd oleks veel vaja juurde ilusaid naisi, kiireid autosid, mõnda plahvatust ja korraliku seksiskandaali - siis võiks isegi jõulukuuse ära viia Raekoja platsilt, sest mitte miski ei säraks nii säravalt kui Eesti poliitmaastik!


Võiks arvata, et Reformierakond kasutab nüüd seda tekkinud valitsuskriisi kuidagi ära aga ei. Lihtsalt ei. Kindlasti leiaksid sealsed tagatoa ajud mingi hea nipi, kuidas ka nüüd pildil olla aga ei. Lihtsalt ei. Kallas lasi just ühe peasekretäri lahti ja võttis uue asemele. Võiks arvata, et tõmmatakse teine käik sisse aga selle asemel on sees vabakäik ja veeretakse vaba hooga.

Aga mida siis reformikad sel muidu nii actionit täis nädalal saavutasid? Saavutasid täpselt niipalju, et Kaja Kallas kiunus kaks korda, et kuidas ikka Ratas ei sobi peaministriks, toome need kiunatused siinkohal ka ära:

15.november Kaja Kallas rändeleppe taustal: peaministri roll käib Ratasele üle jõu. Tänast valitsust sisuliselt enam pole.
18.november: Jüri Ratas on ebaõnnestunud, me ei usu temasse kui valitsusjuhti, miks me peaksime ta valitsusse minema?

WOW, LIHTSALT WOW! Niimoodi panitegi Rattale ära või? Et ütled, et kle Jürka, sina küll peaministriks ei sobi ja et vaata parem minu erakonnakaaslaste tehtud klippe Youtube-ist, kus Eve Kivi, Marko Mihkelson ja Urve Tiidus ütlevad, et miks Kaja oleks parim minister Eestile.

Eriti pull on muidugi lause, et reformikad valitsusse minna ei taha. Keegi pole teid sinna ka kutsunud ega ka oota teid keegi sinna nagu tegi Kallasele asja selgeks see Keskerakonna ebameeldiv vampiiri välimusega tüüp, kes näo järgi hinnates võiks arvata, et ta magas viimati teismeliseeas, Karilaid. Vot tema.

Sellist valitsusse mitteminemise kiunu saabki ajada ainult solvunud plika nagu Kaja Kallas, kes on äärmiselt pettunud, et teda polegi veel peaministriks valitud, kuigi ta ju pani need ilusad plakatid igale poole tänavatele ja lasi ju seda klippi oksendamiseni, kuidas kõik ütlesid, et tema oleks parim peaminister.

Ainuke asi, mis Reformierakonna jaoks positiivne sel nädalal oli, olid need kaks klouni Korobeinik ja Sooäär, kes tegid mingi pressiürituse, kus nad teatasid, et nad Keskerakonda ei astu aga kandideerivad Keskerakonna ridades. Nendest lambijaanidest lahtisaamise võite küll endale töövõiduna kirja panna!

Ja see ongi siis ka kõik Reformierakonna poolt sellel toredal möödunud poliitnädalal. Äärmiselt nadi.
Keskerakonnaga seoses toimus sel nädalal justkui jube palju aga samas kui lähemalt vaatama hakata, siis oli põhimõtteliselt suvaline sitt ja saast nagu Reformilgi. Aga vaatame siis lähemalt peale.

See, et Keskerakonda uuritakse korruptsiooniga seoses, ei ole vist enam mõtet mainidagi. See on lihtsalt nii iganädalane asi, et see on muutumas tapeediks.

Okei, mainime siis selle nädala asja ka ära: Politsei uurib Tallinna kommunaalameti juhi Ain Valdmanni korruptsiooniasja. Aga Tallinna linnapea Taavi Aas ütles nii ilusti oma korruptantide palkamise põhjenduseks - aga neil on ju kogemused. Jeebus jeebus jeebus - Eesti pealinna juht ütleb, et ta võtab tööle vargaid, pätte, kaabakaid, meie kõigi raha riisujaid, sest ega ta on ju tubli poiss tegelt, kogemustega vana noh. Ja kedagi justkui ei huvitagi.

Kui sa vaatad Ain Valdmannile peale, siis piisab ühest kilomeetri kauguselt heidetud pilgust, et saada aru, et see kuradi mees ei ole puhas poiss. Ühest pilgust piisab, et teha ära see äärmiselt pinnapealne aga ka äärmiselt tõene hinnang inimese kohta. Aga ikkagi kogemustega poiss!

Aga mida siis valitsei partei ja peaminister veel sel nädalal korda saatsid? Tuleb välja, et praktiliselt mitte midagi.

Peaminister Jüri Ratas, kes juhib seda riiki ja peaks olema justkui põhiboss, on öelnud sel nädalal kahte asja seoses kriisiga:

-Jüri Ratas valitsuskriisist: katkestan Ida-Virumaa ringreisi ja õhtul koguneb Keskerakonna juhatus! Koalitsiooni töövõime on saanud tõsise löögi.
-Jüri Ratas: kui on usalduskriis, on väga palju ohte üleval.

Ja ongi kõik.

Ainukesed, kes Keskerakonda sel nädalal pildil hoidsid, olid need kaks endist reformikat rotti, kes uppuvalt laevalt lahkusid.

Korobeinik ja Sooäär, kes korraldasid mingi veidra pressiürituse, et öelda seda, mida kõik niikuinii juba teadsid - et nad solvusid reformierakonnas, et neile seal midagi head ei pakutudki ja kuidas nad leidsid siis sooja üsa Keskerakonna näol ja siis juurde kõik see hülgemöla, kuidas nad ikka kogu selle riigi paremaks teeksid.

Vist polegi olnud tükk aega piinlikumalt ja rohkem punnitatud pressiüritust kui see oli - Sooäär üritas olla popp ja noortepärane ja tsiteeris mõminaräppar nublut ja Korobeinik ei saanud seal kõrval aru, kas Sooäär lööb talle külge või mitte ja kõik nägi välja äärmiselt kohmakas ja piinlik. Ja piinlik mitte vaatajale, vaid tundus, et neil endal oli piinlik pigem.

Me arvame, et me ei liialda, kui ütleme, et neist kahest jorsist Korobeinikust ja Sooäärest ei kuule te enam tükk aega mitte kui midagi olulist ega sisulist ega tähtsat ega mitte kui midagi. Ja sellest võidab terve Eesti.
Natsidel on sel nädalal muidugi pidu. Kogu EKRE mõte ja loomus seisab ainult kahel savijalal - homode ja pagulaste vihkamisel aga erinevalt teistest erakondadest on EKRE suutnud oma rida ikka väga hästi ajada. Nende kahe asja toel. Hetkel on homod jälle tagaplaanil ja peamised on pagulased.

Aga kas EKRE ise on suutnud selle teema kuidagi suureks puhuda`? Loomulikult mitte - sotsist välisminister Sven Mikser, kes pole kolm aastat kordagi pildis olnud tõi selle EKREle lihtsalt hõbekandikul lauale. Ja lausa nii lauale, et valitsus on kriisis.

Ei saa mitte kuidagi süüdistada natse selles, et keegi neile sellise võimaluse pildis olla andis. EKRE-st oleks äärmiselt loll praegu vait olla ja mitte taguda rauda kuni see on kuum. Ei ole mitte mingit tähtsust sellel, mis selles rändeleppes tegelikult kirjas on või mida see esindab ja tähendab - praegu on kõige olulisem siiski see, et mida eestlased sellest leppest arvavad ja hetkel tundub, et mitte just eriti palju. Ja see on vesi natside veskile.

Nii et muud need EKRE-kad sel nädalal ka teinud pole kui ainult seda ränderaamistiku lepingu trummi tagunud. Isegi korraldasid mingi miitingu Stenbocki maja ees, kuhu olid kokku aetud EKRE valvemeeleavaldajad, fäänsid ja mitteniifäänsid plakatid käes, kus hoiatati, et Eestisse saabub kohe 285 miljonit pagulast. Jep, lugesite õigesti - siia tuleb kohe-kohe 285 miljonit pagulast.
Rohelised ei teinud sel nädala midagi. Kuid siiski ilmusid kaks kirjatükki, millele võiks tähelepanu pisut pöörata.

Kõigepealt ilmus uudis, et Rohelised otsustavad Reidi tee kohtuvaidluse jätkamise lähiajal. Ee, mis? Milleks sellist sitta suust välja ajada kui te ise olete samal ajal linnavalitsuses? Te müüsite ennast juba ammu maha nii et milleks selline pasa ajamine a la teeme näo, et oleme siin ikkagi looduskaitsjad ka natuke ja Reidi tee ikka ka oluline, kuigi meile tehti juba esimesel Keskerakonnaga kohtumisel selgeks, et Reidi tee asjus pole rohelistel midagi köhida.

AGA...see pole veel kõik. Zuusu kirjutas pika nutuloo Õhtulehes Roheliste teemal ja sealt koorus välja kaks olulist infokildu: 1) miks Rohelised Keskerakonnaga linnavalitsusse läksid ning 2) mida perset Rohelised üldse saavutanud on seal.

Olgem ausad - pole kummagi teema kohta mitte midagi kuulnud aga võta näpust, midagi seal ikka toimunud on. Ja siinkohal toomegi siis need kaks asja täies mahus ära, Zuusu, võta mikker üle:

"Tõele au andes olime meiegi Keskerakonnaga koalitsiooni moodustamise osas kaalutleval seisukohal. Otsus ei tulnud kergekäeliselt. Nüüd aga, pärast aastat linnavalitsuses, saame kindlalt väita, et astusime õige sammu. Varjusurmast on välja toodud energiaagentuur ja botaanikaaed, mitmete rohealade asfalteerimine on olemata jäänud, valmivad kogukondade kaasamise platvormid ja paranenud on Tallinna läbipaistvus. Koolide, lasteaedade ja kohalike kogukondade juurde on kerkimas aiandid, linnale kuuluvatele hoonetele rajatakse päikesepargid, otsustusprotsessides arvestatakse järjest enam kliimamuutustega, Tallinn liitus pestitsiidivabade linnade võrgustikuga jne. Kui me oleksime ninad püsti ajanud ja teatanud, et Keskerakonnaga Rohelised ei mängi, oleksid need muudatused olemata. Võitnud oleks ehk mõne “ainult nii ja mitte kunagi teisiti” mõtleja egod, võimalik, et Eestimaa Roheliste populistlik klišee-populaarsuski, aga kaotanud oleks Eesti poliitiline kultuur ning kogu roheline maailmavaade ja kogukond. Rääkimata loodusest."
Sotsid sotsid sotsid, teie ikka suudate üllatada kõiki. Mitte kunagi positiivselt aga siiski suudate üllatada. Ei oskagi kohe kuskilt peale hakatagi, sest teemasid teiega jätkub: Ossinovski ja Tsahkna koos suitsetamise tagajärjel kukub valitsus ja Sven Mikser on terve Eesti inimesed tagajalgadele ajanud oma rändelepingu asjaga.

Terve Eesti räägib täna sotsidest - olgu siis peene kristalliga kaetud söögilaua taga kuskil peenes restoranis veel peenemate inimestega kuni peeruvalgel muldpõrandaga maakateni välja - sotsid ja nende tegemised on kõigi huulil.

Alustame siis Mikseriga. Öelgu ükskõik mida aga Mikser on Eesti Vabariigi välisminister. Jah, ta pole kolm aastat olnud kordagi pildil ja mitte keegi ei teadnud enne seda nädalat, kes on meie välisminister aga sellel oli ka põhjus - Mikser tegeles kuskil kabinetivaikuses ÜRO rändelepingu raamistikuga aga unustas vist kõigile teistele öelda, et ta sellega tegeleb. Marssis siis rõõmsalt sellega valitsusse ja eeldas muidugi, et kui tuleb sots Mikser mingi uue vägeva asjaga kuskilt maailmast, siis siinne matsirahvas langeb põlvili ja kuulab haritud ringireisinud meest suu ammuli ja kirjutab kõigele alla, mis poolväljamaa mees sealt väljamaalt meile toob. Aga võta näpust.

Tekib tahtmatult küsimus, et kas tõesti on Mikser nii loll, et ta ei näinud ette, et sellest asjast võib tulla ikka korralik sitt ja see sitt lendab ventikasse. Ei ole absoluutselt mitte mingit tähtsust, et mis on selle rändeleppe sisu või tähendus jne - nüüd täna loeb ainult see, mis kontekst sellele antud on ja kes seda suurepärast võimalust ära kasutanud on. EKRE võttis selle teema enda omaks, keeras loomulikult asja oma natsisousti ja sealt enam tagasiteed polnud - nüüd arvabki pool Eestit, et kohe kohe saabub siia sadu miljoneid pagulasi ja Eesti riik kui selline lakkab olemast kui EKRE mehed puldis pole. Tubli töö, Mikser.

Teine asi ja noh see väiksem asi on see, et Ossinovski on viinud valitsuse kokkukukkumise piirini. Loomulikult sellesama rändeleppe asja pärast. Toome ära mõned pealkirjad sellest nädalast:

-Mart Luik: sotsid lõid noa koalitsiooni ribide vahele.
-Jevgeni Ossinovski: valitsuskoalitsioon sellisel kujul jätkata ei saa.
-Ossinovski nõuab Reinsalu maha võtmist
-Ossinovski jäi endale kindlaks: SDE koos Isamaaga valitsusse ei jää
-Valitsus näitas ÜRO rändeleppele punast tuld: Sven Mikseri toetava ettepaneku purustas Urmas Reinsalu vastumeelsus
-Kas valitsus laguneb? Sven Mikser: poliitilist koostööd ja ühismeelt selles valitsuses enam pole
-Sven Mikser pahandas Ratasega: sellise valeinfo kampaania korral ei saa juhtida valitsust vagunist, vaid seda peab tegema vedurist
-Jaak Madison: Sven Mikser on sotsist riigireetur
-Mart Helme: välisminister Sven Mikser peab valitsusest lahkuma

Ehk siis sotside minister ei ole teinud oma tööd hästi ja nad süüdistavad teisi selles, et teised nüüd ära kasutavad seda, et sotside minister pole oma tööd hästi teinud. Ja selle tagajärjel kukub valitsus kokku. Amazing.
Isamaa liit on EKRE kõrval ilmselt üks suurimaid võitjaid kogu selles valitsuskriisi asjas. Aga nagu Isamaa liidu äärmiselt eemaletõukavatele tüüpidele kohane, ajasid nad ka seda asja äärmiselt eemaletõukavalt ja rõvedalt. Isamaa enda tüübid teadsid väga hästi ja väga ammu, millega Mikser tegeleb ja millele ta valitsuse toetust küsima tuleb.

Kuid niipea kui Isamaa limukad nägid, et EKRE hakkab saama plusspunkte rändeleppe mahategemisest, otsustasid nad viimasel hetkel ümber ning tõmbasid oma koalitsioonipartneril sotsidel vaiba alt ära ja läksid EKRE paati. EKREga võib mitte nõus olla ja pidada neid õigustatult natsideks ja kõigeks muuks aga nii madalale kui langes Isamaa liit oma limukatega, ei langenud isegi EKRE.

Ehk siis on kindel, et Isamaa siit mingeid plusspunkte normaalsete inimeste hulgas ei saanud, võib neid ikkagi pidada võitjaks, sest nende valijad nägid, et nende valitavad pole oma nägu muutnud ja on endiselt need rõvedad selja tagant pussitajad nagu kõik neid tunnevad. Väga lame aga siiski ootuspärane, sest nii nagu prussakad elavad üle tuumatalve, on ka Isamaa igavene.
Vabaerakonna uus juht Kaul Nurm ütles sel nädalal, et Vabaerakond ei lähe kindlasti Isamaa asemel valitsusse.

Hea, et see nüüd selgeks sai.
Erakond Eesti 200 alles uurib liikmetelt kandideerimissoove. Ahah.

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles