Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Riik tegi otsuse: Tanel Padar tahtis 41 miljonit eurot kassetitasuna, saab 2 miljonit kassetti

Eesti loomeinimestele eraldatud VHSid, CD-d, kassettid jne, mis loetakse nüüd tasuks nende "loomingu" eest.
jagamist

Eesti loomeinimesed eesotsas Tanel Padariga pöördusid sügisel kohtusse, et nõuda riigilt saamata jäänud isiklikuks tarbeks kopeerimise tasud nelja aasta eest summas 41 miljonit eurot. Nüüd tegi riik otsuse – raha loomeinimesed loomulikult ei saa, saavad hoopis hunniku kasutatud kassette ja CD plaate.

Üheksa autorikaitseorganisatsiooni teatasid septembris, et nõuavad riigilt aastate 2014–2017 eest niinimetatud tühja kasseti tasuga seoses kokku 42 miljonit eurot ning pöörduvad selleks riigikohtusse.

„Kõik need üheksa loomeliitu on veendunud, et kõige pikaajalisem Euroopa Liidu õiguse rikkumine Eestis on seotud autoriõiguse seaduse rikkumisega ning kannatajaks on meie kultuur, rahastamata kultuuriprojektid ja loomeinimesed,“ seisis loomeinimeste avalduses toona.

Riik on vastupidisel seisukohal

„Riik ei saa kuidagi nõustuda nn loomeinimeste väitega, et kannatajateks olid meie kultuur ja loomeinimesed. Me analüüsisime kõikide nende 8641 loomeinimese loomingut neljal kõnealusel aastal ja tulemus oli jahmatav – kannatajaks oli hoopis tavaline eestlane, kellele kõike seda kraami „loomingu“ pähe maha üritati müüa,“ märkis Reinsalu avalduses.

“Eestlane tugev ja kannatab kõik ära- müts maha nende ees. Käia neli aastat järjest taolistel teatrietendustel, kuulata sellist muusikat ja vaadata neid filme – iga rahvus sellega hakkama juba ei saaks,” nentis justiitsminister.

„Selle analüüsi põhjal oli meil otsust juba kerge teha – jah, autorid peavad tasu saama aga õiglast, mitte pastakast imetud ja ebarealistlikku. Niisiis saigi tehtud kerge otsus, et jagame neile loomeinimestele laiali Eesti Rahvusringhäälingu keldrites vedelevad kasutatud kassetid, VHSid, CD plaadid jne. See on igati win-win situatsioon kõigile – loomeinimesed saavad tasu ja riik saab kasutust kolast lahti,“ arvas Reinsalu.

Tanel Padari osa nn kassetimaksust. Riik on tema ja ta loomingu suhtes olnud helde kui taolise tasu välja määras.

Riik loodab, et loomeinimesed pingutavad nüüd pisut rohkem

Esialgse plaani järgi jagatakse kogu see kasutu hunnik kassete ja muid vanu plaate võrdselt järgnevate orgnisatsioonide vahel: Eesti Autorite Ühing, Eesti Näitlejate Liit, Eesti Lavastajate Liit, Eesti Lavastuskunstnike Liit, Eesti Interpreetide Liit, Eesti Heliloojate Liit, Eesti Esitajate Liit, Eesti Fonogrammitootjate Ühing ja Eesti Audiovisuaalautorite Liit.

„Usun,et peale riigi nii heldet otsust on ka loomeinimestel rohkem motivatsiooni pakkuda publikule senisest kvaliteetsemat loomingut ja tõestada end nii, et tavaline eestlane rohkem kannatama ei peaks,“ lisas minister.

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles