Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Täna 30 aastat tagasi lõhkusid huligaanid kilomeetrite kaupa hoole ja armastusega ehitatud müüri

Huligaanid lõhkumas hoole ja armastusega ehitatud müüri.
jagamist

Täna, täpselt 30 aastat tagasi toimus ühes Saksamaal asuvas väikelinnas kohalike vandaalide rünnak linna infrastruktuurile, mille käigus lõhuti koguni kilomeetrite kaupa sinna hoole ja armastusega ehitatud müüri.

Eestlastele peaks nimetatud müüri ehitus olema hingelähedane juba selle poolest, et nii nagu Tallinngi, ei saanud ka see müür kunagi päriselt valmis.

Müüri ehitati aastaid

Esialgse müüri ehitusse panustasid oma hinge sajad ja sajad kohalikud, ehitust alustati juba 1961.aastal. Pärast müüri valmimist kasutasid huligaanid seda peamiselt oma nn kunstiannete väljendamiseks ehk lihtsamalt öeldes – sodisid kena seina igasugu roppuseid täis.

Müür püsis ühes tükis ja praktiliselt puutumatuna kuni 1987.aastani, mil huligaanid hakkasid linnavõime valjuhäälselt teavitama müüri mahalõhkumise kavatsustest.

Müüri esimese osa kukkumine – edasi läks huligaanidel juba lihtsamalt. Kuna vandaale oli selleks ajaks kogunenud juba omajagu, ei pidanud müüri kaitsjad enam mõistlikuks seda kaitsta ja taandusid.

Päris lõhkumiseni jõuti aga paar aastat hiljem, 9.novembril 1989, kui huligaanidel õnnestus maha tõmmata müüri esimene osa, mis sinna niivõrd suure armastusega püsti oli pandud.

Huligaanide ja vandaalide meelevalda sattunud müüri kogupikkus oli 156,4 km, sellest 112 km betoonplaatidest või tellistest sein, paikades kus betoonsein puudus, olid kaunistuseks okastraataiad ja muud tõkked. Otseselt eraldas linna kahte poolt 43,7 km pikkune müür, mis täielikult maha lõhuti.

Toona ütlesid mõned müüri hingelähedaseks pidanud inimesed, et linna infrastruktuurile tehtud vigastused võivad tulevikus tähendada Läänemaailma allakäiku aga see oli paras jamajutt, sest kõik teavad, et Läänemaailm käis juba tol hetkel kolinal allapoole ning müüri lõhkumine ei olnud mitte midagi muud kui üks ülisuures mahus vandalismiakt.

Täna korraldatakse samas Saksamaa väikelinnas pidulik tseremoonia mälestamaks kõiki, kes 30 aastat tagasi toimunud vandalismiaktis eelkõige hingeliselt kannatada said.

Hakka meid jälgima Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha!

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Kuidas kaitsed end/säilitad vaimset tervist valimisreklaamide tulva all?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles