Värske üle-eestiline uuring kinnitab, et lapsevanematel pole mingit põhjust muretseda – koguni 87% meestest, keda kohtab lastemänguväljakutel või nende ümber tiirlemas, on tavalised pereisad.
Tartu Ülikooli sotsioloogiaosakonna poolt läbiviidud uuringu tulemused on üllatavad ka uurimisrühmale endale.
„Kui me seda teemat süvitsi uurima hakkasime, püstitasime kohe hüpoteesi, et kõik mehed, kes lastemänguväljakutel või selle ümbruses tiirutavad, ei pruugi olla lapsevanemad. Suur oli meie üllatus, kui selgus, et suurem osa neist on täiesti tavalised pereisad, kes tulid oma lapsega väljakule mängima,“ sõnas uurimisrühma juht Peeter Saar.
Uurimismeetodid tõid ka politsei tähelepanu
„Hoopis meil endil tekkis paaris Eesti linnas olukord, kus sekkus ka kohalik politsei. Nimelt kasutasime me uuringu läbiviimiseks erinevaid meetodeid ja üheks neist oli paikvaatlus, mis lihtsustatult tähendab põõsas binokliga olukorra jälgimist ja kaardistamist,“ selgitas Saar.
„Kahjuks ei olnud mitmed murelikud lapsevanemad sotsioloogiliste uuringumeetoditega niivõrd tuttavad, et kahtlused poleks pinnale kerkinud. Nii pidimegi näiteks Paides veetma terve nädalavahetuse kohalikus arestikambris, sest selgus, et ka politseinikele polnud koolis neid meetodeid tutvustatud,“ märkis uuringurühma juht.
„Eks hirmul on ikka suuremad silmad kui loomulikult inimestel on.“
Kui uskuda värsket uuringut, siis on 87% tõenäosus, et see mees on tavaline pereisa.
Kuidas tavalist pereisa ära tunda?
„Nagu mainisime, siis üllatavalt paljud laste mänguväljakutel viibivatest meessoost isikutest olid tegelikult tavalised pereisad. Nad ei olnud kuidagi eriliselt riides ega ka käitunud kuidagi eriskummaliselt.“
„Tuli siiski ette hetki, kus mõni isik, nagu hiljem selgus, ikkagi isa, naasis suitsupausilt ja tõstis kiigelt peaga vastu maad lennanud lapse tagasi kiigele, mis pani korraks meid kahtlema, kas tegemist võib olla isikuga, kes ise last ei oma. Kahtlust ärataski just liigne tähelepanu ja osavõtlikkus lapsega tegelemisel. Aga kõigil juhtudel selgus, et tegemist oli ikkagi lapse isaga ning taoline sekkumine lapse arenemata koordinatsioonivõimest tingitud tegevusse võis olla tingitud sotsiaalsest survest ehk väljakul viibis veel teisigi lapsevanemaid,“ hajutas Saar kahtlusi.
„Uuringut kokkuvõttes võib öelda, et Eesti lapsevanematel pole mitte mingit põhjust muretsemiseks – laste mänguväljakutel ja selle ümbruses tiirutavad meesterahvad on 87% juhtudel täiesti tavalised pereisad,“ lisas uuringurühma juht Saar.
Hea lugeja! Kas Sina rahunesid uuringutulemuste peale nüüd maha? Enam ei tundu ju ka see mänguväljaku ääres pidevalt parkiv valge mikrobuss nii kahtlane? Anna oma hirmude hajumisest teada loo all kommentaarides.
SEOTUD LOOD: Mänguväljakutootja tõi turule uue väljaku, mis aitab lastel juba varakult reaalse eluga kohaneda
Kommenteeri