Vali sobiv teema:

Otsid midagi uut?

Lugejakiri sotsiaalmeedias

Vabariigi Valimiskomisjon: presidendivalimiste ebaõnnestumise vältimiseks valitakse uus president kivi-paber-käärid meetodil

Lõpuks ometi on leitud üks presidendi valimisviis, mis poleks nii piinlik vaadata.
jagamist

Vabariigi Valimiskomisjon andis täna teada, et seoses suure tõenäosusega, et riigikogus parteideülest presidenti ära ei valita, võetakse presidendivalimiste ebaõnnestumise vältimiseks kasutusele kivi-paber-käärid meetod.

Vabariigi Valimiskomisjoni sõnul aitaks uudne meetod valida presidendi ära oluliselt kiiremini ning ilma piinliku poliitshowta.

Jüri Ratas

Viimased kuud on Eesti elanikud pidanud nägema Keskerakonna praeguse esimehe Jüri Ratase aktiivsust sotsiaalmeedias: ühel päeval kohtub ja surub kätt elanike ning ettevõtjatega Lääne-Virumaal, teisel värvib ta garaažiust, kolmandal aga külastab „Aasta küla 2021“ hindamiskomisjoni töö raames mõnda Eestimaa küla.

Pikalt oli tunda, et Jüri Ratas kandideerib presidendiks. Viimase nädala jooksul on aga pilt muutunud ja Jüri Ratase kandideerimises ei tasunud kindel olla. Täna teataski Jüri Ratas, et Jüri Ratas presidendiks ei kandideeri.

Ei tasu kindel olla ka selles, et leitakse sobilik parteideülene kandidaat.

Presidendi äravalimiseks Riigikogus on vaja 68 saadiku poolthäält. See tähendab seda, et lõpuks, kui koalitsioon kokkuleppele jõuab, on vaja veel 9 häält opositsioonist. Kuna nende häälte saamine on ebatõenäoline, hakkab presidenti valima valimiskogu.

Peljatakse 2016. aastat

Samas teavad 2016. aasta tõttu kõik, et valimiskogus ei pruugi president valituks saada.

Nimelt ei saanud tollal ei Allar Jõks ega Siim Kallas teises voorus 60 tühjaks jäetud sedeli tõttu vajalikku valimiskogu koosseisu poolthäälteenamust.

Seetõttu on Vabariigi Valimiskomisjon tulnud välja järgmise ettepanekuga. Kui valimiskogu esimeses voorus ei osutu president valituks, hakkavad kaks enim hääli saanud kandidaati omavahel võistlema kivi-paber-käärid voorus.

Võidab kandidaat, kes võidab esimesena kolm vooru. Peale seda läheb valimiskogu edasi teise hääletusvooruga, kuid teiseks hääletusvooruks seatakse üles vaid kivi-paber-käärid vooru võitja.

Et vältida piinlikku olukorda, kus kivi-paber-käärid vooru kaotaja üles seatakse, võib võitja talle pasunasse anda, et kaotaja mõned järgnevad tunnid oimetu oleks.

Püütakse tsirkust vähendada

Valimiskomisjon kommenteeris, et arutelu all oli ka kaotaja tugev müksamine võitja poolt autoga, kuid probleemiks sai asjaolu, et kandidaadil ei pruugi juhilube olla.

Kui kivi-paber-käärid vooru võitja suudab kaotaja ka päriselt oimetuks lüüa, siis see vaid demonstreerib tema tugevust. Lugejakiri.ee püstolreporter küsis, kas selline muudatus kogu protseduuri tsirkuseks mitte ei muuda?

Selle peale vastas Vabariigi Valimiskomisjon järgnevalt: „Presidendi valimised Eestis on juba ammu tsirkus. Meie ettepanek lisab juurde vaid mängulisust. Tsirkus tegelikult tõmbab koomale, sest poliitiline reeturlus väheneb ja rohkem hakkavad lugema head näpud, kandidaatide intuitsioon ja tugev käsi.“

Presidendivalimiste uudse meetodiga käis tutvumas Lugejakiri.ee püstolreporter Jaak Valgekrae.

Kas Sina polegi veel toetanud Eesti kõige usaldusväärsema ja tõsiseltvõetavama uudisteportaali Lugejakiri.ee ilmumist? Kliki siia ja pane õlg alla!

Kommenteeri

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nädala meem

Jälgi meid sotsiaalmeedias

Küsitlus

Mis alljärgnevatest juhtub Sinu hinnangul 2024. aastal kõige TÕENÄOLISEMALT?

Vaata tulemusi

Laen .. ... Laen .. ...

TOETA MEID

Otsing

Uudiskiri

Liitu Lugejakiri.ee uudiskirjaga ja saa kõige tõsiseltvõetavamaid ja usaldusväärsemaid uudiseid otse allikast.

Liitudes Uudiskirjaga, nõustud meie üldtingimustega

Üles