Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Täna algas suvi

Pirita rand on juba hommikust saati rahvast täis. (foto: tallinn.ee)
jagamist

Põhjapoolkeral ja seega ka Eestis algas täna kell 9.27 suvi. Suve algus tähendab seda, et Päike jõuab oma teekonnal kõige põhjapoolsemasse punkti ning paar päeva kestab nn suvine päikeseseisak, kus päeva pikkus ei muutu.

Kui astronoomiline suvi algab Eestis alles kuude pärast, siis klimaatiline suvi suvi saabus sellel aastal 16.veebruaril kell 9.27. Ühtlasi on põhjapoolkera riikides täna ka kõige pikem päev. Seejärel hakkavad päevad tasapisi taas lühenema ja ööd pikenema.

Päike on täna soe

Definitsiooni järgi paistab Päike suvisel pööripäeval keskpäeval põhjapolaarjoonel ehk 23,5° laiuskraadil inimestele otse lagipähe. Põhjapooluselt põhjapolaarjooneni on polaarpäev ja lõunapooluselt lõunapolaarjooneni polaaröö.

Samuti hakkavad päevad pärast suvist pööripäeva taas lühenema.

Tänast rannailma ei tasu maha magada, sest järgmist sellist näeb alles 2020.

“Klimaatiline suvi algas Kagu- ja Ida-Eestis 15.veebruaril, mujal täna. Eelmisel nädalal valitsenud jahedus ongi klimaatilise suve jahedam periood, mida tuleb ikka ette,” märkis keskkonnaagentuuri ilmavaatluste osakonna juhataja Tormi Saar täna.

Keegi ei tea, kaua seda suve veel on

Definitsiooni järgi ei tohi langeda klimaatilise suve alguseks langeda ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsivalt alla 7 ºC. Eestis langeb see tavaliselt hästi kokku fenoloogilise suve algusega. Täpne kuupäev võib erineda Eesti piires aga kuni kaks nädalat. Selle määramiseks võib aluseks võtta viljapuude õitsemise lõpu, pihlakate õitsemise alguse.

Tegu pole siiski kõige varem alanud suvega. “1993. aastal oli 25. aprillist kuni mai teise pooleni soe periood, aga siis kuu aega jahedam. Eelnev soe periood oli järgnenud jahedamast perioodist võimsam vaid Eestis lõunaservas,” selgitas atmosfääriteadlane Madis Kasepuu.

Sel aastal lõpeb astronoomiline suvi 22. septembril. Klimaatiline suvi võib lõppeda juba homme.

Lugejakiri.ee ootab oma lugejaid jagama selle loo kommentaarides teistega oma suveplaane ja -soove.

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Koalitsiooniläbirääkimised on kestnud juba nädalaid - millal uus valitsus paika saab?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles