Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

PAIGAS! Pätsi pea monument rajatakse Estonia teatri kõrvale, Viljandisse kerkib Pätsi peenis

Kui Tallinna maetakse Päts maha nii, et ainult pea jääb välja, siis Viljandisse kerkib Pätsi peenis.
jagamist

Konstantin Pätsi üleeestiliste mälestusmärkide ideekonkursil on paika saanud juba kaks võidutööd: Tallinna Estonia teatri kõrvale püstitatakse kavand „Riigipea“ ehk Pätsi üleelusuurune pea. Viljandisse kerkib aga Pätsi peenis, võidutööl nimeks „Riigipea mõnument“.

Välja on veel valimata Pätsi vasaku käe monument (asukoht Jõhvi), parema käe monument (Kärdla) ning ka parema ja vasaku jala monumendid (vastavalt Ruhnus ja Võrus).

Moodustati eraldi žürii

Riigipea Konstatin Pätsi üleeestiliste monumentide leidmiseks moodustati eraldi žürii, kes pidi lisaks võidutöödele valima välja ka Pätsi erinevate kehaosadele pühendatud monumentide asukoha.

Žürii esimehe, Tallinna Ülikooli emeriitprofessor Rein Veidemanni sõnul eeldas otsuseni jõudmine põhjalikke arutelusid ja ajude poleerimist.

„Žüriis jagus vaidlemist selle üle, millised teosed Pätsi rolli ja tähendust Eesti ühiskonna jaoks kõige paremini edasi annavad ja kus ning päris üksmeelele ei jõutudki. Aga otsustavaks kaalukeeleks osutusid vähemalt nende kahe teose kunstiline väärtus, ajalooline tõelevastavus ning mõjusus linnaruumis,“ selgitas ta.

Päts oli suurem kui Eesti

„Päts oli vaieldamatult suur riigimees, kelle tehtud otsustest ei saadud omal ajal tõenäoliselt alati aru,“ sõnas Veidemann.

„Juba toona spekuleeriti, et Pätsi otsuste taga ei pruukinud alati olla ülemises peas sündinud mõtted ja ideed,“ märkis Veidemann.

„Kui Tallinnasse püstitatava üleelusuuruses Pätsi pea monumendi kavandi ja selle asukoha osas palju vaidlusi polnud, siis Pätsi peenise osas olid lood juba hoopis teised. Vaidlused kujunesid kohati nii keeruliseks ja väsitavaks, et nii mõnigi žüriiliige oli õhtuks täitsa lonti vajunud,“ meenutab žürii esimees Rein Veidemann.

Viljandi esimene mõnument

„Kõigile oli selge, et mõnument peab kerkima Pätsi peenisele aga palju vaidlusi tekitas just asukoht. Õnneks lõpuks suutsime siiski Eesti kaarti appi võttes kokku leppida enamvähem kõiki rahuldava asukoha,“ märkis Veidemann.

Kuidas valiti Pätsi üleeestiliste monumentide asukohta – aga just nii!

„Ka teeb žürii nüüd võidutöö autorile väikese täiendusettepaneku – näiteks tundus kõigile žürii liikmetele, et Pätsi peenisele pühendatud monument võiks olla purskkaevu stiilis,“ kommenteeris ta.

Viljandi kesklinna kerkib juba üsna pea Pätsi peenisele pühendatud mõnument.

Veidemanni sõnul jätkab žürii veel tööd, sest kuigi paigas on Pätsi jalgadele ja kätele pühendatud monumentide asukohad, pole veel tehtud lõplikke otsuseid võidutööde kavandite osas.

Hea lugeja! Mida arvad Sina nendest kahest värskest Konstantin Pätsile pühendatud monumendist? Anna aga julgelt oma arvamusest märku loo all kommentaarides!

SEOTUD LOOD:

Helme nõuab Tallinnalt Vana Toomase väljavahetamist, sest praegune kuju propageerivat geiseksi

KAHJU! Tallinn lükkab Stroomi randa planeeritud Eesti Kõige Ausama Poliitiku samba rajamise edasi

Hakka Lugejakiri.ee jälgijaks Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha!

Kommentaarid (5)

 • Aare Tesaar

  30. juuni 2020 - 16:30

  Siin paistab terav diplomaatiline konflikt tulemas, see võib lausa sõjaks kujuneda!
  Mõelge ise–kui üks jalg on Ruhnus, teine Võrus, peenis Viljandis, siis see, mis tuleb välja urruaugust, peaks moodustama ju Läti?

  Teisalt saab nüüd mõistetavaks, miks ostetakse Eestile suures koguses sõjatehnikat ja varustust…Ega pääle Läti meil kellegi teisega eriti sõdida ei õnnestukski.

  Vasta
  • lugejakiri

   30. juuni 2020 - 18:59

   Igati nõus – siit on suurem jama tulemas!

   Vasta
 • asda

  20. aug. 2020 - 07:56

  tra lykka see p2tsi munn n2kku endale tolgus

  Vasta
 • R.

  22. okt. 2022 - 16:48

  maitsetu nali, vabandust. käte ja jalgade monumentidest rääkimine on naljakas, selle peenise oleks vôinud seekord välja jätta.

  Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles