Täna raputas Eestit uudis, et Läti plaanib samuti 1. juulist alkoholiaktsiisi langetada. Nüüd on Eesti valitsusel aga valmis küpsenud veel uuem plaan – joomist hakatakse riiklikult doteerima.
Esialgse kava kohaselt tekivad Eestisse erinevad sissekirjutuse baasil alkoholidotatsiooni tsoonid – näiteks Põhja-Eesti elanike jaoks ei muutu mitte midagi, Lõuna-Eesti inimestele hakkab riik aga alkohoolsete jookide eest peale maksma.
Eestisse tekivad alkoholidotatsiooni tsoonid
Valitsuse plaani järgi ei muutu ainukesena midagi Tallinna kesklinna elanike jaoks.
„Alles hiljuti avaldatud uuringu järgi selgus, et kõige rikkamad elavad meil Tallinna kesklinnas ja seega nemad suudavad end täis juua ilma Lätti sõitmata,“ märkis peaminister Ratas täna.
Ülejäänud Tallinna linnas, Harjumaal ja üldse Põhja-Eestis maksavad inimesed varsti ainult taara eest ehk saavad selle raha ka pärast tagasi.
„Põhja-Eesti poodides hakkavad kehtima alkoholi kaks hinda – üks kohalikele ja üks soomlastele. Meie põhjanaabritel raha on ja nemad hakkavadki kogu seda aktsiisilangetamist kokkuvõttes ka kinni maksma,“ hindas peaminister Ratas.
Kesk-Eestis hakkab alkohol olema tasuta, maksma ei pea ka taara eest.
Tark valitsus on see, kes alkohinda ei tõsta. Veel targem on see valitsus, kes hakkab seda tasuta jagama.
Lõunaeestlastele hakkab riik joomise eest peale maksma
„Kõige suurem muutus ootab ees aga Lõuna-Eestit – seal võib kohalik inimene jalutada poodi, laduda korvi alkoholi täis ja pood peab talle veel raha peale ka andma vastavalt tänastele hindadele. Seega kui näiteks lõunaeestlane läheb juulis poodi, võtab kasti õlut, siis saab ta poest veel paarkümmend eurot pealekauba,“ märkis idee üks autoreid, siseminister Mart Helme.
„Selle plaaniga läheme mina, maaeluminister Mart Järvik ja riigihaldusminister Jaak Aab kindlasti ajalukku. Meie esialgse analüüsi järgi peaksime me selle lahendusega tapma mitte ainult kaks, vaid võib-olla isegi rohkem kärbseid korraga,“ ütles Helme.
„Me tõmbame Lätile koti pähe, me joodame oma inimesed mõnusalt täis ja lisaks võitleme nii ka ääremaastumise vastu, sest meie analüüsi järgi hakkavad inimesed end nüüd massiliselt näiteks Tallinnast välja kirjutama,“ märkis Helme.
Eesti jagatakse alkoholidotatsiooni tsoonideks.
Kõige kehvemas olukorras on Eesti saared
Ainukese suure erandina on valitsuse plaanis sees Saaremaa ja Hiiumaa, kus alkoholi hind võrreldes tänasega hoopis tõuseb.
„Meie analüüs näitas, et nii hiidlased kui saarlased tegelesid kõige vähem alkoturismiga ja seega pole ilmselgelt neile ka hinnaerisust teha. Tehku siis oma koduõlut edasi kui riigialkohol ei sobi,“ märkis Helme.
Ainukesena oli taolise grandioosse plaani vastu sotsiaalminister Tanel Kiik aga tema sunniti kiirelt vaikima, ähvardades teda korduvalt lambapügamiskääridega.
Praeguse kava kohaselt viiakse valitsuse uus plaan ellu juba lähinädalatel – põhikriteeriumiks on kõike teha ära enne Lätit.
„No kurat, ma tahaks näha nüüd, mida Lätil selle meie plaani peale vastu panna on,“ lisas Helme rusikaga Läti poole viibutades.
SEOTUD LOOD:
KÄRPED ALGAVAD: Stenbocki maja nimetatakse ümber Bocki majaks
Hakka Lugejakirja jälgijaks Facebookis(kliki siia!) ja sa ei maga enam kunagi ühtegi head lugu maha!
Aare Tesaar
20. juuni 2019 - 22:53kinnisvara hinnad tõusevad lõuna-eestis meeletult—kes tahaks edaspidi olla kilulinna elanik?