Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Soome uueks peaministriks saab 4-aastane Sanna-Marin

Soome uus peaminister, 4-aastane Sanna Marin tegemas endale selgeks riigijuhtimise põhimõtteid. (foto: Sanna lapsehoidja)
jagamist

Kui 4-aastane Marin kinnitatakse sel nädalal Soome valitsusjuhiks, saab temast Soome ajaloo noorim peaminister ja üks maailma noorimaid peaministreid. Ka teised uue valitsuse ministrid on kõik eelkooliealised.

Soome on esimene riik maailmas, kes katsetab riigivalitsemises nö puhta lehe poliitikat, kus riiki juhivad noored veel rikkumata inimalged.

Innovaatiline Soome

„Me oleme tänaseks katsetanud läbi igasugused valitsemisviisid ja mitte ükski pole töötanud nii, nagu üks õige riigijuhtimine olema peaks,“ kommenteeris Turku Ülikooli professor ja käesoleva innovaatilise projekti eestvedaja Jari-Pekka Tammelainen.

„Seetõttu keeramegi Soome ajaloos täiesti uue lehekülje ja laseme valitsust juhtima pundi 4-aastaseid, kes on rikkumata  puhtad lehed ning kes annavad Soome valitsemisele kindlasti täiesti teise suuna,“ ütles Tammelainen kommentaariks.

„Tehniliselt hakkab asi välja nägema nii, et uuele valitsusjuhile ja tema ministritele selgitatakse kõik seaduseelnõud ning riiklikud otsused võimalikult lihtsalt lahti ja nemad siis otsustavad, kas nad ütlevad „Kyllä“ või „Näkää“ või mis iganes eitusvorm neile mugavam on,“ selgitas professor.

Uue valitsuse istungisaali valmistatakse juba varakult ette, et uue peaministri ja ministrite tulekuks oleks kõik ideaalselt sassis.

Uus peaminister väga võimekas

Sanna Marin valiti eile Soome Sotsiaaldemokraatliku Partei (SDP) peaministrikandidaadiks.

Marin oli oma sõimerühmas esimene, kes lõpetas mähkmetesse kakamise ja kes valiti seal korduvalt ka rühma kõneisikuks, sest tema oskas tookord juba kolme sõna, millest olid kasvatajad võimelised aru saama.

Lasteaiakarjääri alustas ta Tamperest, kus juhtis aastaid mänguklotside jagamist teistele lastele. Samuti oli ta pikka aega vastutav punase rehaga mängimise graafiku eest.

Marin oskab end jonnimata ise riidesse panna ning peab lugu korrast nii eraelus kui ka poliitikas.

Marini jaoks on oluline, et peetakse kinni headest valitsemistavadest: ei kakata sinna, kus tööd tehakse; vähem-lalinat, rohkem otsustamist ning lutipudelid jäävad valitsuse ukse taha.

Soome uus innovaatiline lastevalitsus kinnitatakse ametisse esimesel võimalusel.

Hakka meie jälgijaks Facebookis (kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha!

1 kommentaar

 • sarisittur

  12. dets. 2019 - 23:56

  Väga innovatiivne.
  Meil on ka kindlasti võtta andekaid ja potentsiaalikaid mudilasi, keda võiks riigipiruka juurde lasta.
  Kahe käega poolt

  Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles