Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Nädala poliitikaülevaade ehk kaua see jama veel kestab nüüd?

Valimised olid aga valitsust veel mitte. Kannatame edasi.

Valimised on lõpuks ometi läbi. Täna on olukord selline, et uut valitsust pole ikka veel paigas. Vaatame siis peale, millega meie poliitikud möödunud nädalal silma jäid. PS. Kui sa igatsed taga neid poliitreklaame, on 97% tõenäosus, et oled psühhopaat.


Reformierakond võitis valimised ja hakkas loomulikult aktiivselt otsima neid, kellega koos valitsus moodustada. Kaja Kallas, kes võitis klassi populaarseima õpilase konkursi, kutsus esimesena tantsule ühe vanema klassi poisi Jüri, kes paar tiiru Kajaga tegi aga siis läks nurka tagasi mossitama, sest tema sõpradele Kaja tantsustiil eriti meeldinud. Kaja solvus pisut talle antud korvi pärast.

Kaja ise kommenteeris, et Jürka oligi niikuinii natuke paksuke ja kohmakas ja astus talle kogu aeg kinga peale.

Nüüd otsib Kaja uut tantsupartnerit ja on visanud pilgu peale kahele mehele - üks on häbelik aga klassi priimus Jevgeni ja teine pikk kiitsakas kooli majandusjuhataja Helir-Valdor. Jevgeni pole veel erilist vaimustust üles näidanud Kaja osas, ilmselt lakub veel haavu, et ei saanud klassi popimaiks. Helir-Valdor seevastu tunneb end nüüd kui balli kuninganna - peale Kaja tahab temaga tantsida ka see ümar poiss Jürka.

Kaja probleem on selles, et järgmine tants on puntratants ja seda ta üksi või kaksi tantsida ei saa. Tema peab nüüd korraga tantsuplatsile saama nii Jevgeni kui Helir-Valdori. Las see vanema klassi jorss Jürka siis vaatab kadedalt pealt kuidas nad kolmekesi puntratantsu tantsivad.

Jääme siis ootama, kuidas õnnestub Kajal kutse tantsule uuel nädalal. On suur oht, et mehed tahavad hoopis omavahel seda puntratantsu tantsida ja siis võib juhtuda, et Kaja ei võeta üldse punti.
Keskerakond sai valimistel teise tulemuse. Loomulikult ootasid nad valimisvõitu aga seda ei tulnud. Nüüd on suur oht, et kogu see pikalt üles ehitatud toiduahel kukub kokku - Keskerakonna käes oli ju terve Eesti - valitsuses oli nende käes peaministrikoht ja pealinnas valitsevad samuti nemad. Nüüd on suur oht, et üks suur toiduallikas kaob üldse ära.

Aga see ei tähenda, et Jürka jookseks ennast nüüd odavalt müüma. Jürka on ise ka öelnud, et koalitsiooni iga hinnaga ei minda. Selle asemel on Jürka hoopis hakanud vaikselt flirtima Mart Helme ja Isamaa pundiga. et koos hoopis ise uus valitsus teha. Kuigi ta on ise selgelt öelnud, et EKREga koos punti kokku panema ei hakata kui EKRE oma vaateid ei muuda.

Seega, kui tulebki uus valitsus, kus on keskid, ekre ja isamaa, tähendab see seda, et kas ekre taganes oma jäigast maailmavaatest või taganes Jürka oma lubadusest ekrega koostööd mitte teha. Kumb küll on reaalsem?

Aga Jürka võib ju suurt pomo ja ülbikut mängida aga tegelikult on keskidel ilmselt väike paanika majas küll - reklaamiarved tulevad kohe peale valimiste eest ja muud jamad ka endiselt seljas. Ega väga palju ja kaua enam ilmselt pipardada ei saa.

Samal teemal kirjutas ka Eesti Ekspress, kes pani loole suurepärase pealkirja: Jüri Ratas tõmbas Abdul Turayl naha üle kõrvade
EKRE sai valimistel kolmanda koha ja suurendas oma kohtade arvu riigikogus lausa 19 kohani. Ehk nende valimiste üks võitjatest oli kindlasti EKRE. Tuleb välja, et Mart Helme taktika oli õige - ole ise miljonärist mõisahärra ja kasuta retoorikat, et kõikides matside probleemides on süüdi kõik teised mõisahärrad peal tema. Tema on hea mõisahärra ja tahab vaestele matsidele ainult head. Taktika töötas - 100 000 eestlast leidis, et just miljonärist mõisahärra toob selle suure muutuse.

Kas EKRE valitsusse ka saab, veel ei tea. Aga üks on kindel - EKRE saatis oma Tartu esinumbri ja rohkem hääli saanud tüübi asemel riigikokku Ruuben Kaalepi, keda isegi Tartus Zavoodi ei lasta.

Ja muide, Jüri Ratas helistas juba Mart Helmele möödunud nädalal. Nii et midagi kindlasti susiseb.
Rohelised jäid seekord riigikogust välja. Ei aidanud Anu Saagim ega ussirohi. Nüüd soovivad rohelised, et e-hääled loetaks uuesti üle. Tõenäoliselt väheneb nende toetus veelgi - nende asemel ei puutuks seda asja rohkem hetkel.

Aga Tallinna volikogu otsustas avalikel üritustel keelata plastnõud. Nii et asi seegi.
Sotsid põrusid neil valimistel korralikult ja ega siin ilmselt mingeid erilisi saladusi pole, miks. Tarandi jauramine Toompeal, aktsiisid ja Vakra. Aga vaatamata sellele on sotsidel endiselt võimalus valitsusse pääseda kui Reform otsustab nüüd nendega tantsida. See võib juhtuda juba lähiajal.

Aga pole kahtlustki, et sotsidel pole uues valitsuses küll mingit erilist köhimisõigust, lihtsalt kohatäide ja ilusad silmad vaikiva suu kohal.

Omaette teema on veel nüüd selles, et kellest saab sotside uus esimees. Tõenäoliselt Ossinovski sealt kohalt minema nüüd kihutatakse. Kas kedagi mõistlikumat on asemele üldse võtta? See Õnne 13 tüüp?
Isamaa tegi neil valimistel neljanda tulemuse ja üllatas sellega paljusid, sest reitingud seda küll ei näidanud. Nüüd, kui Reformi ja Keski plaanist midagi välja ei tulnud, on Isamaa järsku peo nõutuim pruut.

Seeder juba käibki mööda linna ringi, valge pruudiloor peas ja peksab kaikaga kosjasoovijaid eemale. Ilmselt saavad nemadki koos sotsidega valitsusse aga ilmselt pisut parema positsiooni kui sotsid.

Nii et jutud Isamaa surmast olid taaskord liialdatud. Küll aga sooviks nüüd näha seda summat, mis Isamaa reklaamile kulutas. Pakume, et sealt on mingi korralik jama veel tulemas.
Vabaerakond tegi oma tulemuse neil valimistel ära - nad on valijate häälte vabad, riigikogu kohtade vabad ja üleüldse vabad nüüd kõigest.
Eesti 200 jäi üsna napilt riigikogust välja. On palju spekuleeritud, et peamiseks põhjuseks oli see bussipeatuse venelaste ja eestlaste plakat, millest osad lausa südari said. Või siis see jauramine vabaduse väljakul, kus Eesti 200 liige lapsekäruga suuri Odini sõdalasi ründas. Mine võta kõnni, milles asi nüüd täpselt oli aga riigikogusse nad ei saanud.

Aga vähemalt tõid nad Tallinna kesklinna lennuki.

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles