Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Täielik raharaiskamine või super idee? Tänavusel paraadil marsivad sõdurid, lilled püssitorudes

Sellised näevad sel aastal paraadil välja meie tublid sõdurid, relvad käes ja lilled kaunistamas relvi! (foto: Liis Treimann)
jagamist

Tänavune Eesti Vabariigi 101. aastapäeva paraad tuleb pisut teistsugune – kaitsevägi ostab tuhandeid lilli ning need pannakse kaunistuseks iga paraadil osaleja relvatorru. Lilled lähevad riigile maksma ligi 50 000 eurot.

„Otsustasime jah, et teeme tänavu pisut erilisema ja rõõmsameelsema paraadi. Paraadi korraldamise ajurünnaku käigus jäi sõelale meie hinnangul parim idee – panna kõikidele paraadil osalevate sõdurite relvatorudesse kaunistuseks lill. Lill püssitorus sümboliseerib rahu ja seda taotleb ka meie kaitsevägi – me pole mitte sõjavägi, vaid rahu kaitsev vägi,“ ütles Eesti Kaitseväe juhataja Martin Herem.

Idee ise pole midagi uut, kuid on endiselt päevakajaline

Idee panna lill relvatorusse pole ajaloole mõeldes midagi uut. Kui liitlaste väed saabusid Euroopasse II Maailmasõja ajal, tervitati neid paljudes Euroopa riikides just lilledega, mis visati tankidele ja jagati marssivatele sõduritele.

Patsifist paneb lille sõduri relvatorru. (foto: Bernie Boston)

Tõelise hoo sai selline liikumine sisse aga 1967.aastal kui Ameerika fotograaf Bernie Boston tegi kuulsa klõpsu „Flower Power“ ehk „Lille Jõud“, kus kujutatakse Vietnami sõja vastu protesteerijat paigutamas meeleavaldust kontrolliva sõjaväelase relvatorru üht lilleõit. Foto sai hetkega maailmakuulsaks kui rahu sümbol.

Lilled pannakse ka tankitorudesse

Kaitsevägi ei pane lilli mitte ainult sõdurite püssitorudesse, vaid ilusad kaunistused saavad ka kõik paraadil osalevad tankid ja liikuvsuurtükid.

„Täna kui kogu maailm pigem võidurelvastub ja Venemaa ja USA taganesid keskmaa tuumajõudude leppest ning paljudes maailma riikides toimub kodusõda, on taolise rahusõnumi saatmine maailmale väga vajalik,“ arvab Herem.

Sellised näevad tänavusel aastal paraadil välja meie liitlaste tankid ja liikuvsuurtükid. (foto: Albert Truuvärt)

„Ma olen enam kui kindel, et pääseme selle ilusa lahendusega kogu maailma pressi – milline ajaleht ei tahaks ära printida lugu, kus NATO liikmesriigi sõdurid marsivad oma riigi tähtsaima pidupäeva puhul paraadil, lilled püssitorus. Ma söön oma kiivri ära kui maailma meediat see sümboolne rahusõnum põrmugi ei huvita,“ lubab kaitseväe juhataja naerdes.

Kes paraadil osalevad?

Paraadist võtab osa üle 900 osaleja ja ligi poolsada ühikut tehnikat, kokku osaleb paraadil 44 lippu, 4 kompaniid, 2 patareid, 15 rühma ja 2 orkestrit.

Esindatud on kõik Eesti kaitseväe liigid ning muud militaarse suunitlusega asutused.  Liitlastest on paraadil esindatud Saksamaa, Taani, Prantsusmaa, Läti, Leedu, Poola ja Ameerika Ühendriikide liputoimkonnad. Samuti osalevad paraadil NATO Eesti lahingugruppi kuuluvad Suurbritannia ja Belgia üksused ning Ameerika Ühendriikide merejalaväelaste üksus.

Ka kõik liitlased saavad oma relvadesse kaunistuseks lilled.

Viru tänava lillemüüjatel tuleb pidupäev

„Kuna riik oli nii lahke ja eraldas meie ürituseks sellise summa lillede ostmiseks, siis sai lillede soetamiseks mõeldud välja ka kohalikku majandus turgutav plaan – osta lilled kohalikest lilleputkadest.  Nimelt on logistiliselt kõige mõistlikum osta need lilled Viru tänava alguse putkadest, kust ka paraadil osalejad vanalinna sisenevad,“ selgitas kaitseväe juhataja.

„Pärast paraadi oleme lubanud sõduritel kõik lilled ka vabalt ära jagada – miks mitte oma emadele ja vanaemadele näiteks, kes neile kaasa elama tulevad,“ lubab Herem.

Viru tänava lillemüüjatelt ei õnnestunud kahjuks mõistlikku kommentaari saada, sest kõik minestasid telefoni otsa ära kui neile uudisest teatasime ja kommentaari palusime.

Kas kaitseväe juhataja tuleb paraadile sellise look-iga, lill kõrva taga? Veel ei tea – see on üllatus. (foto: Anna Aurelia Minev)

Paraadile tasub juba varakult kohale tulla

Eesti Vabariigi 101. aastapäeva paraad peetakse Tallinnas 24. veebruaril algusega kell 12, paraadi peaproov on Vabaduse väljakul 23. veebruaril kell 21.00.

Üksused rivistuvad 24. veebruaril Vabaduse väljakule kell 11.15. Paraadi võtab vastu Vabariigi President Kersti Kaljulaid, paraadi juhatab kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem.

Küsimusele, et kas kaitseväe juhataja ka ise endale paraadmütsile või vormile lille kinnitab, ei tahtnud mees veel konkreetset vastust anda:

„Oodake paraad ära ja küll siis ise näete!“

Hea lugeja! Mida arvad Sina kaitseväe ideest panna lilled relvatorudesse ja marssida sel viisil Vabariigi aastapäeva paraadil. Anna oma arvamusest loo all kommentaarides märku!

Kommentaarid (4)

  • Ann

    5. veebr. 2019 - 20:05

    Väga hea idee ja täiesti pidulik paraad tuleks lilledega. Parimatel sõduritel võiks lausa kiivri lillepärjaga kaunistada.

    Vasta
    • lugejakiri

      5. veebr. 2019 - 21:03

      Oleme samal arvamusel. Ka inimesed ise peaks endale lille külge riputama. Saadame maailmale sõnumi – see siin on rahu kants ja meid teie väikese riistaga meeste sõjamängud ei huvita!

      Vasta
  • Arne

    7. veebr. 2019 - 14:17

    Pigem on see raharaiskamine ! Miks me peame kogu aeg kellelegi meeldima? Miks me ei või tunda ennast tugevana ka ilma maailma tähelepanuta. Kas see kuri vaenlane, kes meid ründab vaatab meie lillekest relva torus või kardab sellest välja lendavat surmavat kuuli, kui otsustab meid rünnata? See idee autor oli ikka väga rumal. Kesk külma talve panna ilusad lilled külmetades surema püssitorudes…. Palun, kui see võimalik, siis annetada see raha inimestele, kellel seda vaja sooja peavarju ja maitsva kõhutäie jaoks. Siis on lootust, et ka nemad tunnevad end kodus – Eesti Vabariigis.Ja ka neil on tunne, et kui meid peaks kunagi ründama paha vaenlane, siis kaitseb ta oma kodu oma sisemisest tuleva sooviga, mida pole vaja näitata tühjalt kellelegi meeldimise ja tähelepanu jaoks. Eestlased on vägi ja kaitsevad oma kodu!

    Vasta
  • Milka

    24. veebr. 2019 - 19:55

    No mis vingumine see jälle on, kohalikud lillemüüad teenisid ka veidi raha, kas see on raiskamine, kui kui oma eestlased teenivad ühel päeval oma töö eest ka vahest veidi rohkem.

    Vasta

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles