Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

PAIGAS! Rahvusooper Estonia avaldas uuendatud juurdeehituse lõpliku kavandi

Just selline hakkab juba lähitulevikus välja nägema Estonia juurdeehitus. (foto: Rahvusooper Estonia)
jagamist

Planeeritud juurdeehitus kasutab välise fassaadi jaoks populaarseks osutunud Konstantin Pätsi ausamba konkursi võidutööd „Riigipea”, mis samal ajal täidab ka vanalinna poolt tulijate jaoks valgusfoori funktsiooni.

Täna avalikustas Rahvusooper Estonia uuendatud kavandi planeeritud juurdeehitusest, mis ooperimaja peadirektori Ott Maateni sõnul on lähedasem lõpp-produktile ja aitab loodetavasti esmasest eskiisist tõusnud poleemikat veidi rahustada.

Ainulaadne konstruktsioon

Täiendatud kavandi avalikustamine järgnes eilsele Riigikogu kultuurikomisjoni otsusele juurdeehituse rahastust toetada ja riigikogu hääletusele saata. „Saame oma plaanidega nüüd ilusti edasi minna!” sõnas Maaten.

Nagu algne plaan ette nägi, kätkeb ooperimaja juurdeehitus endas uut 1200-kohalist ooperisaali.

“Senini on tegelikult oopereid lavastatud saalis, mis omal ajal ehitati sõnateatri tarbeks ja mille kõla ei pruugi olla nii ideaalne. Juba vanema aja ooperisaale ehitati väga kindlate kriteeriumite alusel, tänapäeval on aga tehnoloogia seda veelgi täiustanud,” märkis ooperimaja juht.

„Kas teadsite, et inimkolp on tegelikult ideaalne kajakamber? Sydney ooperimaja näeb välja nagu nõudekuivatusrest, Kopenhaageni ooperimaja näeb välja nagu UFO, kuskil mujal pole ooperimaja, mis asuks peakolu sees – miks mitte luua midagi säärast Tallinnasse?” küsib Maaten.

Rahvusooper Estonia juurdeehitis hakkab täitma ka hiigelsuure valgusfoori funktsiooni. (foto: Rahvusooper Estonia)

“Ma usun, et sellest kujuneb üks linna tõmbenumbreid – mõtlik muusikat täis Konstantin Pätsi pea vaatamas vanalinna poole,” sõnas Maaten, tutvustades kavandi kontseptsiooni.

„Saime tegelikult inspiratsiooni Mati Karmini kuulsalt ausambalt Jaak Joalale ja samas oleme ennegi bussipeatustes ootajate rõõmuks mõnd karjuvat aariat üle Teatri väljaku lasknud. Lisaks fooritulede näitamisele avanevad teatud kellaaegadel Konstantin Pätsi silmad ja suu valgusšõuks ning kõlaritest kostub paremik hetkel mängukavas olevast programmist,” kirjeldas Maaten uue juurdeehituse funktsionaalsust.

Kultuuriline märgilisus

„Semiootiliselt on tegemist ju võiduga. 20- 30-ndatel aastatel kujunes Estonia meie riigi kultuuritempliks. Ja kes siis veel on selle aja nägu või pea, kui mitte meie esimene president Konstantin Päts?”

“Nii tema pea sees toimuvad ooperietendused kui ka tema pead külastavad inimesed on justkui tema mõtteidud tänases vabas Eestis!” sõnas Ott Maaten.

Uuendatud Rahvusooper Estonia juurdeehituse kavandiga loodetakse rahustada nii ärritunud tallinlasi kui ka Muinsuskaitset, kes esmastest plaanidest tagajalgadele tõusid. Tänu Riigikogu kultuurkomisjonist tulnud otsusele on lootust, et juurdeehituse konstruktsioon algab juba tänavu või tuleval aasta.

Rahvusooper Estonia uue kavandiga käis tutvumas meie püstolreporter Holger-Hendrik Hang.

Hea lugeja – kas oled rahul rahvusooper Estonia lõpliku juurdeehituse kavandiga, mis on lõplik ja mida enam ei muudeta ehk Sinu arvamus tegelikult ei loe enam kottigi? Anna oma arvamusest märku loo all kommentaarides!

Kas Sina polegi veel toetanud Eesti kõige usaldusväärsema ja tõsiseltvõetavama uudisteportaali Lugejakiri.ee ilmumist? Kliki siia ja pane õlg alla!

Kommentaarid (3)

 • Tartus

  4. mai 2021 - 10:01

  Võiks ju kaa midagi sama innovatiivset olla – teeks ntx vabaõhu SÜKU. Virtuaalse. Niiet ühtki puud pargis ka ei raiuks. Astud ligi – paned vastavad prillid ette ja kaifuitad mööda olematut hoonet ringi vms. Läheks umbes sama kalliks – aga kesklinna park jääks alles? Või kui tõesti muidu ei saa, siis teeks hoonest hologrammi. Hoone nagu on – aga käega katsuda ei saa ning kõik puud on püsti.

  Vasta
  • maria

   4. mai 2021 - 12:23

   Veebruaris -20 kraadiga on väga mõnus pargis holotada ju.

   Vasta
 • Kapten Schults

  4. mai 2021 - 14:44

  Idee Konstantini värvilistest silmadest on tegelikult algselt pärit Kaja Kallase Valgest raamatust. Õhtusel ajal peaks sealt tulev valgus laotuma üle terve Eestimaa, andes sellega rahvale märku parasjagu valitsevast ohutasemest. Kui silmad on rohelised, siis miks ka mitte, võib külastada isegi ooperit!
  Kolba sees on aga tõepoolest üks ruum, mida siin on nimetatud lihtsustatult “kajakambriks”.
  Tegelikult aga – ja sõna otsese mõttes, ongi tegemist peaministri tööruumiga. Tähelepanelik vaatleja leiaks sealt nelja värvilise nupuga puldi, kust kogu riigielu juhtimine toimuma hakkaks. On mõeldud siin muidugi ka peaministri turvalisusele, sest ta ei pea enam piirangutest närviliseks muutunud rahvaga nii vahetult suhtlema. (võib tekitada läbipõlemist)
  Eelnevalt on muidugi kodanikele teada antud, mida täpselt ühe või teise tulukese süttimise korral Konstantini silmades, teha. “Ja ärgu keegi tulgu siis ütlema, et ta midagi sellest varem kuulnud pole olnud!” paneb üks Kallase nõuandjast südamele. Ja teine lisab: “Kui, siis saate edaspidi süüdistada vaid iseennast!”

  Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles